PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Sylwia Jaśkowiec (fot. Alicja Kosman) Sylwia Jaśkowiec (fot. Alicja...

Jaśkowiec, Maciuszek i Kreczmer ze złotem Mistrzostw Polski

26-03-2010

W Jakuszycach rozegrane zostały pierwsze konkurencje Mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Najlepsi w sprintach byli Sylwia Jaśkowiec i Maciej Kreczmer. Bieg na 5 km wygrała Paulina Maciuszek, a wśród panów na trasie o długości 10 km równych nie miał sobie ponownie Maciej Kreczmer.

Pierwotnie mistrzostwa miały zostać rozegrane na Kubalonce, jednak z powodu braku śniegu podjęto decyzję o przeniesieniu ich do Jakuszyc. Patrząc na wiosenną aurę w Beskidach można być pewnym, że było to jedyne wyjście.

Rywalizacja wśród kobiet toczy się pod nieobecność najlepszej polskiej biegaczki, Justyny Kowalczyk (która startuje w zawodach w Rosji) oraz zawieszonej Kornelii Marek (złapana na dopingu). W tej sytuacji nie dziwi fakt, że złote medale wędrują do pozostałych biegaczek z kadry A – Jaśkowiec i Maciuszek.

Złotą medalistką w sprincie została Sylwia Jaśkowiec, jednak największą sensacją dnia było srebro Magdaleny Kozielskiej z UKS Regle Kościelisko. Tuż za reprezentantką kadry młodzieżowej uplasowała się Paulina Maciuszek.

Wśród panów obyło się bez niespodzianek. Wygrał Maciej Kreczmer przed Januszem Krężelokiem. Brązowy medal przypadł w udziale młodemu Sebastianowi Gazurkowi.

Bieg na 5 km techniką klasyczną był rewanżem w wykonaniu Pauliny Maciuszek, która o prawie trzy sekundy wyprzedziła koleżankę z kadry Sylwię Jaśkowiec. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła juniorka Ewelina Marcisz, która zameldowała się na mecie 50 sekund po triumfatorce.

Najlepsi polscy biegacze rywalizowali na dwa razy dłuższej trasie. Drugi złoty medal dorzucił do swojej kolekcji Maciej Kreczmer, który o minutę i 12 sekund wyprzedził Sebastiana Gazurka. Z ponad półtoraminutową stratą przybiegł Mariusz Michałek, a bez medalu został kadrowicz Janusz Krężelok.

Źródło: Alicja Kosman/PZN