Przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 - konferencja prasowa w Krakowie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Kadra A i młodzieżowa zainaugurowała sezon w Bruskvallarnie

15-11-2010
Podczas gdy Justyna Kowalczyk biegała w fińskim Muonio, pozostali nasi biegacze i biegaczki z kadry seniorskiej i młodzieżowej ścigali się w Szwecji. W Bruskvallarnie zorganizowano biegi sprinterskie oraz na dystansie 10 i 15 km techniką dowolną. Polki i Polacy wypadli bardzo dobrze.

W sprincie juniorek techniką dowolną świetny wynik uzyskała Ewelina Marcisz, która zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła Elin Mohlin ze Szwecji. W pierwszej 10. było aż osiem Szwedek i jedna Norweżka. Ewelina była zatem jedyną nie-Skandynawką w tym gronie. Na 11. miejscu uplasowała się Magdalena Kozielska, a Patrycja Wąchała zajęła 16. lokatę.

Sprint seniorek rozgrywano na tym samym dystansie. Szwedki nie dały szans rywalkom i zajęły całe podium. Zwyciężyła Ida Ingemarsdotter przed Charlotte Kallą i Hanną Brodin. Polkom nie udało się awansować do finałów. Agnieszka Szymańczak była 32., Paulina Maciuszek 39., Martyna Galewicz 46., Justyna Mordarska 47., Anna Staręga 50., a Anna Słowiok 59.

Podobnie jak w sprincie seniorek, także w sprincie juniorów na czele znaleźli się sami Szwedzi. Najszybciej na metę dobiegł Emil Johansson, a tuż za nim finiszowali Simon Persson i Karl-Johan Westberg. W finale zobaczyliśmy trzech młodych Polaków. 16. był Mateusz Ligocki, 24. miejsce zajął Tomasz Kaczmarzyk, a 29. był Andrzej Nędza-Kubiniec. Kwalifikacji nie przebrnął tylko Paweł Klisz, który zajął w nich 33. miejsce.

W sprincie seniorów wystartowało aż 132 zawodników. W tym gronie najszybszy był Szwed Emil Joensson, który pokonał kolegę z kadry Jespera Modina. Na najniższym stopniu podium wylądował Kanadyjczyk Devon Kershaw. Najlepszy z Polaków był Maciej Kreczmer, który zajął 12. miejsce. Jego imiennik, Maciej Staręga, był 24. Poza finałami znaleźli się: 55. Sebastian Gazurek, 77. Krzysztof Stec, 91. Mariusz Michałek, 95. Jan Antolec, 112. Marcin Rzeszotko i 115. Michał Wróblewski.

Wyścig na 10 km stylem dowolnym seniorek wygrała Charlotte Kalla, która pokonała Marię Rydqvist i Annę Haag. W pierwszej piątce były same Szwedki. Na 12. pozycji zawody ukończyła Paulina Maciuszek. 26. była Martyna Galewicz, a Magdalena Kozielska zajęła 36. miejsce. Na 44. miejscu wylądowała Agnieszka Szymańczak, 49. była Anna Staręga, 51. Justyna Mordarska, 66. Ewelina Marcisz, 67. Patrycja Wąchała, a 77. Anna Słowiok.

Bieg na 15 km łyżwą wygrał Marcus Hellner przed Johanem Olssonem i Danielem Rickardssonem (wszyscy ze Szwecji). Najlepszy z Polaków, Maciej Kreczmer, był 26. Maciej Staręga zajął 32. miejsce, 64. był Mariusz Michałek, 77. Sebastian Gazurek, 112 Mateusz Ligocki, 115. Marcin Rzeszotko, 131. Paweł Klisz, 133. Tomasz Kaczmarzyk, 155. Michał Wróblewski, 168. Andrzej Nędza-Kubiniec, a 207. Jan Antolec.