Podsumowanie sezonu zimowego PZN i LOTOS Cup 2015

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Kowalczyk druga w sprincie w Sztokholmie

18-03-2010

W Sztokholmie w sprincie techniką klasyczną na trasie wokół pałacu królewskiego Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce. Wygrała Szwedka Anna Olsson. Polka startuje już bez obciążenia psychicznego, wszystkie trzy Kryształowe Kule zapewniła sobie tydzień temu w Oslo.

Na luzie, ale z wolą walki - podchodzi do ostatnich startów w sezonie Justyna Kowalczyk. Ta taktyka wydaje się być najlepszą, bo Polka po raz kolejny zameldowała się na podium Pucharu Świata i otrzymała nagrodę z rąk króla Szwecji Karola Gustawa.

W kwalifikacjach Kowalczyk była ósma, a najszybszą zawodniczką tej rundy była Anna Olsson. Ćwierćfinał Polka wygrała z dużą przewagą nad rywalkami. Od startu biegła bardzo mocno i wraz z Finką Aino-Kaisą Saarinen szybko oderwały się od pozostałych zawodniczek.

W półfinale Justyna Kowalczyk po raz kolejny w tym sezonie spotkała się z Norweżką Marit Bjoergen. Polka po raz kolejny przybiegła pierwsza na metę. Bjoergen była dopiero trzecia, ale z racji tego, że był to bardzo szybki bieg, awansowała jako lucky looser do finału.

W decydującej rozgrywce nie było już słabych zawodniczek, stawka była wyrównana. Polka wyszła na prowadzenie nie od razu, a dopiero kilometr przed metą. Na ostatnich metrach dogoniła ją jednak Anna Olsson i wygrała o czubek buta. Trzecie miejsce zajęła Marit Bjoergen.

Ze Sztokholmu biegaczki przeniosą się do Falun, gdzie od piątku do niedzieli wystąpią w trzech zawodach kończących sezon. Każde zwycięstwo to 50 pucharowych punktów. Zwycięstwo w finałowym cyklu warte jest 200 pkt dodatkowo. Rozegrane zostaną: piątkowy prolog (2,5km) techniką klasyczną, sobotni bieg na 10 km techniką łączoną i niedzielny bieg na 10 km łyżwą. Polka nie musi się już martwić o nic, bo wszystko, co można było w tym sezonie wygrać w Pucharze Świata ma już zapewnione. W Falun będzie mogła zaprezentować wszystkie swoje zdobycze naraz, bo ma ze sobą nawet medale olimpijskie. - Organizatorzy prosili, abyśmy na finał w Falun przywiozły swoje medale olimpijskie i pozowały z nimi do zdjęć. Leciały normalnie, w luku bagażowym. Nie bałam się, że mogą zaginąć. Poza tym nie one są najważniejsze, a świadomość, że jestem medalistką igrzysk olimpijskich - opowiadała jeszcze w Oslo Justyna Kowalczyk.