Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

XXII Kursokonferencja PZN Krakowie

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

"Białe Orliki" nadzieją na rozwój narciarstwa w Polsce

24-11-2010
W Polsce mamy już ponad 1300 Orlików – nowoczesnych wielofunkcyjnych boisk. Polski Związek Narciarski postanowił pójść za ciosem i opracować projekt „Białe Orliki”, zakładający budowę dziecięcych skoczni, asfaltowych tras biegowych i lodowisk w całym kraju. Może za kilka lat projekt odniesie tak wielki sukces jak „Orlik 2012”?

Od kilku lat budowę nowoczesnych boisk w Polsce wspiera rząd. Kiedy Donald Tusk obiecywał w swoim expose powstanie boisk w każdej gminie, nikt nie wierzył, że projekt ruszy na tak ogromną skalę. Pierwszy Orlik zbudowano z 2008 roku. Dziś mamy ich ponad 1300.

A przecież koszt wybudowania jest niemały – około 1 mln złotych. Jedna trzecia środków pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego, tyle samo przeznacza na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki. Resztę wyłożyć musi gmina (lub miasto), ale może także prosić o dofinansowanie z różnych programów, m.in. unijnych.  Boisko spełnia różne funkcje – można na nim grać w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę.

Polski Związek Narciarski postanowił pójść za ciosem i przedstawić ministerstwu projekt „Białe Orliki”. Autorem pomysłu jest dr  hab. Szymon Krasicki, a dyskusja na ten temat rozpoczęła się na ostatniej kursokonferencji dla UKS-ów w Szczyrku. Wczoraj w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie komisji, której zadaniem jest opracowanie projektu.

Projekt „Białe Orliki” zakłada budowę małych skoczni narciarskich (do 40m), asfaltowych tras biegowych (z przeznaczeniem do całorocznej eksploatacji) i lodowisk. Obiekty powstałe w ramach projektu dedykowane są dzieciom i młodzieży w celu rozpowszechnienia zimowych (i letnich) dyscyplin sportowych oraz szeroko pojętej rekreacji ruchowej.

To dopiero początek prac komisji. W najbliższym czasie komisja zajmie się opracowaniem m.in. orientacyjnego kosztu wybudowania obiektów, wytycznymi dla potencjalnych inwestorów i samym projektem, który przedstawiony zostanie w przyszłości Ministerstwu Sportu i Turystyki. Kolejne spotkanie komisji odbędzie się 14. grudnia.
Źródło: Alicja Kosman/PZN
Najnowsze aktualności:

Komentarze użytkowników:
Autor:~krwisty   Data: 2010-11-24 23:40:08

@SKI co do szkoleniowców to piszesz dobrze ale zważ bracie na fakt, że nawet na południu ich brak. Braki w kadrze szkoleniowej, to problem już stary. Gdyby udało się stworzyć te "Białe Orliki", to myślę że trzeba budować w całej Polsce, powiem więcej z naciskiem na rejony w których brak całkowicie skoczni czy lodowisk. Trasy biegowe są inną kwestią, gdyż warto je budować w rejonie górzystym, by połączyć pagórki z odcinkami płaskimi np. Justyna woli wzniesienia. Ogólnie ciekawy pomysł i wart poparcia dziennikarzy, środowiska narciarskiego oraz polityków. Pozdrawiam pana Szymona Krasickiego. Skoro on to wymyślił, to należą mu się wielkie brawa.

Autor:~SKI   Data: 2010-11-24 20:14:59

Rozumiem, że białe orliki miałyby powstać w całej Polsce. Projekt dotyczy spraw budowlanych, a jak wygląda kwestia przygotowania szkoleniowców do pracy trenerskiej na obszarach północnej i środkowej Polski?

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.