Walny Sprawozdawczo-Statutowy Zjazd PZN 2011

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

4. miejsce Polski w klasyfikacji medalowej MŚ Seefeld 2019!

04-03-2019
3 marca 2019 roku biegiem na dystansie 50 km techniką dowolną w Seefeld zakończyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w narciarstwie klasycznym. Najwięcej medali zgarnęli Norwegowie, którzy w Austrii wywalczyli 25 krążków, w tym 13 złotych. Sukces w Seefeld odniosła również nasza reprezentacja, która zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej – jest to najwyższe miejsce Polski w historii startów w Mistrzostwach Świata Seniorów.

Medale dla Polski w Seefeld zdobyli nasi skoczkowie. Złoto dla Polski na skoczni normalnej wywalczył Dawid Kubacki, a obok niego na drugim stopniu podium stanął Kamil Stoch.

Dobre rezultaty osiągnęli również inni reprezentanci Polskiego Związku Narciarskiego. Najlepsze wyniki od kilkunastu lat uzyskali kombinatorzy norwescy, którzy dwukrotnie w zmaganiach drużynowych zajęli lokaty w czołowej ósemce. Najpierw Szczepan Kupczak i Paweł Słowiok wywalczyli ósme miejsce sprincie drużynowym, a następnie wspólnie z Adamem Cieślarem oraz Paweł Twardoszem uplasowali się na ósmej pozycji w „drużynówce”.

Awans do finału sprintu drużynowego (techniką klasyczną) w biegach narciarskich wywalczyły Justyna Kowalczyk i Monika Skinder, które rywalizację w Seefeld zakończyły na 10. miejscu, a sztafeta kobiet w składzie: Monika Skinder, Justyna Kowalczyk, Izabela Marcisz i Urszula Łętocha pokazała potencjał, zajmując 13. lokatę.

Na skoczni Bergisel w Innsbrucku nasza drużyna skoczków narciarskich w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęła czwartą pozycję. Kamil Stoch był także piątym zawodnikiem Mistrzostw Świata Seniorów w zawodach indywidualnych rozgrywanych na skoczni dużej.

Nasza reprezentacja zaliczyła również bardzo udany debiut w konkursie drużyn mieszanych. Kinga Rajda, Dawid Kubacki, Kamila Karpiel i Kamil Stoch te historyczne dla nas zawody ukończyli na szóstym miejscu.

Na trzy lata przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie tworzy się zalążek silnej reprezentacji Polskiego Związku Narciarskiego w narciarstwie klasycznym na tą najważniejszą imprezę czterolecia.