Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Konferencja dla UKS-ów - COS OPO Szczyrk 2012

Szukaj w serwisie

PZN  »  Kombinacja  »  Aktualności

Aktualności
Tomasz Pochwała: "Coraz bardziej podoba mi się bieganie"

29-09-2010
Tomasz Pochwała zaskoczył wszystkich fantastycznym startem w mistrzostwach Czech. Świetnie skakał, ale oklaski należą mu się przede wszystkim za bieg. Na ostatnim okrążeniu uciekł Czechom aż o minutę i nie przeszkodził mu w tym nawet złamany kijek.

Alicja Kosman: Skąd aż tak szybki bieg?

Tomasz Pochwała: Cała moja siła wzięła się z dobrze przepracowanych treningów. Podczas biegu czułem, że mam jej dużo i postanowiłem uciec rywalom. Biegłem ile sił w nogach i nawet się nie oglądałem za siebie. Nie wiem, co się działo za moimi plecami, rywale pewno mnie gonili, ale starałem się skupić na jak najszybszym dotarciu do mety.

Czesi trochę cię zlekceważyli?

- Mogli się tego nie spodziewać. Było widać, że byli lekko zaskoczeni tym, co się stało.

Kijki już ci się nie łamią?

- Tym razem także udało mi się złamać kijek, ale na szczęście szybko dostałem nowy. Myślę, że wszystko bierze się z tego, że nie jestem jeszcze aż tak doświadczony w bieganiu na nartorolkach, a do tego dochodzą zrządzenia losu. Zawodnik biegnący przede mną trącił nartą moją nogę, a ta tak niefortunnie trąciła kijek, że go złamała. Kijki do biegów są tak delikatne, że łamią się momentalnie, zwłaszcza na asfalcie. W Libercu pętla była krótsza niż na Letniej Grand Prix (podczas której Tomek także złamał kijek i musiał zakończyć zawody – przyp.red.) – 2,5 km zamiast 5km, a stało na niej nie 2 lecz 4 naszych trenerów. Dlatego od razu mogłem wymienić kij.

Byliście niedawno na zgrupowaniu w Libercu. Znajomość tras i skoczni pomogła?

- Myślę, że nie. Na trasie biegowej byliśmy tylko raz, a skoki wychodzą wszędzie, jeśli się jest w formie. Myślę, że dobrze nam zrobił przede wszystkim obóz w Klingenthal. Warunki były świetne i mogliśmy spokojnie potrenować w totalnej ciszy. Codziennie do południa skakaliśmy, a po południu biegaliśmy. Nie było nawet potrzeby wyjazdu do Oberwiesenthal, bo w Klingenthal były tak dobre warunki i świetna nowoczesna duża skocznia, że nie było sensu trenować na mniejszym obiekcie.

Nowe wiązania pomagają?

- Nie czuję dużej różnicy. Skoki muszą być dobre technicznie, a jak się robi błędy, to nawet złote narty nie pomogą. Poza tym cały świat też teraz skacze z podobnymi wiązaniami.

Który element kombinacji norweskiej udało ci się najbardziej poprawić przez ostatni rok?

- Przede wszystkim kondycję. Techniki uczył mnie od małego mój tata. Nawet nie pamiętam, kiedy miałem po raz pierwszy narty na nogach. Tata był wtedy trenerem biegaczek narciarskich, a dziadek – były kombinator - też trochę pomagał. Małe dziecko bawiąc się, przyswaja technikę bez zastanawiania. Dzięki tak dobrym nauczycielom opanowałem ją całkiem nieźle i nie trzeba było w niej potem wiele zmieniać.

Którą część kombinacji lubisz bardziej – skoki czy biegi?

- Myślę, że po równo. Wiadomo, skoki są atrakcyjne, ale coraz bardziej podoba mi się bieganie. To przyjemny wysiłek i przyjemne zmęczenie.

Jakie masz plany na najbliższy okres przed wyjazdem na lodowiec w Ramsau?

- Trenuję u siebie w Zakopanem. Mój najbliższy start to Puchar Jesieni w przyszłym tygodniu. Chciałbym, żeby bieg odbył się na nartorolkach, jednak nie bardzo jest gdzie na nich biegać w Zakopanem. Trenujemy na drodze, pomiędzy autami. To niebezpieczne, ale na razie nie ma innego wyjścia. Wolę biegać na nartorolkach, bo to mniejsze obciążenie stawów. W tym sporcie łatwo przeciążyć kolana, a niestety przydarzyło mi się to po ostatnim biegu w Pucharze Jesieni. Nartorolki mniej wykańczają kolana.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Źródło: Alicja Kosman/PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.