Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Szczyrku

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

Apoloniusz Tajner - nadzieje i oczekiwania

04-11-2008

Zbliża się kolejny sezon narciarski 2008/2009, a dla konkurencji alpejskich został już otwarty zawodami o PŚ w Soelden (25-26.10.2008), gdzie dobrze spisała się nasza zawodniczka Agnieszka Gąsienica-Daniel zajmując 26 miejsce w Gigancie.

 

Na sezon 2008/2009 Polski Związek Narciarski powołał 9 grup szkoleniowych w tym: 4 grupy olimpijskie oraz 5 grup młodzieżowych. W skład tych grup wchodzi 41 zawodników i 16 zawodniczek, a opiekuje się nimi 24 trenerów i instruktorów, 11 serwismenów, 9 fizjoterapeutów oraz 10 innych osób współpracujących (lekarze, fizjolodzy, dietetycy, biomechanik, psycholog, aerodynamik, itp.). Dla wszystkich grup zostały stworzone optymalne warunki przygotowań, a umowy sponsorskie oraz środki własne zabezpieczają zawodnikom wyposażenie w sprzęt sportowy, serwisowy dla serwismenów, środki transportu, leki i odżywki, badania lekarskie i diagnostyczne, ubezpieczenia NNW i OC.

 

Dla wybitnych zawodników (Justyna Kowalczyk), stworzono specjalne warunki dla zabezpieczenia potrzeb na najwyższym światowym standardzie, a grupa alpejska kobiet, z powodu korzystniejszych warunków atmosferycznych na innym kontynencie, w poprzednim sezonie realizowała przygotowania jesienne w Argentynie, a w tym sezonie w Nowej Zelandii.

 

Wszystkie przygotowania przebiegały zgodnie z zatwierdzonymi w Ministerstwie Sportu i Turystyki programami szkoleniowymi. W okresie przygotowawczym ważne jest, żeby treningi odbywały się w sprzyjających warunkach atmosferycznych i w tym roku trenerzy naszych grup są wyjątkowo zadowoleni, stąd nadzieja na dobre wyniki sportowe i dalszy postęp indywidualny. Przed nami przygotowania na pierwszym śniegu: nasi biegacze są w Munio w Finlandii, gdzie już biegają na śniegu, a skoczkowie po powrocie z Predazzo (ITA) muszą „wyjść na śnieg” między 10 a 15 listopada.

 

Nadzieje i oczekiwania przed sezonem 2008/2009

            

Przystępujemy do nowego sezonu z dużymi nadziejami. Zanotowaliśmy duże ożywienie w biegach narciarskich. W ogólnopolskich zawodach UKS uczestniczy po 600 – 700 zawodników w wieku 12 -14 lat, co oznacza obecnie duże zainteresowanie biegami narciarskimi w Polsce.

Obecnie biegi to przede wszystkim Justyna Kowalczyk, która okres wiosenno-letnio-jesienny przepracowała z trenerem Aleksandrem Wierietielnym bez większych zakłóceń i można liczyć na bardzo dobre wyniki sportowe. Przed Justyną najwyższe cele, bo i Jej możliwości są ogromne.

W drugiej grupie, pod okiem trenera Wiesława Cempy trenują Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek, które już w ubiegłym sezonie zdobyły pierwsze punkty w PŚ oraz Martyna Galewicz i Paulina Maciuszek. Tutaj liczymy na start sztafety w zawodach PŚ oraz w MŚ w Libercu, a także w IO w Vancouver.

W biegach mężczyzn, prowadzonych przez Litwina Jakovasa Gimbickisa liczymy na Janusza Krężeloka i Macieja Kreczmera (piąta para z Sapporo 2008). Bardzo zbliżył się do nich Mariusz Michałek z Istebnej i będziemy poszukiwali czwartego zawodnika do sztafety. Pierwszy raz od wielu lat będziemy mogli wystawić sztafetę z szansami na start w Vancouver.

 

Skoki narciarskie z Adamem Małyszem oraz trenerem Łukaszem Kruczkiem to znowu mocna grupa. Do współpracy został zaproszony psycholog Kamil Wódka. Wrócił także prof. fizjologii Jerzy Żołądź. Program szkoleniowy został zrealizowany bez zakłóceń i nasi zawodnicy zgrupowaniem w Predazzo zakończyli skoki na igielicie. Przed Małyszem najwyższe cele i temu będą podporządkowane starty w PŚ z możliwością wyłączeń w razie takiej konieczności. Latem świetnie prezentowali się Łukasz Rutkowski, Marcin Bachleda i Maciej Kot, do formy dochodzi Stefan Hula, a Kamil Stoch po kontuzji obojczyka chyba zdąży z dojściem do formy sportowej na Turniej Czterech Skoczni i do MŚ. Liczymy na Małysza, ale i na miejsce w piątce drużyny na MŚ w Libercu. Potencjał drużyny jest duży, ale przy loteryjności tej konkurencji narciarskiej liczymy też na łut szczęścia w konkursie drużynowym w Libercu.

 

Praca z młodzieżą idzie dobrze co dobrze rokuje na kolejne IO w Soczi w 2014 roku.

