Paweł Słowiok (fot. Alicja Kosman) Paweł Słowiok (fot. Alicja...
Adam Cieślar (fot. Alicja Kosman) Adam Cieślar (fot. Alicja Kosman)

Cieślar i Słowiok na podium zawodów Alpen Cup

28-02-2010
Polscy kombinatorzy norwescy znaleźli się na podium zawodów Alpen Cup w Lauscha. Adam Cieślar zajął drugie, a Paweł Słowiok trzecie miejsce w sobotnim konkursie. Cieślar został wybrany najlepszym zawodnikiem dnia. Obaj osiągnęli dobre wyniki także dzień później. Punktował również Andrzej Gąsienica.

W sobotniej serii skoków w Lauscha Polacy nie dali żadnych szans rywalom. Prowadził Paweł Słowiok, który poleciał na 99,5 metra. Tuż za nim znalazł się Adam Cieślar, który lądował pół metra bliżej. Do biegu ruszał 4 sekundy za liderem. Obaj mieli sporą przewagę nad kolejnym Marjanem Jelenko (96m) – 38 sekund. 18. miejsce zajmował Andrzej Gąsienica, który skoczył 81,5 metra.

Na trasie biegu na 10 kilometrów królował jednak Francuz Samuel Guy, który atakował z 4. pozycji. Zwyciężył, ale tylko 6 sekund przed Cieślarem i 14 przed Słowikiem. Polacy mieli ogromną przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Czwarty Jelenko stracił do Słowioka prawie minutę. Gąsienica pobiegł nieco wolniej i spadł na 28. pozycję. Tym sposobem punktowali wszyscy młodzi Polacy.

W niedzielę fantastyczny skok oddał niespełna16-letni Markus Gruber – 103 metry. Paweł Słowiok skoczył 97,5 metra i zajmował trzecie miejsce. Adam Cieślar lądował 2 metry bliżej i był 9. Andrzej Gąsienica uzyskał 89 metrów i znajdował się na 25. miejscu.

Tym razem biegano na dystansie 5 kilometrów. Po raz drugi zwyciężył Guy, który znów atakował z 4. miejsca. Słowiok spadł na 6. miejsce, a Cieślar na 13. Andrzej Gąsienica zakończył zawody na 27. miejscu.

Paweł Słowiok awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Alpen Cup, a Adam Cieślar jest ósmy. Prowadzi starszy o dwa lata od Polaków Johannes Firn, który wystąpił w dwóch konkursach więcej niż nasi reprezentanci.

Konkursy w Lausche to kolejne zawody, które udowodniły, że mamy w Polsce prawdziwe diamenty. W tej chwili najważniejsze jest, aby umiejętnie je oszlifować. Do igrzysk olimpijskich w Soczi pozostały 4 lata, oby zostały one jak najlepiej rozplanowane.
Źródło: Alicja Kosman/PZN