Dzień medialny PZN

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Obchody 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego

19-09-2019
Polski Związek Narciarski jest jednym z największych i najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce. PZN założony został 26 grudnia 1919 roku i w tym roku przypada 100-lecie jego działalności. W najbliższą sobotę, 21 września 2019 roku w Krakowie odbędą się główne obchody z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego.

W sobotnie przedpołudnie w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Na krakowskim AWF-ie udamy się w podróż do przeszłości i dzięki wykładom profesora Józefa Lipca oraz profesora Szymona Krasickiego poznamy historię Związku oraz najważniejsze wydarzenia i osoby ze 100-letniej historii Polskiego Związku Narciarskiego.

Po południu na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie rozegrane zostaną narciarskie sprinty z okazji 100-lecia Związku, które poprzedzą gry i zabawy dzieci na śniegu oraz na nartach biegowych.

Program Obchodów 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego
Kraków, 21.09.2019

Aula AWF Kraków

• 10:30               Inauguracja Obchodów 100-lecia PZN
                                 Przemówienia Apoloniusza Tajnera - Prezesa PZN oraz Aleksandra Tyki - Rektora AWF Kraków
                                 Wystąpienie prof. Józefa Lipca "O istocie narciarstwa"
                                 Prezentacja prof. Szymona Krasickiego „Ludzie Nart”
  • 11:45               Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bronisława Czecha

Stadion Lekkoatletyczny AWF Kraków

• 14:00 – 16:00   Gry i zabawy na śniegu dla dzieci oraz zawody w biegach narciarskich na śniegu

Patronat Honorowy nad obchodami 100-lecia PZN
objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Partnerem Głównym Wydarzenia jest Województwo Małopolskie

W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Narciarskiego polscy narciarze oraz snowboardziści wywalczyli wiele medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, a także stawali na najwyższych stopniach podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

• 2 drużyna skoczków narciarskich

Pierwszy medal imprezy mistrzowskiej wywalczył Stanisław Marusarz, który w 1938 roku w Lahti został wicemistrzem świata seniorów na skoczni K-70. Pierwsze złoto Zimowych Igrzysk Olimpijski oraz Mistrzostw Świata Seniorów zdobył dla Polski Wojciech Fortuna, który został mistrzem w 1972 roku w Sapporo. Jednak to XXI wiek obfituje w największe sukcesy polskiego narciarstwa – najpierw królem skoków narciarskich był Adam Małysz, następnie wielkie osiągnięcia w biegach narciarskich odniosła Justyna Kowalczyk, a obecnie kolejne medale dla Polski zdobywają nasi skoczkowie na czele z Kamilem Stochem, trzykrotnym mistrzem olimpijskim.
Źródło: Anna Karczewska / PZN