18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Szczyrku

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Podium - Młodziczki (fot. Alicja Kosman / PZN) Podium - Młodziczki (fot. Alicja...
Podium - Juniorki (fot. Alicja Kosman / PZN) Podium - Juniorki (fot. Alicja...

Rajda i Karpiel pierwszymi zimowymi Mistrzyniami Polski!

14-03-2015
Kinga Rajda (SS-R LZS Sokół Szczyrk) w kategorii Juniorek i Kamila Karpiel (AZS Zakopane) w kategorii Młodziczek zwyciężyły w pierwszych w historii polskiego narciarstwa zimowych Mistrzostwach Polski kobiet w skokach narciarskich. Zawody zostały rozegrane w sobotę, 14 marca 2015 roku na obiektach HS-44 i HS-77 w Szczyrku Skalitem.

Skoczkinie narciarskie z Polski po raz drugi w historii, a pierwszy zimą miały okazję walczyć o medale Mistrzostw Polski. Podczas letniego czempionatu, 11 października 2014 roku złoty medal zdobyła Magdalena Pałasz, srebrny Joanna Szwab, natomiast brązowy krążek otrzymała najmłodsza z tej trójki, Kinga Rajda. To właśnie ta 14-latka z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk została dzisiaj zimową mistrzynią Polski w kategorii Juniorek (rocznik 2000 i starsze), oddając dwa dobre i dalekie skoki. Rajda uzyskała 70 i 67,5 metra i zdecydowanie pokonała rywalki. Druga Joanna Szwab z KS Chochołów (57,4 i 56 metrów) straciła do złotej medalistki aż 59,8 punktu. Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Kil z AZS Zakopane, oddając skoki na odległość 56 i 53 metrów. Juniorki rywalizowały na skoczni HS-77.

- Skoki są tej zimy bardzo dobre i stabilne. Starałam się spokojnie wypracować dobrą formę i udało się. Dziś poza torami najazdowymi wszystko było tak jak trzeba i udało się rozegrać całe zawody. Podeszłam na luzie do tych zawodów, bo to już końcówka sezonu, ale jednocześnie bardzo się starałam oddać dobre skoki. To były dla mnie bardzo fajne zawody - oceniła Kinga Rajda.

Podczas Mistrzostw Polski w Szczyrku rozegrano także zawody w kategorii Młodziczek (rocznik 2001 i młodsze) - na skoczni HS-44. Dość nieoczekiwanie najlepsza okazała się nie dominatorka LOTOS Cup 2015 Paulina Cieślar (osiem zwycięstw z rzędu tej zimy), lecz Kamila Karpiel z AZS Zakopane. Podopieczna trenera Krystiana Długopolskiego lądowała na 41,5 i 41 metrze. Osiem punktów straciła do niej Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice, która dwukrotnie skoczyła na odległość 40 metrów, a trzecie miejsce zajęła reprezentantka klubu WSS Wisła w Wiśle - Paulina Cieślar (39,5 i 38,5 metra).

- Cieszę się, bardzo miło być Mistrzynią Polski. To moje pierwsze zwycięstwo i wydaje mi się, że po prostu sprzyjało mi szczęście – komentowała skromnie Kamila Karpiel. – Jeszcze wczoraj na treningu nie skakałam zbyt dobrze, chyba dziś miałam lepszy dzień. Udało mi się lepiej skupić przed skokiem, przypomniałam sobie wszystko co mam zrobić i wyszło. Zeskok był miękki, ale ja mam problemy z lądowaniem gdy jest bardzo twardo, nogi wtedy bardzo bolą. Za rok będzie już trudniej, bo przechodzę do starszej kategorii wiekowej i będę skakać na większej skoczni – dodała.