PZN  »  Kombinacja  »  Aktualności

Paweł Słowiok (fot. A.Kosman) Paweł Słowiok (fot. A.Kosman)

Paweł Słowiok na podium zawodów Alpen Cup!

05-09-2010
Świetny występ polskiego kombinatora norweskiego w zawodach Alpen Cup. Paweł Słowiok pokazał, że tytuł mistrza Polski zobowiązuje i podczas weekendowych zawodów w czeskim Libercu zajął czwarte i drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej jest drugi. Punktowali także inni młodzi Polacy.

Paweł Słowiok już na treningach pokazywał, że będzie groźny w zawodach Alpen Cup - wygrał obie serie próbne. W sobotnim konkursie lądował jednak nieco bliżej, na 97,5 metrze, i do biegu przystępował z piątej pozycji. Rywalizowano na odcinku 15 km (6 pętli po 2,5km). Pawłowi (19. czas biegu) udało się nie tylko nie stracić pozycji, ale nawet zyskać jedną, wskutek czego ostatecznie zajął wysokie czwarte miejsce. Do podium zabrakło 43 sekund.

Zwyciężył Niemiec Tobias Simon, drugi po serii skoków (101,5m). Prawie równo z nim na metę wpadł Włoch Samuel Costa, który przed biegiem miał nad Niemcem dwie sekundy przewagi. Na trzecim miejscu znalazł się Sepp Schneider z Austrii, ale jego strata wyniosła już 55 sekund.

Wśród Polaków punkty zdobyli jeszcze 14. Adam Cieślar, który skoczył 91,5 metra (12. pozycja na półmetku) i miał 20. czas biegu oraz 25. Stanisław Biela (86m i 21. miejsce po skokach oraz 25. czas biegu). Do drugiej części zawodów nie przystąpił Andrzej Gąsienica, który po swoim skoku zajmował 24. miejsce (85m).

W niedzielę Polacy wyciągnęli wnioski z dnia poprzedniego i nie wystawili Pawła Słowioka w serii próbnej. Efekt? Drugie miejsce w konkursie! Już po serii skoków Paweł był drugi. Uzyskał 102,5 metra i do prowadzącego Samuela Costy tracił tylko jeden punkt - cztery sekundy. Włoch lądował w tym samym miejscu, jednak dostał wyższe noty za styl.

W niedzielę trasa biegu wynosiła połowę sobotniego dystansu - 7,5km. Costy nie udało się dogonić, jednak Słowiok biegł na tyle szybko, że utrzymał miejsce na drugim stopniu podium. Do Włocha stracił 26,7 sekundy, ale kolejnego na mecie Mattia Runggaldiera (najlepszy czas biegu) wyprzedził o 17 sekund.

Najmłodszy z Polaków, Stanisław Biela, zajął 17. miejsce dzięki skokowi na odległość 89,5 metra (22.wynik na skoczni) oraz bardzo szybkiemu biegowi (16. czas). Staszek biegł aż o 20 sekund szybciej niż Paweł Słowiok! Kilka punktów padło także łupem Adama Cieślara, który zajął w niedzielę 26. lokatę (88m - 28. wynik na półmetku i 30. czas biegu). Niewiele do 30. miejsca zabrakło Andrzejowi Gąsienicy, który po swoim skoku zajmował 24. pozycję (89m). Ostatecznie zajął jednak 34. pozycję (39. czas biegu).

W klasyfikacji generalnej Alpen Cup prowadzi Samuel Costa, a drugie miejsce ze stratą 50 punktów zajmuje Paweł Słowiok. 18. jest Adam Cieślar, a Stanisław Biela zajmuje 19. pozycję (jest najlepszym zawodnikiem z rocznika 1994).

Najbliższe pięć dni kadra spędzi na zgrupowaniu w Libercu.