Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PZN 2014

Szukaj w serwisie

PZN  »  Kombinacja  »  Aktualności

Aktualności

Piotr Kudzia (fot. Alicja Kosman / PZN) Piotr Kudzia (fot. Alicja Kosman /...

Poznajmy się: Piotr Kudzia

13-05-2015
Piotr Kudzia urodził się 18 listopada 2000 roku i ma niespełna 15 lat. Po dobrych wynikach osiągniętych minionej zimy, zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra został włączony do Kadry Juniorów w kombinacji norweskiej i do nowego sezonu będzie przygotowywał się wspólnie z Grupą Beskidzką Tomisława Tajnera. Jak podkreślał już wcześniej Zbigniew Byrdy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, Piotr Kudzia to bardzo młody, ambitny i utalentowany zawodnik, który przede wszystkim chce trenować kombinację norweską.

15-letni Piotr Kudzia ma za sobą udany sezon, bowiem zawody LOTOS Cup zarówno w skokach narciarskich (VI), jak i kombinacji norweskiej (V) ukończył w najlepszej szóstce klasyfikacji generalnej tego cyklu. Jak sam podkreśla powołanie do Kadry Juniorów w kombinacji norweskiej jest dla niego wielką niespodzianką, ponieważ nie spodziewał się tego. – Po tym w miarę udanym dla mnie sezonie w ogólnie nie miałem w głowie myśli o Kadrze. Jednak jestem bardzo zadowolony z tej decyzji i wdzięczny za to, że będę mógł się dalej rozwijać, pewnie będę miał również możliwość trenowania na lepszym sprzęcie, dlatego bardzo z tego się cieszę – wyjaśnia zawodnik LKS Klimczok Bystra. Jak podkreślał już wcześniej Zbigniew Byrdy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, Piotr Kudzia to bardzo młody, ambitny i utalentowany zawodnik, który przede wszystkim chce trenować kombinację norweską. – Bardzo lubię trenować, a po tej świetnej dla mnie informacji mobilizacja do treningów jest jeszcze większa. Cieszę się, że zostałem zauważony i będę mógł się dalej rozwijać. Teraz wiem, że warto było trenować i zapewniam, że będę trenował dalej, aby być coraz lepszym – dodaje szczęśliwy 15-latek.

Piotr Kudzia swoją przygodę z narciarstwem rozpoczął sześć lat temu, a pasją do nart zaraził go jego tata – Adam Kudzia, który w przeszłości uprawiał kombinację i ma w swoim dorobku kilka medali Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów. – Od 9 roku życia trenuję skoki narciarskie i kombinację norweską. Jednak aktualnie bardziej wolę kombinację, ponieważ ta dyscyplina bardziej mnie cieszy, a szczególnie bieganie. Jednak jestem jeszcze młodym zawodnikiem, także zobaczę jak to wszystko się potoczy – opowiada Piotr Kudzia. – Ogólnie pasją do narciarstwa, zwłaszcza do kombinacji norweskiej zaraził mnie tata, który również trenował kombinację norweską. Mój tata był mistrzem Polski oraz startował w zawodach Pucharu Świata i właśnie to też mobilizuje mnie do uprawiania tej dyscypliny, żeby iść w jego ślady – dodaje. Piotr Kudzia ma dwóch braci – Roberta i Tomasza, jednak tylko on z rodzeństwa biega na nartach i jako najmłodszy syn poszedł w ślady swojego taty. – Niestety moi bracia nie trenują kombinacji norweskiej, ja jestem najmłodszy, no i ktoś musiał iść w ślady taty, aby podtrzymać rodzinne tradycje – mówi z uśmiechem na twarzy 15-latek.

Nasz junior jest uczniem drugiej klasy gimnazjum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i jak sam podkreśla dzięki tej szkole ma możliwość pogodzenia nauki z wyczynowym uprawianiem sportu. – Myślę, że Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku ułatwia nam to i łatwiej jest pogodzić te dwie rzeczy, czyli naukę i trening – wyjaśnia Piotr Kudzia. Kwiecień był dla zawodników miesiącem, w którym mogli nadrobić zaległości w szkole, odpocząć i realizować tylko luźne treningi. Natomiast od maja, jak zaznacza Piotr Kudzia, zaczynają w szkole mocne trenowanie oraz przygotowanie się do kolejnego sezonu. – Po tym sezonie mogę powiedzieć, że obecnie czuję się lepiej biegowo i wydaje mi się, że w tym właśnie jestem aktualnie lepszy. Lubię bardzo wymagające trasy, w których jest bardzo dużo pod górę. Natomiast nie lubię za bardzo płaskich tras, więc trasy na Kubalonce są dla mnie idealne – stwierdza zawodnik LKS Klimczok Bystra.

15-latek zapewnia, że jego celem na kolejny sezon będzie triumf w klasyfikacji generalnej zawodów LOTOS Cup. – Na pewno celem moim na kolejny sezon będzie wygranie zawodów LOTOS Cup w kombinacji norweskiej oraz powalczenie o jak najlepsze miejsce w skokach narciarskich. I to są dla mnie takie główne cele, a o innych pomyślę później – podsumowuje Piotr Kudzia.
Źródło: Anna Karczewska / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.