Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Konferencja dla UKS-ów w Szczyrku - 2013

Szukaj w serwisie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Aktualności

Lukas Bauer szuka rezerw u naszych biegaczy

31-07-2019
Męska kadra biegaczy narciarskich ma już za sobą kilka zgrupowań z nowym trenerem Lukasem Bauerem. Legenda czeskich biegów jest zadowolona z dotychczasowej współpracy z reprezentantami Polski. Po zgrupowaniu w Szczyrku 41-letni szkoleniowiec podzielił się pierwszymi uwagami.

Bauer nie ukrywał, że dla niego podjęcie pracy w Polsce było trudną decyzją. Wszystko dlatego, że ma własny team maratoński. Przyznał jednak, że praca w Polsce jest dla niego wielkim wyzwaniem. Zanim przystał na propozycję dokładnie przyjrzał się polskim zawodnikom i ich dzienniczkom treningowym. - Zachętą była możliwość współpracy z takimi zawodnikami jak Maciej Staręga, a także bracia Dominik i Kamil Bury. Poza tym w Polsce macie tradycje w biegach narciarskich, a najlepszym przykładem jest Justyna Kowalczyk. Gdyby spojrzeć wstecz, to mieliście też bardzo dobrych zawodników - mówił Bauer.

Do składu kadry zaproponowanego przez PZN, Czech dobrał jeszcze trzech kolejnych zawodników. - Gdybym miał w grupie czterech zawodników, to mógłbym z nimi jedynie trenować na nartorolkach i na siłowni. Gdy ta grupa jest większa to pojawia się więcej możliwości, a przez to trening staje się bardziej różnorodny. Już można zagrać w piłkę nożną, czy siatkówkę. Czegoś takiego potrzebowaliśmy. Dzięki temu w drużynie jest lepsza atmosfera, a młodzi zawodnicy mogą się uczyć od tych bardziej doświadczonych. To dla mnie bardzo ważne. Tak samo jak to, że każdy z zawodników musi czuć presję. Jeżeli nie będzie dobrze trenować i nie będzie osiągał wyników, to nie będzie dla niego miejsca w tej drużynie - zapowiedział Bauer, który na asystenta wybrał Kamila Fundanicza.

U Czecha bardzo liczy się hierarchia w zespole. - Każdy z zawodników musi wiedzieć dobrze, gdzie jest jego miejsce i że ostateczne decyzje podejmuje trener i asystent. Na początku różnie z tym było, ale powoli się docieramy - zauważył.

Dla Bauera bardzo liczą się: ciężka praca, odpowiednia regeneracja, a także nauka. W tym ostatnim przypadku chodzi oczywiście o zawodników, którzy jeszcze się uczą. Zależy mu też na tym, by biegacze koncentrowali się tylko na swojej pracy, a to może zagwarantować tylko odpowiedni przypływ środków pieniężnych. Chodzi o to, by zawodnicy w czasie przeznaczonym na regenerację nie musieli chodzić do pracy, żeby mieć środki na życie. - Jestem naprawdę mile zaskoczony tym, jak kadrowicze są zmotywowani. Bardzo dobrze pracują na treningach. Niektórzy jednak zamiast na samej pracy bardziej skupiają się na sprzęcie, czy sprawach które nie leżą w ich kompetencji, niepotrzebnie o nie wypytując. To nie jest dobre. Dlatego wysyłamy im sygnały, że nie powinni się zajmować takimi rzeczami - mówił czeski trener.

U bardziej doświadczonych zawodników ma on zamiar szukać rezerw w przygotowaniu technicznym i podejściu do treningu. U młodszych zacznie zmieniać technikę, bo jest to jeszcze możliwe.
Źródło: PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.