Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

XXII Kursokonferencja PZN Krakowie

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

Do trzech razy sztuka - Zakopane walczy o MŚ 2015

31-05-2010
W czwartek rozstrzygnie się, czy Zakopane otrzyma prawo organizacji Mistrzostw Świata 2015. Dwa razy bezskutecznie walczyliśmy o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Za pierwszym razem Zakopane nie zdobyło żadnego głosu, później tylko trzy. Do zwycięstwa potrzeba siedmiu. Czy tym razem upór górali  zostanie doceniony i sprawdzi się tureckie przysłowie: "tajemnicą powodzenia jest wytrwałość"?

W niedzielę w tureckiej Antalyi rozpoczął się 47. Międzynarodowy Kongres Narciarski. Zostaną na nim zatwierdzone m. in. zmiany w przepisach i kalendarze na kolejny sezon, ale dla nas najważniejszą decyzją będzie wybór gospodarza Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2015 roku. Do tego miana kandydują cztery miasta.

Formalnością będzie wybór gospodarza Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2014. Jedynym kandydatem jest czeski Harrachov. Znacznie większa konkurencja panuje wśród miast-kandydatów do organizowania Mistrzostw Świata 2015. O to miano walczą: Falun (Szwecja), Lahti (Finlandia), Oberstdorf (Niemcy) i Zakopane. Ogłoszenie wyników nastąpi 3. czerwca o godz. 18.30

Falun trzykrotnie gościł najlepszych narciarzy świata, ostatni raz w 1993 roku. Oberstdorf – tylko dwa razy, za to ostatnio całkiem niedawno – w 2005 roku. Sześciokrotnie organizatorem było Lahti (to tutaj w 2001 roku Adam Małysz zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata). Zakopane zorganizowało mistrzostwa trzykrotnie, ale bardzo dawno – w 1929, 1939 i 1962 roku.

Zakopanemu nie udało się wywalczyć mistrzostw w 2011 i 2013 roku, może więc do trzech razy sztuka? W Radzie FIS zasiada 17 członków, ale głosować będzie 13. - Do tego, by wygrać, potrzebnych jest zatem siedem głosów. Coś tak słyszałem, że możemy liczyć na sześć, ale oczywiście nie ma żadnej pewności – zdradzał w wywiadach Prezes PZN Apoloniusz Tajner przed wyjazdem na Kongres.

Na miejscu jest już cała polska delegacja z burmistrzem Zakopanego Januszem Majcherem (przewodniczącym kandydatury Zakopanego) na czele. Otwarte zostało polskie stoisko promocyjne. 1.  czerwca odbędzie się pierwsza prezentacja miast kandydackich. W sumie na 47. Międzynarodowym Kongresie Narciarskim w Antalyi mamy cztery prezentacje. Trzy przed komisjami technicznymi i tę jedną, najważniejszą, finałową – we wtorek. Na niej do głosowania na Zakopane zachęcać będą nasze największe gwiazdy – Adam Małysz i Justyna Kowalczyk.

W tym roku Zakopane prezentuje się znacznie lepiej, niż podczas poprzednich podejść. Wielka Krokiew po zmodernizowaniu (w trakcie budowy jest też pawilon przed skocznią) jest obiektem na miarę tak wielkiej imprezy. Trwa przebudowa hotelu COS. Jesienią 2009 roku powstał stadion narciarski. Problemy są tylko dwa: wytyczenie tras biegowych (konflikt z Tatrzańskim Parkiem Narodowym)  i stan dróg prowadzących do Zakopanego. Miejmy jednak nadzieję, że mimo pewnych niedociągnięć władze FIS docenią nasze starania. Mistrzostwa świata to ogromna promocja narciarstwa klasycznego w kraju, w którym się odbywają oraz impuls do rozwoju dyscyplin zimowych, który na pewno nam się przyda.

Jest jeszcze jeden polski akcent podczas czerwcowego Kongresu: Polski Związek Narciarski zgłosił pana Andrzeja Bachledę Curusia jako kandydata do Rady FIS. Do zasiadania w organie decyzyjnym Międzynarodowej Federacji Narciarstwa pretenduje 26 kandydatów. Mamy nadzieję, że po wielu latach znów będziemy posiadać naszego przedstawiciela w tej radzie.
Źródło: Alicja Kosman/PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.