Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego

Szukaj w serwisie

Subskrybuj RSS
PZN  »  LOTOS Cup  »  Aktualności

Aktualności

LOTOS Cup 2020: W Szczyrku zainaugurowano XVI edycję

10-01-2020
W piątek, 10 stycznia 2020 roku odbyły się pierwsze tej zimy zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Inauguracja XVI edycji LOTOS Cup 2020 odbyła się na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Tego dnia rywalizację zdominowali reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.


15 lat minęło, odkąd Polski Związek Narciarski i Grupa LOTOS S.A. wspólnie  stworzyli Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. 10 stycznia 2020 na Skalitem w Szczyrku wystartowała już XVI edycja LOTOS Cup w skokach narciarskich, a w niedzielę dwuboiści po raz dziesiąty będą rywalizowali w ramach Programu w kombinacji norweskiej. 

Ponad 130 zawodników wystartowało w pierwszych tej zimy zawodach LOTOS Cup 2020. Podczas inaugurującej sezon edycji w Szczyrku uczestnicy rywalizowali na dwóch obiektach (HS-77 i HS-104) w siedmiu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy, Junior oraz Senior. Tym razem na starcie zabrakło najmłodszych skoczków narciarskich, którzy od tego sezonu będą walczyli w zawodach LOTOS Cup dla dzieci, które będą rozgrywane na skoczniach mniejszych w Beskidach, Chochołowie czy Zagórzu.  


Wśród Chłopców Starszych zwycięstwo odniósł Kacper Jarząbek. Reprezentant TS Wisły Zakopane w pierwszym skoku uzyskał 74 metry, a w finale wylądował metr dalej i tym samym mógł cieszyć się z pierwszej wygranej na obiekcie HS-77. - Moja wygrana nie jest dla mnie zaskoczeniem. Spodziewałem się, że mogę osiągnąć tutaj dobry wyniki, bo w czwartek na treningach skakałem naprawdę dobrze, a w samych zawodach moje skoki były jeszcze lepsze - mówi z uśmiech na twarzy Jarząbek. - Wszystkie tutaj skoki były bardzo dobre. Zacząłem dobrze w serii próbnej i skończyłem na coraz lepszym skoku w serii finałowej - ocenia swoje próby 14-latek. - Skocznia była bardzo dobrze przygotowana do zawodów. Tory lodowe również były super, więc skakało mi się bardzo fajnie. Może wiatr troszkę kręcił, ale według mnie warunki były w miarę równe dla wszystkich - zaznacza Jarząbek.

Na drugim stopniu podium stanął Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra (74,5 i 73,5 m), a brązowym medalistą został Klemens Staszel, który reprezentuje barwy klubu KS Eve-nement Zakopane (dwukrotnie 72 m).


Pewny triumf w kategorii Młodzik odniósł Klemens Joniak. Zawodnik klubu LKS Poroniec Poronin oddał skoki na odległość 74 oraz 76,5 metra i tym samym o ponad 10 punktów pokonał Jana Rzadkosza z TS Wisły Zakopane (73 i 71 m). - Nie liczyłem tutaj na zwycięstwo, ponieważ na treningach nie miałem jeszcze tak dobrych skoków, dlatego ta wygrana jest dla mnie miłym zaskoczeniem - podkreśla podopieczny Andrzej Gąsienicy. - Na treningach zdarzały się tylko przebłyski skoków na dobrym poziomie, ale teraz widzę, że moja dyspozycja powoli zaczyna się stabilizować. Głownie miałem problemy z pozycją najazdową w przejściu i to mi przeszkadzało w osiągnięciu dobrej dyspozycji - dodaje Klemens Joniak. - Z wyniku jestem naprawdę zadowolony, jednak mogę czuć lekki niedosyt z pierwszego konkursowego skoku, gdyż nie był on bardzo dobry pod względem technicznym. Tutaj to były moje pierwsze tej zimy skoki na śniegu. Nie miałem problemów z przyzwyczajeniem się do skakania w zimowych warunkach, ponieważ zostało mi to czucie z zeszłego sezonu - wyjaśnia Joniak. - Moim zdaniem wszystko było bardzo dobrze przygotowane i nie było żadnych problemów na skoczni. A jeśli chodzi o warunki, to myślę, że miałem dzisiaj do nich szczęście, bo nie były one najgorsze - podsumowuje 15-latek.

Podium uzupełnił Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u, który uzyskał 67 oraz 68,5 metra.


Wśród Kobiet złoty medal wywalczyła Nicole Konderla - zawodniczka Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. 19-latka po skokach na odległość 65 oraz 62,5 metra o 0,4 punktu była lepsza od Magdaleny Pałasz z klubu AZS Zakopane (64 i 65 m). - Skakało mi się całkiem fajnie. Chociaż nie są to jeszcze takie skoki, jakie oddawałam w październiku. Cały czas próbuję wrócić do tego czucia, które miałam pod koniec okresu letniego. Cieszy to, że udało wrócić się na właściwe tory i powolutku jest coraz lepiej. Chociaż przede mną jest jeszcze sporo pracy - ocenia swoją dyspozycję podopieczna Łukasza Kruczka. - Miałam spory problem z pozycją najazdową, jednak udało nam się znaleźć rozwiązanie w tym elemencie skoku i teraz muszę przełożyć to na dalszą fazę lotu - dodaje. - To prawda, że długo nie skakałyśmy już na skoczni HS-77, ale nie miałam problemów z przestawieniem się na mniejszy obiekt. Mimo to zdecydowanie lepiej czuję się na skoczni normalnej w Szczyrku, dlatego żałuję, że zawody nie odbyły się jednak na tym większym obiekcie. Skocznia HS-77 tutaj w Szczyrku jest dosyć specyficzna, dlatego osobiście wolę skakać na tym obiekcie obok - podkreśla Nicole Konderla. - Skocznia była naprawdę bardzo fajnie przygotowana, a wiatr nie był jakoś bardzo odczuwalny podczas naszych zawodów i myślę, że warunki były dosyć sprawiedliwe - podsumowuje 19-latka.

Brązowy medal w kategorii Kobiety zdobyła Róża Pawlikowska, która dwukrotnie uzyskała 48,5 metra.Medaliści i medalistki piątkowych zawodów:

Chłopiec Starszy
 1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 2. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 3. Klemens Staszel - KS Eve-nement Zakopane

Młodzik
 1. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 2. Jan Rzadkosz - TS Wisła Zakopane
 3. Marcin Wróbel - AZS Zakopane

Młodziczka
 1. Tamara Mesikova - Ski Club Selce
 2. Sara Tajner - SSR LZS Sokół Szczyrk
 3. Wiktoria Przybyła - SSR LZS Sokół Szczyrk

Kobiety
 1. Nicole Konderla - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Magdalena Pałasz - AZS Zakopane
 3. Róża Pawlikowska - AZS Zakopane

Junior Młodszy
 1. Arkadiusz Jojko - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Stanisław Majerczyk - TS Wisła Zakopane
 3. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra

Junior
 1. Kacper Juroszek - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Szymon Jojko - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior
 1. Krzysztof Leja - AZS Zakopane
 2. Dusan Dolezel - TJ Dukla Frenstat
 3. Dawid Jarząbek - TS Wisła Zakopane
     3.  Paweł Twardosz - PKS Olimpijczyk Gilowice
     3.  Wiktor Pękala - SSR LZS Sokół Szczyrk

W sobotę rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich oraz seria skoków do kombinacji norweskiej, O godzinie 9:00 zaplanowano początek zawodów na obiekcie HS-77, natomiast o godzinie 12:00 rywalizacja przeniesie się skocznię normalną.