Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

40-lecie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

fot. Alicja Kosman / PZN fot. Alicja Kosman / PZN

fot. Alicja Kosman / PZN fot. Alicja Kosman / PZN

Polscy sędziowie w gronie najlepszych na świecie

14-10-2013
Przez wielu kibiców niedoceniana, przez zawodników i trenerów często  krytykowana. Praca sędziego orzekającego w skokach narciarskich wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, a co za tym idzie - stresem. Wystawiane przez niego noty za styl bardzo często mają decydujący wpływ na kolejność zawodników na podium. Dodatkowo każdy sędzia ma świadomość, że jego praca jest na bieżąco monitorowana przez specjalny system komputerowy i oceniana po sezonie. Bardzo cieszy nas fakt, że od wielu lat Polacy są jednymi z najlepszych w międzynarodowym gronie sędziów orzekających.

Specjalny program komputerowy przez cały sezon analizuje noty sędziowskie wystawiane skoczkom narciarskim, skoczkiniom narciarskim oraz kombinatorom norweskim podczas najważniejszych imprez – igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata seniorów i juniorów oraz zawodów Pucharu Świata. Sędziowie orzekający są sprawdzani pod kątem nierównego sędziowania - zawyżania/zaniżania not, a także sprzyjania swoim rodakom.

Sędzia, który nie wykonuje swojej pracy poprawnie może otrzymać żółtą kartkę (powodującą odsunięcie od sędziowania na wyżej wymienionych zawodach na okres 1 roku; takiej osobie pozostaje wtedy sędziowanie w Pucharze Kontynentalnym, zawodach FIS, czy krajowych), a w najpoważniejszych przypadkach – czerwoną kartkę. Kartonik w krwistym kolorze sprawia, że arbiter musi ponownie podejść do egzaminu na sędziego międzynarodowego FIS – podobnie jak pirat drogowy na nowo zdaje egzamin na prawo jazdy.

Jak to wszystko się oblicza?

Po każdym skoku z trzech nieodrzuconych przez system not wyciągana jest średnia.
- Jeśli wynosi ona od 20 do 18,5 punktu, to sędzia może się pomylić (zawyżyć lub zaniżyć notę) o maksymalnie 0,5 punktu.
- 18 - 17 punktów – max 1 punkt.
- 16,5 – 15 punktów – max 1,5 punktu.
- 14,5 – 11 punktów – max 2 punkty

Każde odstępstwo od powyższych zasad jest odnotowywane i jeśli po całym sezonie pomyłki sędziego przekroczą 8,2 % wszystkich ocenionych przez niego skoków, otrzymuje on żółtą kartkę. Margines błędu jest niewielki. Jeśli przyjmiemy, że podczas kwalifikacji oraz konkursu odbywa się 130 skoków, wystarczy pomylić się w zaledwie 11 przypadkach!

W osobnej tabeli obliczane są noty wystawiane zawodnikom pochodzącym z tego samego kraju co arbiter.

Sędziowie mają oczywiście prawo do obrony za pomocą analizy video. Właśnie dlatego ich praca jest analizowana właśnie podczas tych zawodów, które są nagrywane za pomocą kamer. Przez cały sezon działa także specjalna Grupa Robocza, która na bieżąco analizuje konkursy oraz ocenia trudne skoki. W skład tej grupy wchodzi po jednym przedstawicielu każdego kraju. Polskę reprezentuje szef wyszkolenia PZN Marek Siderek. Natomiast posezonowa ocena pracy sędziów dokonywana jest podczas spotkania Obmanów (przedstawicieli sędziów orzekających i DT z danego kraju). Naszym przedstawicielem jest pan Ryszard Guńka.

W tym roku FIS wystawił sześć żółtych kartek. Od wielu lat na liście ukaranych żółtymi i czerwonymi kartonikami nie ma sędziów z Polski. Wysoki poziom sędziowania reprezentowany przez sędziów z Polski bardzo nas cieszy.

Papiery uprawniające do pracy w zawodach najwyższej rangi FIS posiada 12 Polaków, spośród których aktywnie sędziują: Ryszard Guńka, Kazimierz Bafia, Lech Pochwała, Tadeusz Szostak, Andrzej Galica, Marek Pilch, Edward Przybyła oraz Marek Siderek. W poprzednim sezonie 2012/2013 pracowali podczas konkursów Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich oraz Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w: Soczi, Innsbrucku, Bischofshofen, Wiśle, Sapporo, Vikersund, Zakopanem, Oslo, Hinterzarten, a także podczas mistrzostw świata seniorów w Val di Fiemme oraz w wielu konkursach niższej rangi.
Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.