Grupa młodzieżowa w skokach narciarskich prowadzona przez trenera Adama Celeja i Piotra Fijasa zawiera ośmiu zawodników - juniorów i ich celem jest zajmowanie jak najwyższych miejsc w zawodach FIS i COC, ale najważniejsze będą MŚ Juniorów rozgrywane na bardzo dobrze znanej naszym zawodnikom skoczni w Szczyrbskim Plesie na Słowacji. Liczymy na miejsca w pierwszej szóstce indywidualnie i drużynowo.

 

Grupa alpejska kobiet z Kasią Karasińską w slalomie oraz Agnieszką Gąsienicą-Daniel w gigancie przy wsparciu Aleksandry Kluś to grupa bardzo dojrzała i biorąc pod uwagę udany przebieg przygotowań i udany pierwszy start w PŚ w Soelden Agnieszki, liczymy na miejsca w 30-tce w PŚ i MŚ w Val d'Isere. Kasię Karasińską stać nawet na pierwszą piętnastkę w PŚ i MŚ.

 

Jesteśmy na etapie odbudowywania kombinacji norweskiej, gdzie liczymy, że nasz najlepszy zawodnik Marcin Mąka zdobędzie pierwsze punkty w PŚ. Trener Jakub Michalczuk i Zbigniew Kaczmarczyk wskazują na duży talent Pawła Słowioka i Adama Cieślara, których celem będzie zdobycie miejsc w pierwszej pietnastce MŚ Juniorów, a dla drużyny w pierwszej ósemce. Myślimy o wystawieniu jednego lub dwóch zawodników do MŚ w Libercu i spełnieniu kryterium startu do IO w Vancouver. Będzie to trudne, ponieważ kryteria trzeba spełnić w tym sezonie lub do 10.01.2010 roku, ale przy postępie jaki robią obecnie nasi kombinatorzy, liczymy, że uda im się tego dokonać.

 

W grupie alpejskiej mężczyzn prowadzonej przez Roberta Zubka liczymy na pierwsze punkty Macieja Bydlińskiego w PE. To ambitne zadanie, ponieważ od dłuższego czasu nie mieliśmy zawodnika, który by tego dokonał. Jednak główne zadanie dla Maćka to zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce MŚ Juniorów w Ga-Pa.

 

Grupa skicrossu prowadzona jest przez trenera Mateusza Herdę. Tutaj liczymy na Dagmarę Krzyżyńską, Marcina Orłowskiego i Karolinę Riemen w startach PŚ i PE oraz w MŚ w freestylu w Japonii. Liczymy na miejsca w czołowej piętnastce tych zawodów.

 

Kadrę Młodzieżową w biegach narciarskich prowadzi w tym roku trener słowacki Jan Klimko. Zadaniem tej grupy jest podprowadzenie poziomu kolejnych 7 zawodników i 3 zawodniczek do poziomu naszych najlepszych biegaczy i doprowadzenie niektórych z nich do szkolenia w grupie olimpijskiej w celu wzmocnienia naszych sztafet biegowych kobiet i mężczyzn. Celem głównym zaś uzyskanie miejsc w czołowej dwudziestce MŚ Juniorów i U-23 w Chamonix (FRA ).

 

Mamy więc kilkunastu zawodników i zawodniczki liczących się w światowej rywalizacji narciarskiej, ale jak to w sporcie bywa życzymy im tego przysłowiowego łutu szczęścia w osiągnięciu spektakularnych wyników sportowych w najważniejszych zawodach sezonu 2008/2009.  

 

Wykaz najważniejszych imprez sportowych jakie czekają nas w tym sezonie:

- Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych w Libercu (CZE), 18.02 – 01.03.2009,

- Mistrzostwa Świata w konkurencjach alpejskich w Val d'Isere (FRA), 30.01 – 15.02.2009,

- Mistrzostwa Świata Juniorów w konkurencjach klasycznych - biegi w Chamonix (FRA), 

   skoki i KN w Szczyrbskim Plesie (SVK) – 31.01 - 06.02.2009,

- Mistrzostwa Świata Juniorów w konkurencjach alpejskich – Ga-Pa (GER), 28.02 – 02.03.2009,

- Europejski Olimpijski Festiwal Młodzieży – Szczyrk-Wisła, 15 – 20.02.2009.

 

W Polsce zaplanowano przeprowadzenie następujących zawodów FIS :

- PŚ w skokach w Zakopanem w dn. 16 – 17.01.2009 roku,

- COC w skokach w dn. 07 – 08.02.2009 roku w Zakopanem,

- COC w skokach i kn odbędą się 28.02 – 01.03.2009 w Wiśle Malince i na Kubalonce,

- COC w kn w dn. 07 – 08.02.2009 w Karpaczu,

- Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w dn. 15. – 20.02.2009, Szczyrk i Wisła,

- Puchar Europy Kobiet w narciarstwie alpejskim (slalom) w dn. 18.02.2009.

 

Źródło: Apoloniusz Tajner - Prezes Zarządu PZN
Najnowsze aktualności:

Komentarze użytkowników:
Autor:~Daria   Data: 2008-11-05 18:09:45

Wszystkim zawodnikom życze powodzenia w nadchodzącym nowym sezonie zimowym. Nasi do boju ! Jestem na amen zawsze z wami!

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.