Podsumowanie sezonu 2013/14 PZN - skoki i biegi narciarskie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Justyna Kowalczyk Justyna Kowalczyk

Kowalczyk siódma na początek, zwycięzcami Bjoergen i Hellner

20-11-2010
Dziś w szwedzkim Gaellivare odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet i mężczyzn. Na początek panie musiały zmierzyć się z biegiem na 10km „łyżwą”.  Zdecydowane zwycięstwo, podobnie jak przed rokiem, odniosła Marit Bjoergen. Justyna Kowalczyk była siódma. Wśród panów bieg na 15km rozgrywany tą samą techniką wygrał Marcus Hellner.

W Szwecji rozpoczyna się Puchar Świata w biegach narciarskich i w tym samym kraju (w Falun) się zakończy. Przed zawodniczkami i zawodnikami cztery miesiące zmagań o Kryształową Kulę. Tytułu bronią Justyna Kowalczyk i Petter Northug (nieobecny w Szwecji). Czy Justynie Kowalczyk uda się po raz trzeci z rzędu triumfować w klasyfikacji generalnej – dowiemy się 20. marca. Dobrym prognostykiem jest fakt, że wyniki pierwszego biegu tego sezonu są bardzo podobne do tych z inauguracji sezonu 2009/10, tak wspaniałego dla naszej biegaczki.

Przez ostatnie dni Gaellivare nie rozpieszczało najlepszych biegaczy i biegaczki skrajnie niskimi temperaturami. Na szczęście podczas inauguracji Pucharu Świata pogoda była optymalna – minus sześć stopni, nie padało, a śnieg na trasie był bardzo szybki.

Na starcie biegu na 10 km techniką dowolną kobiet stanęło pięć Polek: Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz, Agnieszka Szymańczak, Paulina Maciuszek oraz ruszająca z ostatnim numerem w żółtej koszulce zwyciężczyni Pucharu Świata w poprzednim sezonie Justyna Kowalczyk.

Polka i jej trener Wierietielny zapowiadali przed biegiem, że będą zadowoleni z miejsca powyżej 15., bo Justyna ma zamiar dopiero rozkręcać się z biegu na bieg. Cel udało się zrealizować – Kowalczyk dobiegła na metę z siódmym czasem dnia.

W sobotę nikt nie miał najmniejszych szans na dogonienie Marit Bjoergen. Norweżka już na pierwszym punkcie pomiarowym (po 2,2km) miała ponad 20 sekund przewagi nad drugą Charlotte Kallą. Na mecie ta przewaga urosła do ponad 41 sekund nad Szwedką. Na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Adrianna Follis. Tuż za nią znalazły się aż trzy Norweżki: Steira, Kristoffersen i Skofterud. Kolejne miejsce przypadło w udziale Polce Justynie Kowalczyk, która o 0,5 sek wyprzedziła Annę Haag ze Szwecji.

Paulina Maciuszek ze stratą 2min 38.4sek do zwyciężczyni uplasowała się na 52. miejscu. Ewelina Marcisz była 79., Martyna Galewicz 82., a Agnieszka Szymańczak zajęła 83. miejsce.

Dzisiejsze wyniki są bardzo podobne do początku ubiegłego sezonu. Wtedy inauguracja odbywała się co prawda w norweskim Beitostoelen, ale tam także triumfowała Marit Bjoergen. Jej przewaga nad drugą na mecie Charlotte Kallą wynosiła około 30 sekund. Justyna Kowalczyk była 12. i straciła do Bjoergen kilkanaście sekund więcej niż dziś. Jak zakończył się sezon 2009/10 wszyscy wiemy – Justyna Kowalczyk rozkręcała się z biegu na bieg i ostatecznie to właśnie Polka zgarnęła wszystkie najważniejsze trofea Pucharu Świata, zdobywając po drodze także medale olimpijskie.

Wśród panów ku uciesze gospodarzy na podium znalazło się aż dwóch Szwedów. Zwyciężył Marcus Hellner, który o ponad 11 sekund wyprzedził Szwajcara Dario Colognę. Trzeci był kolega Hellnera z drużyny - Daniel Rickardsson.

Spośród Polaków najlepiej wypadł Maciej Kreczmer, który był 63. z ponad dwuminutową stratą do Hellnera. Mariusz Michałek zajął 95. miejsce, a Maciej Staręga był 98.