Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Otwarcie mistrzostw świata w Oslo

Szukaj w serwisie

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Aktualności

wszystkie fot. Alicja Kosman / PZN wszystkie fot. Alicja Kosman / PZNPoznajmy się bliżej: Dawid Jarząbek

17-06-2014
Dawid Jarząbek to nowa twarz w polskiej Kadrze Juniorów w skokach narciarskich. 15-latek z Leszczyn (gmina Biały Dunajec) ma na swoim koncie wiele sukcesów w zawodach krajowych i międzynarodowych dzieci i młodzieży. – Dawid to bardzo obiecujący chłopak. Ma talent do skoków i bardzo fajną technikę, a pewne braki motoryczne są normalne w tym wieku – tłumaczy trener Kadry Juniorów Robert Mateja.

Młody zawodnik dał się już wielokrotnie poznać jako bardzo utalentowany skoczek i kombinator norweski. Od 2009 roku (czyli od swojego drugiego sezonu startów w LOTOS Cup) nie wypada poza podium klasyfikacji generalnej LOTOS Cup w obu dyscyplinach. Na swoim koncie ma dwa zwycięstwa w kombinacji norweskiej i cztery w skokach narciarskich. W tym sezonie wygrał wszystkie pięć konkursów skoków. To także aktualny Mistrz Polski UKS w skokach narciarskich (jesień 2013 i zima 2013) oraz brązowy (jesień 2013) i złoty (zima 2013) medalista w kombinacji norweskiej.

Dawid odnosi sukcesy także na arenie międzynarodowej. W 2009 i 2011 roku w zawodach FIS Schuler Grand Prix zdobywał tytuły mistrza świata dzieci w kombinacji norweskiej, a w 2009 roku triumfował także w skokach narciarskich. W 2012 roku wygrał zawody FIS Youth Cup w Hinterzarten w skokach narciarskich.

Jarząbek do najbliższego sezonu będzie się przygotowywał pod okiem trenera Roberta Matei jako najmłodszy członek Kadry Juniorów. - Dla mnie powołanie do kadry to bardzo duży sukces. Nie spodziewałem się, że to tak szybko nastąpi. Będę mógł się dalej rozwijać. Jestem już po pierwszym zgrupowaniu. Warunki do trenowania w kadrze są znacznie lepsze niż w klubie – podkreślił Dawid.

Skoczek pochodzi z bardzo usportowionej rodziny – jego ojciec Józef jest trenerem skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w klubie TS Wisła Zakopane, a młodszy brat Kacper również próbuje swoich sił w skokach narciarskich. Kilka dni temu zajął drugie miejsce w II Memoriale Józefa Przybyły w Bystrej w najmłodszej kategorii wiekowej.

Z awansu Dawida do kadry bardzo zadowolony jest jego ojciec. - Zwycięstwa w zawodach LOTOS Cup 2014 umożliwiły mu dostanie się do kadry w bardzo młodym wieku. Przed nim pojawiła się bardzo duża szansa i mam nadzieję, że ją wykorzysta – cieszy się trener Józef Jarząbek.

Dawid Jarząbek do tej pory równolegle uprawiał skoki narciarskie i kombinację norweską. W związku z powołaniem do Kadry Juniorów w skokach zdecydował, że skupi się na tej dyscyplinie sportowej. – Będę dalej biegał na nartach, ale teraz bardziej dla zdrowia i przyjemności – zapowiada zawodnik. Jego ojciec trochę żałuje, że Dawid nie będzie w przyszłości reprezentował Polski jako kombinator norweski, ale doskonale rozumie decyzję syna. - Jest mi bardzo żal, bo sam kiedyś byłem kombinatorem norweskim. Dawid biegowo nieco odstawał od starszych chłopców, ale skokowo był bardzo dobry. W tym roku tak się ułożyło, że zajął trzecie miejsce w kombinacji norweskiej, ale była szansa, aby wygrać cały cykl LOTOS Cup. Myślałem, że znajdzie się kiedyś w kadrze kombinacji norweskiej, ale ta dyscyplina nie rozwija się zbyt dobrze w Polsce. Zdecydowaliśmy, że Dawid wybierze skoki narciarskie, ponieważ tam są dobre perspektywy. Wydaje mi się, że w skokach łatwiej mu będzie uzyskać dobre wyniki. Jestem zadowolony, że jest w Kadrze Juniorów i myślę, że bardzo mu to pomoże w rozwoju – tłumaczy Józef Jarząbek.

Trener Kadry Juniorów Robert Mateja uważa, że mimo wielu lat treningów biegów narciarskich nie trzeba niczego zmieniać w sylwetce Dawida. - Nie ma aż tak rozbudowanej góry, jego waga także jest bardzo dobra – komentuje.

– Dawid to bardzo obiecujący chłopak. Ma talent do skoków i bardzo fajną technikę, a pewne braki motoryczne są normalne w tym wieku. Jest bardzo młody, ale nie odbiega zbytnio od starszych kolegów. Ciągle rośnie, więc wiele może się jeszcze zmienić. Staramy się do każdego zawodnika podchodzić indywidualnie i na pewno postaramy się dopasować trening do jego możliwości. Dawid jest troszkę nieśmiały, ale widzę, że dobrze się dogaduje z kolegami z kadry – dodaje trener Mateja.
Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.