Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Przedsezonowa konferencja PZN 2013/14 - narciarstwo alpejskie, skicross, narciarstwo szybkie

Szukaj w serwisie

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Aktualności

wszystkie fot. Alicja Kosman / PZN wszystkie fot. Alicja Kosman / PZN

Skocznie w Wiśle-Centrum oficjalnie otwarte!

01-08-2015
Przy okazji wiślańskich konkursów z cyklu FIS Grand Prix 2015 w mieście Adama Małysza miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. 31 lipca w obecności ministra sportu Adama Korola odbyło się uroczyste otwarcie nowego kompleksu skoczni narciarskich w Wiśle Centrum. Po ceremonii otwarcia na nowo powstałym obiekcie rozegrano I Międzynarodowy Puchar Beskidów Dzieci i Młodzieży.

Historia skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum sięga lat 60 XX. wieku, jednak z biegiem lat obiekty zaczęły popadać w ruinę, co uniemożliwiało bezpieczne przeprowadzanie treningów czy zawodów. W latach 2014-2015, dzięki funduszom pochodzącym z Ministerstwa Sportu, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz budżetu gminy Wisła, udało się przeprowadzić gruntowną przebudowę skoczni. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 3 mln złotych. Dzięki inwestycji powstały trzy nowoczesne obiekty, które mają służyć przede wszystkim treningom dzieci i młodzieży. Skocznie HS-10, HS-20 i HS-40 pokryto igelitem, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez młodych zawodników przez cały rok.

31 lipca 2015 miało miejsce uroczyste otwarcie skoczni. Na ceremonii swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, działacze Polskiego Związku Narciarskiego, a także oficjele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS z Dyrektorem Pucharu Świata Walterem Hoferem na czele.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz miasta Wisły Tomasz Bujok. - Najbliższe dni to prawdziwe święto skoków narciarskich. Cieszę się, że jego elementem jest otwarcie kompleksu skoczni w Wiśle-Centrum. Jestem przekonany, że te obiekty pozwolą nam wychować takich sportowców jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Piotr Żyła - powiedział krótko gospodarz miasta.

Gościem nadzwyczajnym tegorocznych konkursów FIS Grand Prix w Wiśle był Minister Sportu i Turystyki Adam Korol, który także wziął udział w ceremonii. - Bardzo się cieszę, że mogę być na otwarciu skoczni, które będą służyć młodym sportowcom. Szczerze mówiąc, nie widziałem lepszej bazy do trenowania. Jest gdzie trenować i jest z kogo brać przykład, bo w końcu tutaj swoją przygodę z nartami zaczynał Adam Małysz czy Piotrek Żyła - stwierdził z uznaniem minister, a jednocześnie złoty medalista Igrzysk Olimpijskich. Minister Korol zwrócił się także do młodych zawodników zgromadzonych w tym czasie na skoczni. - Życzę chłopakom, którzy dopiero zaczynają, żeby w przyszłości osiągali wyniki tak samo dobre, a może i lepsze, jak ich starsi koledzy.

O tym, jak ważną rolę pełnią małe skocznie o charakterze treningowym, przypomniał Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. - Te skocznie to kuźnia. Mali chłopcy muszą przejść drogę przez wszystkie obiekty, rosną z tymi skoczniami - podkreślił Prezes Tajner. - Sam zaczynałem tutaj przygodę ze skokami narciarskimi. Stąd wywodzą się świetni trenerzy, czego najlepszym przykładem jest Jan Szturc. Za piętnaście lat dzieci, które zaczynają tutaj skakać, będą u szczytu swoich możliwości. Wierzę, że w 2030 roku będziemy mieli silną reprezentację - zakończył były trener Adama Małysza.

Gościem specjalnym podczas ceremonii otwarcia skoczni był dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer. - Dziękuję za tę inwestycję. Właśnie ten obiekt jest podstawą przyszłości polskich skoków. Jestem pewien, że wszystkich młodych zawodników, których spotkamy na tej skoczni, będziemy spotykać w czołówce światowych skoków.

Głos zabrali także przedstawiciel kancelarii prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Kajetan Broniewski, doradca Marszałka Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz, a także proboszczowie wiślańskich parafii: ewangelicko-augsburskiej i rzymskokatolickiej, którzy dokonali poświęcenia obiektów.

