Przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 - konferencja prasowa w Krakowie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

(Fot. LOZN) (Fot. LOZN)

Inauguracja Pucharu Polski PZN w Tomaszowie Lubelskim

06-09-2017
W dniach 2-3 września 2017 roku obyła się Inauguracja cyklu zawodów Pucharu Polski PZN 2017 w biegach na nartorolkach. Było to prawdziwe  święto nartorolkowe. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogli sprawdzić się w biegach sprinterskich oraz biegach długich, a dla tych, co pragną więcej szybkości zorganizowano bieg na 100 m. Organizatorem zawodów był Lubelski Okręgowy Związek Narciarski z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim we współpracy z MSiT, Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, Starostwem Tomaszowskim i Burmistrzem Miasta Tomaszów Lubelski.

W Tomaszowskich zawodach udział mogli wziąć praktycznie wszyscy, ponieważ rywalizacja toczyła się w kategoriach wiekowych od MASTERS do najmłodszych kilkuletnich dzieci. Pierwszego dnia podczas rozgrywania sprintów na 1000 m w najstarszej kategorii masters 60 wygrał Leszek Kleszczyński z Tomaszowa Lubelskiego. W kolejnej kategorii masters 50 zwyciężył Robert Sadowski z drużyny skipol.pl TEAM-u, a w masters 40 triumfował Damian Ciborowski z KS Speed Jasło.

W kategorii senior zaliczanej do Pucharu Polski zwyciężył nie kto inny jak Maciej Staręga - reprezentujący klub UKS Rawa Siedlce. Maciej Staręga to niewątpliwie najlepszy narciarz biegowy w Polsce i w sprintach zalicza się do światowej czołówki. Staręga wykorzystał przerwę w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang i przyjechał na startowe przetarcie w sprintach do Tomaszowa Lubelskiego. Jak na Mistrza przystało najpierw uzyskał  najlepszy czas kwalifikacji na 1000 m, a następnie zwyciężył w sprincie ze startu wspólnego.

Wśród juniorów A najlepszy okazał się Łukasz Bachleda z KS Obidowiec Obidowa, a w juniorach B triumfował zawodnik gospodarzy MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski Bartosz Głaz, który pokonał wszystkich swoich rywali. W kategorii junior C zwycięstwo odniósł Piotr Sobiczewski z UKS Rawa Siedlce. Wśród seniorek zwyciężyła zawodniczka również klubu z Siedlec Anna Bielecka, w juniorkach B najlepsza okazała się Monika Skinder, reprezentująca miejscowy MULKS Grupa OSCAR, a w kategorii juniorek C triumfowała Anna Berezecka również z MULKS Tomaszów Lubelski.

Zwycięzcy młodszych kategorii:

Junior D1 - Michał Okniński (UKS Rawa Siedlce)
Junior D2 - Maciej Dubas (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Junior E1 - Michał Nizio (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Junior E2 - Damian Muca (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Junior F - Mateusz Niedziółka (UKS Rawa Siedlce)
Juniorka D1 - Kamila Harbuz (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Juniorka D2 - Martyna Więcławek (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Juniorka E1 - Weronika Juzeluk (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)
Juniorka E2 - Dominika Krajcer (UKS Rawa Siedlce)
Juniorka F - Aleksandra Butyńska (MULKS Grupa OSCAR Tomaszów Lubelski)

Dodatkową atrakcją podczas pierwszego dnia zawodów była 4-ta Tomaszowska Setka o Puchar Krismara, czyli bieg na dystansie 100 metrów. Nartorolki na szybkich kołach i łożyskach na potrzeby zawodów przygotowała Firma Rolspeed z Supraśla. Wśród mężczyzn zwyciężył Maciej Staręga, który ustanowił nowy rekord Polski, uzyskując czas 11,582 s. Poprzedni rekord należał do Arkadiusza Posiadały i wynosił 11,74 s. Kolejne  miejsca zajęli Jan Żółkiewski (11:933 s.) MULKS GRUPA OSCAR i Arkadiusz Posiadała (12:053) z Rawy Siedlec. Natomiast wśród kobiet z czasem 12,836 s. triumfowała Monika Skinder, która również poprawiła swój ubiegłoroczny wynik - 12,98s. Kolejne miejsca zajęły Rozalia Prokurat (13:635) i Anna Berezecka (13:668) z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W drugim dniu zawodów odbyły się biegi dystansowe stylem dowolnym, a zawodnicy w bardzo trudnych warunkach (duże opady deszczu) zmierzyli się na 7-kilometrowej pętli Tomaszów-Pasieki-Tomaszów. Podziękowania w tym miejscu kierujemy do Komendy Powiatowej Policji i dla Straży Granicznej, które to służby profesjonalnie zabezpieczyły trasę zawodów. Wśród kobiet na dystansie 14 km rywalizowały seniorki oraz juniorki B i to młodsze zawodniczki okazały się zdecydowanie szybsze od starszych koleżanek. Najlepsza była Monika Skinder (MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski), która o ponad 4 minuty wyprzedziła klubowe koleżanki - Magdalenę Kuśmierz i Katarzynę Sendecką. Czwarty czas open uzyskała najlepsza wśród seniorek Joanna Bronisz z UKS Rawa Siedlce. Wśród mężczyzn na dystansie 14 km najlepszy rezultat również uzyskał junior B, reprezentujący MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski - Bartosz Głaz. 2,4 sekundy wolniejszy był jedyny junior A Łukasz Bachleda (KS Obidowiec Obidowa), a trzeci czas uzyskał Jan Żółkiewski z tomaszowskiego MULKS-u. Czwarty czas open uzyskał najlepszy wśród seniorów Arkadiusz Posiadała (UKS Rawa Siedlce).

Wśród amatorów najlepszy okazał się Damian Ciborowski z KS Speed Jasło przed Hubertem Paszkowskim i Robertem Sadowskim (obaj skipol.pl TEAM), który wygrał w kategorii 50+. W rywalizacji juniorów i juniorek C na dystansie 7 km najlepsi okazali się Piotr Sobiczewski i Rozalia Prokurat (oboje UKS Rawa Siedlce). Młodsi zawodnicy mieli do pokonania dystans 3 km, tu bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski. Wśród juniorów D wygrał Maciej Dubas, w kategorii junior E triumfował Antoni Żółkiewski, najlepszą juniorką D okazała się Kamila Harbuz, a kategorię juniorek E wygrała Weronika Juzeluk.
Źródło: Informacja prasowa LOZN