Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Spotkanie przedstawicieli PM-International ze skoczkami narciarskimi

Szukaj w serwisie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Aktualności

Podium mężczyzn (fot. Alicja Kosman / PZN) Podium mężczyzn (fot. Alicja...
Podium kobiet (fot. Alicja Kosman / PZN) Podium kobiet (fot. Alicja Kosman...

UKS Rawa Siedlce i AZS AWF Katowice triumfują w drużynowych sprintach

21-03-2015
Ostatnim akcentem Mistrzostw Polski w biegach narciarskich na trasach Istebnej-Kubalonki były drużynowe sprinty techniką dowolną. Ze złotych medali mogli się dziś cieszyć reprezentanci klubu UKS Rawa Siedlce: Maciej Staręga i Daniel Iwanowski oraz zawodniczki AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska i Justyna Mordarska.  

Walce o najcenniejsze krajowe trofea ponownie towarzyszyła piękna, wiosenna aura. Bezchmurne niebo, mocno świecące słońce i temperatury znacznie przekraczające zero stopni przysporzyły jednak dużo kłopotów organizatorom Mistrzostw Polski. Zawody drużynowego sprintu (cała pętla) zostały rozegrane w górnych, zalesionych partiach Istebnej-Kubalonki, gdzie wciąż zachowało się dużo zmrożonego śniegu.

Na starcie ostatniej konkurencji mistrzostw stanęło 15 męskich i 6 żeńskich dwuosobowych drużyn. W związku z małą ilością kobiecych składów panie od razu walczyły w finale o medale krajowego czempionatu, natomiast panowie musieli najpierw zmierzyć się w kwalifikacjach, które wyłoniły 10 drużyn-uczestników finału. Faworyci bez problemu awansowali do finału, ale na tym etapie nie zabrakło emocji. Już na pierwszym okrążeniu upadek zaliczył Jakub Plinta z LKS Klimczok Bystra. Drużyna powoli odrabiała straty do uciekających rywali, ale wydawało się, że nie ma już żadnych szans na awans. Jednak dzięki szalonemu pościgowi Pawła Klisza na ostatnim kółku, ekipie udało się znaleźć w gronie finalistów.

Złoty medal Mistrzostw Polski w drużynowym sprincie mężczyzn zgodnie z przewidywaniami powędrował do biegaczy z pierwszej ekipy UKS Rawa Siedlce: Daniela Iwanowskiego i Macieja Staręgi, którzy szybko wypracowali sobie bezpieczną przewagę i spokojnie dotarli do mety na pierwszym miejscu z przewagą 15,35 sekund nad reprezentantami klubu NKS Trójwieś Beskidzka (pierwszy skład): Sebastianem Gazurkiem i Mateuszem Ligockim. 53,97 sekundy do najlepszych stracili sklasyfikowani na trzecim miejscu bracia Kamil i Dominik Bury z MKS Istebna.

Zwycięska ekipa zrealizowała założoną taktykę, a z sukcesu bardzo zadowolony był Daniel Iwanowski. - Było ciężko. W eliminacjach warunki na pewno były dużo lepsze, śnieg był zmrożony i nie trzeba było aż tak mocno się spinać, żeby wejść do piątki. Jeśli chodzi bieg finałowy, to mieliśmy z Maćkiem ustaloną taktykę. Trasa była dla nas korzystna, bo wolimy biegać dłuższe sprinty. Złoty medal to piękna sprawa, bo miałem dość długą przerwę w karierze. Wróciłem do treningu i po dwóch latach pracy mam dwa medale Mistrzostw Polski Seniorów. Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, dziękuję trenerowi za to, że świetnie przygotował narty, a Maćkowi za świetną współpracę – cieszył się złoty medalista.

Sebastian Gazurek nie ukrywał, że liczył na złoty medal, ale rywale okazali się zbyt szybcy. - Rano, podczas eliminacji warunki były szybkie. Myślałem, że troszkę lepiej będzie w finale, ale i tak drugie miejsce jest super. Maciek z Iwanem (Danielem Iwanowskim – przyp. red.) troszkę nam uciekli, ale byli dzisiaj bezkonkurencyjni i trudno było wygrać. Super, że mogliśmy dziś startować, bo śniegu było mało, ale organizatorzy zrobili dobrą robotę. Dzisiaj były najlepsze warunki z wszystkich rozegranych podczas tych mistrzostw biegów, bo zostały rozegrane u góry, tam jest jeszcze dość dużo śniegu – pochwalił wysiłki organizatorów.

Na trzecim miejscu znaleźli się dziś juniorzy Dominik i Kamil Bury. - Myślę, że nasz dzisiejszy występ mogę uznać za udany. Jesteśmy jeszcze juniorami, a nawiązaliśmy walkę ze sztafetą seniorską. Myślę, że na ostatnim kółku już troszkę nam brakowało. Mój brat zaliczył upadek i myślę, że to też miało wpływ na wyniki, ale i tak uważam, że nie mielibyśmy z nimi szans na finiszu. Po prostu widać, że byli w dobrej dyspozycji. Wielkie brawa dla organizatorów, bo bardzo ciężko jest zorganizować zawody przy takiej pogodzie. Mi się osobiście bardzo podobały trasy i super się biegało – ocenił Dominik Bury.

W rywalizacji pań zdecydowanie najlepsze okazały się reprezentantki klubu AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska i Justyna Mordarska. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyły zawodniczki MKS Halicz Ustrzyki Dolne: Andżelika Szyszka i Marcela Marcisz (+ 1 minuta i 48,82 sekundy), natomiast trzecie miejsce zajęły Klaudia Kołodziej i Marta Jania z LKS Witów Mszana Górna, które finiszowały niespełna dwie minuty po zwyciężczyniach (+ 1 minuta i 59,93 sekundy).

- Jestem zadowolona. Kola (Kornelia Kubińska – przyp. red.) na początku zrobiła przewagę, a ja później ją powiększyłam. Nie było z kim się ścigać, dziewczyny zostały z tyłu. Z każdą godziną śnieg zamieniał się w wodę, ale nie było źle, daliśmy radę. Dzisiaj było fajnie na trasie, bo pętla była zacieniona – mówiła zadowolona mistrzyni Polski, Justyna Mordarska.
 
Marcela Marcisz po raz kolejny na tych mistrzostwach zdobyła srebrny medal. - Drugie miejsce jak najbardziej jest satysfakcjonujące. Kolejne, bo trzecie już srebro na Mistrzostwach Polski, coś mnie te srebra w tym roku lubią. Wolałabym być tą ozłoconą, ale jestem zadowolona z drugiego miejsca. Dziewczyny były dzisiaj bezkonkurencyjne. Sprinty mają to do siebie, że chcąc nie chcąc czujesz się po nich zmęczony. Czy to był wyczerpujący bieg? Tak, bo mamy srebro. Patrząc na minę mojej partnerki po ostatniej zmianie, to sądzę, że w tym czasie mogła nie wiedzieć jak się nazywa. Dała z siebie wszystko, jestem bardzo zadowolona z Andżeliki – podziękowała swojej partnerce ze sztafety.

>> FOTORELACJA <<
Źródło: Alicja Kosman / PZN + Anna Karczewska / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.