Po ceremonii otwarcia rozegrano pierwsze oficjalne zawody dla najmłodszych zawodników - I Międzynarodowy Puchar Beskidów Dzieci i Młodzieży. W konkursie wzięło udział w sumie 101 skoczków i 11 skoczkiń, którzy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych. Skoczkowie urodzeni w 2008 roku i młodsi skakali na obiekcie H-10, zawodnicy urodzeni w latach 2006-2007 oraz 2004-2005 rywalizowali na skoczni HS-20, a najstarsi (2002-2003 oraz 2000-2001) oddali skoki na największym obiekcie o punkcie konstrukcyjnym HS-40. Dziewczynki podzielone były na dwie kategorie wiekowe - 2006 i młodsze, które próbowały swoich sił na skoczni HS-10 oraz 2000-2005, które oddały skoki na obiekcie HS-40. W rozgrywkach, oprócz zawodników i zawodniczek z Polski, zobaczyliśmy reprezentantów Czech, Niemiec i Białorusi.

Tego dnia rewelacyjnie spisywał się siedmioletni Tymoteusz Cienciała, który nie tylko okazał się najlepszy w swojej kategorii wiekowej (2008 i młodsi), ale także na większych obiektach jako przedskoczek oddawał jedne z najdłuższych skoków. – Powiedziałbym, że bardzo fajnie się skakało, ale najlepiej to się lądowało. Cieszę się, że mogłem poznać skocznię, ale jestem zadowolony tylko w pięćdziesięciu procentach, ponieważ te skoki mogły być lepsze – ocenia popularny „Tymek”. – Najlepiej skakało mi się na skoczni HS-20, bo takie wolę. Natomiast na HS-40 narty poleciały mi za bardzo do góry i te skoki nie były już takie dobre – dodał młody zawodnik WSS Wisła w Wiśle.

Spośród zawodników rywalizujących na obiekcie HS-20 najlepsi okazali się reprezentanci TS Wisła Zakopane. W kategorii wiekowej 2006-2007 najdłuższe skoki oddał Kacper Jarząbek, a wśród zawodników urodzonych w latach 2004-2005 Jan Rzadkosz. W grupie najstarszych zawodników zwyciężyli skaczący w barwach TS Wisła Zakopane Mateusz Jarosz (Rocznik 2002-2003) oraz reprezentant klubu SSR LZS Sokół Szczyrk Patryk Hutyra (Rocznik 2000-2001). Z kolei wśród dziewcząt najlepsze okazały się pochodząca z Czech Helena Szurmanova (w młodszej kategorii) oraz reprezentantka AZS Zakopane Joanna Kil (w starszej kategorii).

Najmłodszym zawodnikiem Międzynarodowego Pucharu Dzieci i Młodzieży był dziś pięcioletni Michał Cieślar. Młodziutki skoczek z Wisły lądował na 3 i 2 metrze, a jego występ nagrodzony był ogromnymi brawami.

Skocznie w Wiśle-Centrum będą miejscem treningów dla dzieci i młodzieży, dlatego z otwarcia obiektów cieszą się przede wszystkim trenerzy lokalnych klubów. Zachwytu nad powstałym kompleksem nie kryje trener Jan Szturc, który od przez wiele lat był szkoleniowcem w klubie sportowym Wisła Ustronianka (obecnie WSS Wisła w Wiśle). – To są wspaniałe obiekty do szkolenia podstawowego. Brakowało nam tego, bo stare skocznie były nieczynne już od sześciu lat. Myślę, że to najnowocześniejsze obiekty nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ich  parametry są bezpieczne, ale i wymagają od zawodników dobrej techniki, potrzebnej, żeby odlecieć. Czekaliśmy na nie naprawdę bardzo długo – powiedział z uśmiechem trener Szturc.

Po zawodach młodzi skoczkowie wraz z trenerami, rodzicami i zgromadzonymi pod skocznią kibicami przeszli na Plac Hoffa, gdzie na małej scenie wręczono laureatom pamiątkowe nagrody i dyplomy.

>> FOTORELACJA <<

>> PEŁNE WYNIKI <<
Źródło: Anna Karczewska i Dominika Horczak / Biuro Prasowe FIS Grand Prix Wisła 2015
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.