Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Renault Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego

Szukaj w serwisie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Aktualności

W. Cempa: "Forma powinna powoli zwyżkować"

20-11-2010
Za nami pierwszy start Polek i Polaków z kadry A-mix w tegorocznym Pucharze Świata. Trener kadry Wiesław Cempa nie chce wyrokować na temat formy po jednym konkursie, ale wierzy, że dyspozycja pójdzie w górę. Dziś zawodnicy zbierali cenne doświadczenie, a dla części kadry była to pierwsza przygoda z Pucharem Świata.

- Na pewno nie jest to jakiś udany występ, ale też nie oczekiwaliśmy nie wiadomo czego. Wiemy, jaki jest poziom, jak biegają nasi kadrowicze., w dodatku to pierwszy start w Pucharze Świata dla niektórych (dla Macieja Staręgi, Eweliny Marcisz i Agnieszki Szymańczak – przyp.red.) – ocenia trener kadry A-mix Wiesław Cempa.

- Porównując z biegami w Bruskvallarnie – dziś było trochę gorzej. Tu i tam startowała Kalla, więc jeśli można porównać z nią nasze dziewczyny, to tym razem pobiegły około pół minuty wolniej od Szwedki. Pytanie brzmi: czy to stres, czy słabszy dzień? A może po prostu Kalla pobiegła dziś szybciej? Wyniki nie są wymierne, nie da się tak łatwo porównywać startów. Potrzeba nam więcej wyścigów, aby móc wyrokować, czy forma idzie w górę. W Kuusamo powinno być lepiej, zwłaszcza w wykonaniu Maćka Kreczmera. Dziś dobrze się czuł, ale tym razem nie przełożyło się to na wyniki.

-    W Skandynawii jesteśmy od 7. listopada. Oczywiście codziennie biegaliśmy. Ostatni tydzień był nieco luźniejszy dla dziewczyn. Chcieliśmy, aby trochę odpoczęły, więc forma powinna teraz powoli zwyżkować. W Bruskvallarnie przebywaliśmy z kadrą młodzieżową, oni dziś wracają do kraju. Sylwia Jaśkowiec wraca razem z nimi – tłumaczy trener kadry.

Cempa uważa, że Sylwia będzie mogła wystartować w zawodach dopiero w styczniu. - Oczywiście Sylwia trenowała z nami normalnie przez cały czas, ale na razie jest za wcześnie, aby mogła startować. Mięsień musi się odbudować, trzeba teraz bardzo uważać na rękę, bo zdrowie jest najważniejsze. Mam nadzieję, że Sylwia wystartuje w styczniu, aczkolwiek też nie jestem tego pewien. Wszystko zależy od tego, czy ręka będzie boleć. Dajemy jej czas do mistrzostw świata. Trenuje teraz indywidualnie i liczę na to, że pokaże się w Oslo z dobrej strony zarówno w sztafecie, jak i w startach indywidualnych. Należy jej się, patrząc na jej pracę na treningach i chęć powrotu do formy.

W niedzielę Polska wystawi dwie sztafety – męską i damską. Pierwsze dwa biegi są rozgrywane techniką klasyczną, natomiast dwie następne startujące osoby biegają „łyżwą”.

Sztafeta damska:
1.    Justyna Kowalczyk
2.    Ewelina Marcisz
3.    Paulina Maciuszek
4.    Martyna Galewicz

Sztafeta męska:
1.    Maciej Kreczmer
2.    Sebastian Gazurek
3.    Mariusz Michałek
4.    Maciej Staręga

Kadra składa się w tym sezonie z wielu młodych biegaczy i biegaczek, dlatego ich celem jest na razie zdobycie doświadczenia. - Chcemy, żeby kadra obiegała się z najlepszymi zawodnikami i zawodniczkami. Kiedy wyjdą im dobre biegi, to uwierzą w siebie. Bo na razie są nieco przestraszeni na starcie, gdy stają obok tak znanych biegaczy i biegaczek – mówi Wiesław Cempa. -  Siedząc w kraju, nie przełamią się, nie zdobędą doświadczenia. Trenujemy po to, aby zimą startować, a nie dalej trenować. Dlatego wystawiamy obie sztafety, choć nie oczekujemy od nich konkretnych wyników. Tutaj chodzi o obserwację zawodników na trasie i obycie się. Naszym celem w tym sezonie są przede wszystkim mistrzostwa świata seniorów w Oslo i juniorów w Otepaeae. Chcemy, aby damska sztafeta była tam w jak najmocniejszym składzie, bo wierzę, że dziewczyny stać na miejsce w pierwszej szóstce.

Wiesław Cempa uchylił także rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o dalsze starty kadry. - Do Kuusamo ruszamy w poniedziałek rano. Po startach w Finlandii wracamy do Polski. Odpuszczamy Davos, w tym czasie będziemy trenować w Livigno wysoko w górach. W kolejnych zawodach są sztafety, więc na pewno wystąpimy. Zakładamy także start w Tour de Ski. Może nie wszyscy, ale najlepsi zawodnicy i zawodniczki wystąpią w tym cyklu. Rok temu nie startowaliśmy, ale tym razem pasują nam bardzo te starty jako przygotowanie do mistrzostw świata juniorów i seniorów. Potem na początku stycznia jest bardzo mało innych zawodów, a chcemy startami dochodzić do formy – tłumaczy trener.

Trener kadry A-mix jest podobnego zdania jak trener Wierietielny, że warunki, w jakich w Gaellivare przebywa Justyna Kowalczyk, nie są dobre.  - Myślę, że jeśli chodzi o starty w Pucharze Świata i zawodniczkę tej klasy co Justyna Kowalczyk, to ona potrzebuje więcej. Mieszkają w jednym domku z trenerem i serwismenami. Serwismeni o bardzo różnych porach wracają z tras, Justyna akurat wtedy wypoczywa, więc jeden drugiemu przeszkadza. Jest także jedna toaleta i jeden prysznic, to wszystko jest uciążliwe. Nam trudno się skarżyć, przyjechaliśmy startować, to startujemy. Ale Justyna, która walczy o najwyższe miejsca, potrzebuje spokoju i wygody. Czasami zawodników małe rzeczy drażnią i potem wpływa to ujemnie na wyniki.

- Przede wszystkim problemem jest dojazd. Mieszkamy najdalej ze wszystkich i bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na przejazdy. Mamy 13 kilometrów do stadionu biegowego, ale też musimy kilka razy kursować samochodami. Bo liczba samochodów, które mogą wjechać na teren zawodów jest limitowana.

- Część innych reprezentacji też narzeka na warunki. Ale przykład sprzed dwóch lat – mieszkaliśmy w czymś podobnym do internatu. Norwegowie przyjechali, zobaczyli to miejsce, odwrócili się na pięcie i odjechali. Powiedzieli, że nie będą mieszkać w takich warunkach. A tamte warunki i tak były lepsze niż te, które mamy tym razem w Szwecji. Może to jeszcze pochodzi z czasów PRL-u, że Polaków wciskają byle gdzie? – zastanawia się trener.
Źródło: Alicja Kosman/PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.