29 GRUDNIA 2022

Kaleta i Haratyk ze złotymi medalami Mistrzostw Polski

W Zakopanem rozdano pierwsze w sezonie zimowym medale Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich. W czwartek na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem uczestnicy krajowego czempionatu rywalizowali w biegach na dystansach techniką klasyczną. Pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski wywalczył Mateusz Haratyk z klubu NKS Trójwieś Beskidzka. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Weronika Kaleta z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany.

>>>OFICJALNE WYNIKI<<<

49 zawodniczek i 46 zawodników stanęło na starcie Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich, które odbyły się w Zakopanem w ramach zawodów FIS Slavic Cup. Tego dnia kobiety rywalizowały w biegu na dystansie 5 km techniką klasyczną, a mężczyźni mieli do pokonania dystans 10 km. 

W walce kobiet o mistrzostwo Polski najlepsza była Weronika Kaleta, która wygrała bieg z ponad 20-sekundową przewagą. – Nie spodziewałam się zwycięstwa. Aktualnie do startów podchodzę bardzo na spokojnie, na większym luzie, nie mam żadnej presji i po prostu cieszę się bieganiem – mówiła z uśmiechem na twarzy mistrzyni Polski. – Ocenię na plus ten bieg. Lubię biegać dystans 5 km. Ostatnio również dobrze startuje mi się stylem klasycznym. Dzisiaj może za mocno rozpoczęłam bieg i pod koniec brakowało już sił, ale utrzymałam wypracowaną przewagę i wygrałam te zawody – dodała Weronika Kaleta.

Wicemistrzynią Polski została Daria Szkurat z klubu KS Chochołów, która tym samym zdobyła pierwszy w karierze medal w Mistrzostwach Polski Seniorek. – Na pewno trudno było wywalczyć ten medal, ale naprawdę bardzo dobrze biegło mi się dzisiaj i rywalizowało z dziewczynami. Trasa była bardzo wymagająca, ale mieliśmy świetne warunki. Trasa i tory były bardzo dobrze przygotowane i po prostu fajnie się biegło w takich warunkach – podkreśliła Daria Szkurat. – Końcówka biegu była już dla mnie ciężka, bo bardzo mocno rozpoczęłam drugie koło i trudno było utrzymać tempo do końca, ale myślę, że mogę być z siebie zadowolona – dodała. 

Podium uzupełniła Karolina Kaleta, reprezentująca barwy klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. 

W biegu mężczyzn na dystansie 10 km techniką klasyczną najlepszy czas uzyskał Mateusz Haratyk, który po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium w Mistrzostwach Polski Seniorów. – To jest mój pierwszy złoty medal w seniorskich zmaganiach. Cieszę się ze zwycięstwa, ale wiem, że nieobecność moich kolegów, którzy pojechali na Tour de Ski pomogła mi w realizacji tego celu. Mimo wszystko mogę być zadowolony z tego biegu – przyznał Mateusz Haratyk. – Po pierwszym kole wydawało mi się, że kontroluję ten bieg i wypracowałem dużą przewagę, ale na kolejnych okrążeniach opadłem trochę z sił. Zdaję sobie z tego sprawę, że moja dyspozycja nie jest jeszcze topowa, dlatego cieszę się, że utrzymałem minimalną przewagę i wygrałem ten bieg – dodał. – Mimo iż warunki były dzisiaj szybkie, to ta trasa w Zakopanem jest dość wymagająca, dynamiczna i bez długich zjazdów, dlatego można było się dzisiaj gdzie zmęczyć – podsumował. 

Srebrnym medalistą został Sebastian Bryja z klubu UKS Rawa Siedlce, a brąz zdobył Piotr Jarecki z klubu KS AZS AWF Katowice, który tym samym zdobył swój pierwszy w karierze medal podczas seniorskiego czempionatu. – Nie był to najłatwiejszy bieg, ale bardzo się cieszę, że stanąłem na podium. Miałem na bieżąco informację od trenerów jak wygląda moja sytuacja i wiedziałem, że muszę docisnąć pod koniec dystansu, aby zdobyć ten medal. Udało się wywalczyć brąz i jestem naprawdę bardzo zadowolony – mówił zadowolony Piotr Jarecki. – Biegamy teraz na zmienionej trasie, czyli inaczej niż to było dotychczas. Uważam jednak, ze jest ona ciekawsza i bardziej wymagająca. Warunki były natomiast super. Trasa była dobrze zmrożona, a tory idealnie przygotowane – dodał brązowy medalista krajowego czempionatu. 

Drugiego dnia Mistrzostw Polski w Zakopanem biegacze narciarscy będą rywalizowali na dystansach techniką dowolną. Na godzinę 09:00 zaplanowano bieg kobiet na 10 km ze startu interwałowego, natomiast o godzinie 10:15 rozpocznie się bieg mężczyzn na dystansie 15 km.  

Źródło: Anna Karczewska / PZN