Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Partnerzy kadr alpejskich PZN

Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Jubileusz 95-lecia Polskiego Związku Narciarskiego

Szukaj w serwisie

PZN  »  Alpejskie  »  Aktualności

Aktualności

(Wszystkie fot. Anna Karczewska / PZN) (Wszystkie fot. Anna Karczewska /...Młodzi alpejczycy trenują w Gniewinie

25-08-2017
Od piątku, 18 sierpnia młodzi alpejczycy przebywają na zgrupowaniu w ośrodku sportowym w Gniewinie. Podczas EURO 2012 w hotelu Mistral Sport mieszkali i tutaj na obiektach sportowych trenowali hiszpańscy piłkarze. Obecnie w pokojach, w których niegdyś przebywali mistrzowie świata i Europy, teraz mają okazję mieszkać polscy alpejczycy. Obóz szkoleniowy w Gniewinie potrwa do niedzieli, 27 sierpnia.

Na zgrupowanie do Gniewina udała się 24-osobowa grupa wraz z czterema trenerami. Kierownikiem ekipy jest Bartłomiej Kądziołka - członek Komisji Zjazdów PZN oraz trener w szkole sportowej w Ustrzykach Dolnych. - W Gniewinie na zgrupowaniu przebywają 24 osoby. Trenuje tutaj 13 zawodniczek oraz 11 zawodników - informuje Bartłomiej Kądziołka. Są to przedstawiciele narciarstwa alpejskiego w kategoriach Junior B i Junior C. - Obóz ten w pierwotnej wersji miał być zgrupowaniem Kadr Regionalnych PZN w kategorii Junior B i Junior C. Jako Komisja Zjazdów zostaliśmy delegowani przez Związek do zastosowania klucza, według którego powołamy reprezentantów do tych kadr i wytypujemy osoby, które pajdą na obóz szkoleniowy - wyjaśnia Kądziołka. - Stwierdziliśmy, że najsprawiedliwiej będzie powołać najlepszych zawodników oraz zawodniczki z rankingu Pucharu Polski w poszczególnych rocznikach, czyli cztery najlepsze narciarki w rocznikach 2004-2001 i tak samo po czterech najlepszych zawodników w tych rocznikach. Myślę, że ten klucz ustalony według rankingu Pucharu Polski był dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś z najlepszej czwórki w danej kategorii nie mógł z różnych powodów pojechać, wtedy wskakiwała na jego miejsce kolejna osoba z listy. Natomiast jeśli chodzi o trenerów, to każdy region miał powołać jednego z trenerów na to zgrupowanie - dodaje. - Były różne opinie czy organizować taki obóz, jeśli tak to gdzie. I ostatecznie wygrała taka wersja, że powinniśmy zorganizować jedno wspólne zgrupowanie dla wszystkich powołanych osób. Doszliśmy do wniosku, że trzeba to po prostu zrobić, aby wszyscy zobaczyli, że PZN działa w tym kierunku i docenia te dzieci - zaznacza Bartłomiej Kądziołka. - Myślę, że po tych kilku dniach spędzonych tutaj, udało się to w 100 % - dodaje.

>>>FOTORELACJA 1<<<

Uczestnicy obozu pochodzą z różnych części Polski, dlatego trenerzy podeszli do organizacji zgrupowania w ten sposób. - Ważna informacja jest taka, że wszyscy Ci zawodnicy są szkoleni przez swoich trenerów klubowych i wykonują tam swoją pracę. Dlatego założeniem tego obozu było podtrzymanie ogólnej sprawności na określonym poziomie oraz przede wszystkim integracja tych dzieci - wyjaśnia Bartłomiej Kądziołka. - Możemy stwierdzić po tych wszystkich zajęciach, które tutaj robimy, że pomysł ten był trafiony w „10”. Fajnie i bardzo szybko to zagrało - dodaje.

>>>FOTORELACJA 2<<<

Codziennie zawodnicy mają zaplanowane dwa bloki treningowe. Dodatkowo cała grupa ma dostęp do miejsc odnowy biologicznej, z których każdy chętnie korzysta. - Na zgrupowaniu realizujemy zajęcia ogólnorozwojowe. Jeden trening mamy taki ogólnorozwojowy w postaci różnego rodzaju ćwiczeń lekkoatletycznych., gimnastycznych, koordynacyjnych i równoważnych. Drugi trening zazwyczaj poświęcamy na gry zespołowe - opowiada członek Komisji Zjazdów PZN. - Z trenerami kolegami zrobiliśmy sobie takie założenie, że będziemy wprowadzać gry, który nie są standardowymi grami zespołowymi. Dlatego realizujemy innowacyjne gry, które nie wszyscy znają. Po prostu przygotowaliśmy się do tego obozu i wykonujemy nasze założenia. Widać, że ta metoda zdaje egzamin - dodaje. 

>>>FOTORELACJA 3<<<


Na zakończenie dnia w poniedziałek na alpejczyków czekał nieco inny rodzaj treningu. Zarówno zawodnicy, jak i trenerzy mieli okazję poszaleć podczas zumby. - Skąd ten pomysł? (śmiech). Po prostu lubimy tańczyć. Generalnie rytm w narciarstwie alpejskim jest bardzo ważnym elementem. Poczucie rytmu bardzo przekłada się na jazdę czy to w slalomie, czy w gigancie. Bramki ustawiane są zazwyczaj rytmicznie i arytmicznie, dlatego umiejętność zmiany rytmu jest bardzo ważna i tym, którzy mają takie predyspozycje, jest po prostu łatwiej - wyjaśnia kierownik ekipy. - Podczas zumby wszyscy świetnie się bawili i wygląda na to, że każdy z tych zawodników ma dobre poczucie rytmu - dodaje.

>>>FOTORELACJA 4<<<


Podczas zgrupowania na zawodników czekały także różne atrakcje, m.in. wykład na temat zdrowego odżywiania sportowców, badania pod okiem pani dietetyk oraz zwiedzanie Gdańska. - W sporcie ważna jest regeneracja, a nie tylko mocny trening. Zresztą tak jak powiedziałem wcześniej, w trakcie tego obozu nastawiamy się w głównej mierze na podtrzymanie ogólnej sprawności zawodników oraz na integrację grupy. Wiadomo, że młodzież jest w takim a nie innym okresie, dlatego dbamy również o edukację. W czwartek byliśmy na wycieczce w Gdańsku. Mieliśmy okazję zwiedzić to miasto i udać się muzeum drugiej wojny światowej oraz do muzeum techniki. Oprócz tego udało nam się pojeździć na nartach wodnych, a w piątek czeka nas jeszcze spływ kajakowy. Także atrakcji jak na 10-dniowy obóz jest naprawdę dość dużo - podsumowuje Kądziołka.

>>>FOTORELACJA 5<<<
Źródło: Anna Karczewska / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.