Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Konferencja dla UKS-ów - COS OPO Szczyrk 2012

Szukaj w serwisie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Aktualności

Walka o kwalifikację olimpijską

03-12-2009

Podczas gdy panie odpoczywają, nasi zawodnicy walczą o kwalifikację olimpijską w biegach narciarskich w Dusseldorfie. Kolejne zawody Pucharu Świata już w ten weekend w dniach 5. i 6. grudnia - sprinty indywidualne i drużynowe. Cała kadra spotka się później w szwajcarskim Davos.

 

Maciej Kreczmer i Janusz Krężelok odlatują do Dusseldorfu w czwartek, ponieważ trasa będzie gotowa dopiero w piątek rano. Razem z nimi będą tam dwaj serwismeni - po jednym na każdego zawodnika. Śnieg sprowadzony zostanie w nocy z wyższych partii gór.
- W Dusseldorfie liczymy na kwalifikację olimpijską w sprincie, bo im więcej wyścigów zawodnicy będą mieć w nogach, tym bardziej liczyć się będzie wytrzymałość, którą już mamy- mówi trener kadry A, Wiesław Cempa. - Im prędzej zaspokoimy wymogi PKOl-u, tym szybciej będziemy mogli spokojnie przygotowywać się bezpośrednio do igrzysk. Długotrwałe czekanie na kwalifikację może sprawić, że nie będzie już czasu na odpowiedni trening. A celem głównym jest olimpiada. To nie są pierwsze igrzyska Maćka i Janusza, dlatego chcemy się tam pokazać z jak najlepszej strony.

 

Trener ocenia dobrze indywidualne starty zawodników w Kuusamo. - Janusz zaczął świetnie i po 7 kilometrach był w pierwszej dziesiątce, jednak potem trochę zabrakło sił w końcówce. Miejmy nadzieję, że na igrzyskach energii starczy mu do końca.Chłopcy walczą o kwalifikację olimpijską, więc od początku sezonu muszą być w wysokiej formie. Dzięki 18. miejscu w Kuusamo Janusz Krężelok już zapewnił sobie występ w Vancouver, natomiast Maciej Kreczmer wciąż się o to stara- komentuje trener.

 

Zawodnicy ćwiczyli ostatnio głównie wytrzymałość, więc w sprintach na razie może być ciężko o dobry rezultat. Właśnie dlatego w Kuusamo pobiegli znacznie lepiej biegi dystansowe, chociaż uważają się za lepszych sprinterów. - Taka jest nasza taktyka, gdyż mając wytrzymałość, będziemy teraz lepiej i łatwiej pracowali nad szybkością. Bo właśnie w sprintach oczekujemy dobrego wyniku na olimpiadzie- zdradza Wiesław Cempa.

 

- To nie jest tak, że tylko w sprintach jestem w stanie osiągnąć dobry wynik. Zresztą nie mieliśmy zbyt wielu treningów interwałowych, przygotowujących do sprintów, więc z tym może być na razie ciężko. Tym bardziej, że nie lubię trasy w Dusseldorfie. Jest płaska i preferuje wysokich zawodników mających duży zasięg ramion- mówi Janusz Krężelok. - Trasy w Kuusamo były dość ciężkie, ale świetnie przygotowane. Sprzyjało mi także dobre losowanie, biegłem zaraz za Norwegiem. Narty świetnie jechały, ogólnie bardzo mi miło z powodu dobrego wyniku. Małe zwyżki formy będą się pojawiać co jakiś czas, ale tę najwyższą mam zamiar osiągnąć w Vancouver.

 

Niestety, pech skoczków i kombinatorów, nie ominął i biegaczy. Część sprzętu pozostała w Helsinkach z powodu strajku fińskiego przewoźnika. Na szczęście nie narty biegowe (które już zostały wysłane do Niemiec), ale sprzęt treningowy: nartorolki i kijki.

 

- Dziewczyny wypadły słabiej podczas zawodów, ale ich forma przygotowywana jest nie na początek sezonu, a na olimpiadę. Przygotowują się na razie w Polsce- trenują siłę biegową jeżdżąc na nartorolkach. Odpoczynek dobrze im zrobi, złapią trochę oddechu- ocenia trener.

 

Trenerzy oraz zawodniczki z kadry A spotkają się z zawodnikami w poniedziałek. Karawana Pucharu Świata przenosi się bowiem do Szwajcarii. - Na pewno w Davos będzie ciężko. Tam jest trasa na wysokości około 1600 metrów n.p.m., więc na pewno nie zdążymy się zaaklimatyzować. Najbliższe starty traktujemy jako kontrolne, są to bezpośrednie przygotowania do igrzysk- zapowiada Wiesław Cempa.

Źródło: Alicja Kosman/PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.