Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

XIX Konferencja PZN w Szczyrku

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

Wszystkie fot. - UM Wisła Wszystkie fot. - UM Wisła


Jan Kawulok w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu

01-10-2012
30 września odsłonięto kolejną tablicę w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. Bohaterem uroczystości w tym roku był były skoczek narciarski i kombinator norweski Jan Kawulok.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęło się efektowną prezentacją judo w wykonaniu zawodników UKS Centrum Wisła. Zaraz potem nastąpiła oficjalna ceremonia, podczas której burmistrz Jana Poloczka i wiceburmistrz Wisły Lidia Forias wręczyli Janowi Kawulokowi pamiątkową statuetkę i kwiaty. - Model sportu obrany kiedyś i kontynuowany teraz w Wiśle przyczynia się do tego, że nasi sportowcy osiągają sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Mam nadzieję, że tak będzie i w przyszłości, że nasi mieszkańcy nadal będą zdobywać laury w sporcie, a że rynek wiślański jest duży, miejsc na tablice na pewno nie zabraknie – powiedział Jan Poloczek.

- Przyznam się, że nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem Jan Kawulok. – Cieszę się, że skoki w Wiśle się nadal rozwijają a zawodnicy odnoszą sukcesy, czego najlepszym przykładem jest Adam Małysz. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że tutaj mogę stać i odsłonić tablicę ze swoim nazwiskiem w Alei Gwiazd Sportu – powiedział wybitny wiślański sportowiec.

Jan Kawulok wraz z małżonką i władzami miasta przemaszerowali po czerwonym dywanie do Alei Gwiazd Sportu, gdzie były sportowiec odsłonił tablicę ze swoim nazwiskiem. To już piąta tablica w wiślańskiej Alei, w której znajdują się nazwiska Adama Małysza, Janusza Rokickiego, Apoloniusza Tajnera i Jana Szturca.

Jan Kawulok (ur. 27 stycznia 1946 w Wiśle) – polski narciarz, kombinator norweski, skoczek narciarski, olimpijczyk. W sezonie 1963/1964 został uznany przez Polski Związek Narciarski najlepszym juniorem Mistrzostw Polski. Wygrał wówczas mistrzostwa kraju w skokach i w kombinacji klasycznej, wicemistrzostwa w skokach i w sztafecie, a także brązowy medal w biegu otwartym grupy B. W następnych latach udowodnił swoją wysoką pozycję w narciarstwie polskim i światowym, zdobywając wiele tytułów mistrza Polski oraz zajmując czołowe lokaty w zawodach FIS, czego efektem było powołanie do kadry narodowej. Największy sukces w startach zagranicznych odniósł w zawodach FIS w Austrii, zdobywając pierwsze miejsce, m.in. pokonując mistrza świata z Oslo z 1966 r. Niemca Franza Kellera. W sezonie 1966/67 w zawodach FIS w Schönach (Niemcy) i w Le Brassus (Szwajcaria) był pierwszy, zaś w Turnieju Czterech Skoczni w Szwajcarii, w końcowej klasyfikacji uplasował się na trzecim miejscu. Następnie wygrał zawody FIS w Kirunie (Szwecja). Wyniki te stawiały Jana Kawuloka w czołówce światowej, czego potwierdzeniem był start w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble, gdzie zajął 20. miejsce w kombinacji norweskiej. Dołożył to tego podwójne srebro i brąz na zawodach FIS w Austrii oraz drugie miejsce Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. W sezonie 1968/69 Jan Kawulok wywalczył tytuł mistrza Polski w skokach oraz brązowy medal w kombinacji norweskiej. Startował również w zawodach FIS, zajmując czołowe lokaty. W 1970 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Wysokich Tatrach, gdzie był 17. W 1971 r. ponownie został mistrzem Polski w skokach. Po zakończeniu kariery, od 1973 r. zajmuje się pracą trenerską w wiślańskim klubie.
Źródło: materiały prasowe UM Wisła
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.