Apoloniusz Tajner w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Kowalczyk trzecia w sprincie w Rybińsku

23-01-2010

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w sprincie techniką dowolną w Rybińsku. Bieg zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wygrała po raz pierwszy w karierze Słowenka Vesna Fabjan.

Na starcie zabrakło wielu najlepszych biegaczek, między innymi Norweżek, Szwedek, Finek czy największej rywalki Polki - Petry Majdić, które przygotowują się indywidualnie do igrzysk. Justyna Kowalczyk i jej trener wybrali jako najlepszą metodę starty w zawodach.

Sprint rozgrywano stylem dowolnym, który nie jest najlepszą stroną Polki. Dało to o sobie znać już na początku finału, gdy Kowalczyk nieco się zagapiła i została z tyłu. Później jednak starała się jak najszybciej odrobić straty. Wystarczyło jej tyle sił, żeby wskoczyć na najniższy stopień podium. Do wygranej zabrakło 1,5 sekundy. Zwyciężyła Vesna Fabjan przed Włoszką Magdą Genuin.

Tym sposobem Polka powiększyła swą przewagę nad Majdić w klasyfikacji generalnej - do 138 punktów. Słowenka nie przyjechała do Rosji, a Kowalczyk wystąpi tu jeszcze w dwóch biegach. Dzisiejszy - bieg łączony (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną) - to jeden z ulubionych Justyny. W tym sezonie biegaczki zmierzą się z nim po raz pierwszy. Następny raz będzie już na igrzyskach olimpijskich. Kowalczyk jest dziś główną kandydatką do zwycięstwa.

Sprint mężczyzn wygrali Rosjanie - Nikołaj Moriłow przed Aleksandrem Pietuchowem i Nikitą Kriukowem. Naszych kadrowiczów zabrakło, ale wystartowali... asystent trenera Aleksandra Wierietielnego Rafał Węgrzyn (42. miejsce) oraz serwismen Justyny Kowalczyk Mateusz Nuciak (39.). Na czele klasyfikacji generalnej nie zagrożony jest nieobecny w Rybińsku Petter Northug.

Źródło: Alicja Kosman/PZN