PZN  »  Snowboard  »  Aktualności

(fot. PZN) (fot. PZN)

Podsumujmy sezon: snowboard

23-04-2015
Bardzo dobrze w pierwszym sezonie pod okiem Polskiego Związku Narciarskiego zaprezentowali się snowboardziści, którzy z powodzeniem startowali w zawodach Pucharu Europy, a w końcówce sezonu również zawodach Pucharu Świata, gdzie w niemiecki  Winterbergu Weronika Biela zajęła czwarte miejsce. Na Mistrzostwach Świata Juniorów dobrze spisali się Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk, a na XXVII Zimowej Uniwersjadzie srebro wywalczył Piotr Janosz.

W minionym sezonie przeżywaliśmy dużo emocji również za sprawą naszych snowboardzistów. Dobry sezon w zawodach Pucharu Świata mają za sobą zawodniczki z Kadry Alpejskiej. Polki regularnie wchodziły do czołowej „30” i punktowały w zawodach najwyższej rangi. Najlepsze wyniki w swojej karierze osiągnęła Weronika Biela, która dwukrotnie znalazła się w finałowej „16”. Najpierw podopieczna Piotra Skowrońskiego w zawodach w Moskwie zajęła 13. miejsce, natomiast w Winterbergu osiągnęła swój życiowy sukces, kiedy to dotarła do półfinału i ostatecznie ukończyła zawody na znakomity, czwartym miejscu. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 23-latka zajmuje 26. miejsce, siedem pozycji za nią plasuje się Aleksandra Króla, zaś Karolina Sztokfisz jest 37. Nasze snowboardzistki w tym sezonie zdecydowanie lepiej radziły sobie w slalomie równoległym i w tej klasyfikacji Weronika Biela jest 19., Aleksandra Król 30., a Karolina Sztokfisz 32.

Z powodzenie snowboardziści z Kadry Alpejskiej i Snowboardcross startowali również w zawodach Pucharu Europy. W sumie aż 16 razy nasi zawodnicy zajmowali miejsca w czołowej „10” zawodów tej rangi, w tym trzykrotnie stawali na pucharowym podium. Zwycięstwo i jedno drugie miejsce w Pucharze Europy ma na swoim koncie snowboardcrossista Maciej Jodko, natomiast raz na najniższym stopniu podium w konkurencji alpejskiej znalazła się Weronika Biela.

Bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Świata Juniorów w chińskim Yabuli osiągnęli Michał Nowaczyk i Oskar Kwiatkowski, którzy zakończyli rywalizację na miejscach w czołowej „10”. W slalomie równoległym Kwiatkowski wywalczył piąte miejsce, a Nowaczyk był 11., natomiast w slalomie gigancie równoległym lepszy okazał się Michał Nowaczyk, który uplasował się na siódmej pozycji, a drugi z naszych juniorów był 12. Natomiast na Mistrzostwach Świata Seniorów, które rozgrywane były w austriackim Kreischberg miejsca w czołowej „30” w slalomie równoległym wywalczyły: 20. Aleksandra Król i 21. Karolina Sztokfisz. W slalomie gigancie równoległym ponownie najlepsza z Polek była Aleksandra Król, która zajęła 26. miejsce.

Kolejną ważną imprezą w tym sezonie była XXVII Zimowa Uniwersjada w Grenadzie. Znakomicie spisał się tam Piotr Janosz, który wywalczył tytuł wicemistrza w slopestyle’u i do Polski powrócił ze srebrnym medalem. Oprócz sukcesu Piotra Janosza dobre wyniki osiągnęli inni nasi snowboardziści. Bliski wywalczenia medalu w konkurencjach alpejskich był Andrzej Gąsienica-Daniel, który ostatecznie ukończył rywalizację tuż za podium, na czwartym miejscu. Natomiast w zmaganiach Pań piątą pozycję zajęła Weronika Biela, a tuż za nią uplasowały się: Aleksandra Król i Karolina Sztokfisz. Dodatkowo miejsca w czołowej „10” wywalczyły: szósta w halfpipe’ie Katarzyna Rusin i dziewiąta Klementyna Kołodziej oraz siódma w snowboardcrossie Zuzanna Smykała.

Pierwszy poważny sukces w swojej karierze osiągnęła 16-letnia Aleksandra Michalik, która bardzo dobrze zaprezentowała się na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży, gdzie zajęła siódme miejsce w snowboardcrssie.
Źródło: Anna Karczewska / PZN