Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Otwarcie sezonu 2010/11 PZN w krakowskich podziemiach

Szukaj w serwisie

PZN  »  Kombinacja  »  Aktualności

Aktualności

Trener Jan Klimko (fot. Alicja Kosman / PZN) Trener Jan Klimko (fot. Alicja...
Adam Cieślar (fot. Alicja Kosman / PZN) Adam Cieślar (fot. Alicja Kosman...

Śnieg w Ramsau (fot. pawelslowiok.blogspot.com) Śnieg w Ramsau (fot....

Śnieg zaskoczył w Ramsau kadrę kombinacji norweskiej

17-10-2012
Kadra kombinacji norweskiej obecnie przygotowuje się do sezonu zimowego na zgrupowaniu w Ramsau. Duże opady śniegu nieco pokrzyżowały im plany, jednak trenerowi Janowi Klimko udało się odpowiednio przeorganizować plan zgrupowania. Wiadomo już, że Polacy wezmą udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Soldier Hollow, jednak z powodu operacji kolana Adama Cieślara nie jest pewne, czy dołączy on do pozostałej trójki zawodników powołanych  na te konkursy.

Zgrupowanie w austriackim Ramsau miało się rozpocząć od treningów skokowych na pobliskiej skoczni, jednak już pierwszy dzień pobytu kombinatorów norweskich w tej alpejskiej miejscowości przyniósł duże opady śniegu. – W planach mieliśmy skoki na obiekcie w Ramsau, jednak spadł śnieg, a skocznia nie była jeszcze przygotowana na zimowe warunki (brak siatek zabezpieczających zeskok). Niska temperatura powoduje, że śnieg nie topi się zbyt szybko. W tej sytuacji musieliśmy zmienić plan i przeprowadzić treningi biegowe. Razem z nami są tutaj również Niemcy i Rosjanie i wszyscy mamy ten sam problem. Jutro gotowa ma być jednak skocznia w Bischofshofen, trwa tam właśnie topienie śniegu. Prognozy pogody mówią o ośmiu stopniach na plusie, więc wszyscy – Polacy, Rosjanie i Niemcy - mamy nadzieję, że jutro uda nam się pojechać tam na trening. To tylko 45 kilometrów od Ramsau. W dalszym planie zgrupowana mamy już treningi biegowe na lodowcu, z tym nie powinno być najmniejszych problemów – wyjaśnia trener Jan Klimko. Kadrowicze pierwszy kontakt ze śniegiem mieli już dwa tygodnie wcześniej, podczas treningów na sztucznym torze biegowym w Oberhofie.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu polscy kombinatorzy norwescy wystartują w zawodach FIS w Ameryce Północnej. - Mamy możliwość wyjazdu na inauguracyjne zawody Pucharu Kontynentalnego w Soldier Hollow. W Stanach Zjednoczonych odbędą się w tym roku cztery konkursy kombinacji norweskiej. Wystartować może czterech Polaków i zdecydowaliśmy, że do Stanów zabierzemy seniorów – Pawła Słowioka, Szczepana Kupczaka, Adama Cieślara i Mateusza Wantuloka. Dobrze by było gdyby wszyscy seniorzy zapunktowali w Stanach. Tej zimy chcemy powalczyć przede wszystkim o kwalifikację na mistrzostwa świata seniorów, co chyba oczywiste.

-  Juniorzy zostaną w domu lub tam, gdzie akurat będzie śnieg, jeśli w Polsce go zabraknie, np. Ramsau lub Hinzenbach. Powrót zaplanowany jest tuż przed świętami, a w tym roku mistrzostwa świata juniorów są wcześniej. Chcemy uniknąć kłopotów związanych z długą podróżą, aklimatyzacją itp. W grudniu juniorzy na pewno wystartują w zawodach krajowych, na początku stycznia będzie też konkurs Pucharu Kontynentalnego w Wiśle. Wtedy też zapadnie decyzja o nominacjach na mistrzostwa w Libercu – kontynuuje trener. – Co do rozpoczynających sezon zawodów Pucharu Świata, to Tomasz Pochwała otrzymał już jakiś czas temu informację, że może się szykować do nich i mam nadzieję, że wystartuje.

Jan Klimko chce dać tej zimy szansę także zawodnikom spoza kadry, który indywidualnie przygotowują się do sezonu. - Każdy ma szansę startu w zawodach międzynarodowych. Najlepsi będą startować i nie ma żadnej różnicy czy ktoś jest w kadrze czy nie. Do zawodów trzeba wystawiać najlepszych, tych którzy mogą powalczyć o dobre wyniki.

Plany trenera przewidują, że do Soldier Hollow pojedzie Adam Cieślar, jednak z powodu kontuzji nie jest to w 100 procentach pewne. - Adam miał duże problemy z kolanem, bardzo go bolało i nie był w stanie biegać, startował tego lata tylko czasem, wtedy gdy bieg do kombinacji odbywał się na nartorolkach – tłumaczy Jan Klimko. Po konsultacjach lekarskich z doktorem Stanisławem Szymanikiem zapadła decyzja, że niezbędny będzie zabieg chirurgiczny z powodu wewnętrznych uszkodzeń kolana (przeciążenie stawu kolanowego). Dwa tygodnie temu zawodnik pomyślnie przeszedł operację w ośrodku medycznym PZN – Szpitalu św. Rafała w Krakowie. Obecnie Adam Cieślar przechodzi rehabilitację. Planowany termin powrotu do pełnego treningu to niestety dopiero listopad. Na razie poza rehabilitacją zawodnik może ćwiczyć tylko górne partie ciała. Trener Jan Klimko wierzy jednak, że Adam wróci tej zimy do dobrej dyspozycji, czego zawodnikowi gorąco życzymy.
Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.