19 WRZEŚNIA 2021

Marcisz i Bury ze złotymi medalami Mistrzostw Polski

Biegi pościgowe techniką dowolną zakończyły rywalizację w tegorocznych Mistrzostwach Polski w biegach na nartorolkach, które odbywały się na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Złoty medal w zmaganiach kobiet wywalczyła Izabela Marcisz ze Stowarzyszenia Sportowego Prządki Ski. Tytuł mistrzowski wśród mężczyzn zdobył Dominik Bury z klubu KS AZS AWF Katowice.

>>>Oficjalne wyniki<<<

Biegaczki narciarskie rozpoczęły w niedzielne przedpołudnie finałową rywalizację w Mistrzostwach Polski w Zakopanem. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Monika Skinder, która po sobotnich zmaganiach minimalnie wyprzedzała Izabelę Marcisz. Marcisz szybko minęła rywalkę i z każdym kilometrem powiększała swoją przewagę na innymi zawodniczkami. Młodzieżowa Mistrzyni Świata pięknie zaprezentowała się w Zakopanem na swoim koronnym dystansie i z dużą przewagą triumfowała w krajowym czempionacie. - Bardzo cieszę się ze zwycięstwa i ze zdobycia kolejnego złotego medalu. Jestem ogromnie zadowolona z tego biegu na dystansie 10 km techniką dowolną, ponieważ zrealizowałam swój plan od samego początku. Start ten był dla mnie naprawdę dobrym treningiem i dał mi dużo doświadczenia, które myślę, że zaowocuje zimą - mówiła z uśmiechem na twarzy mistrzyni Polski.

Tytuł wicemistrzowski wywalczyła Monika Skinder z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Natomiast brązową medalistką została 17-letnia Zuzanna Fujak z klubu NKS Trójwieś Beskidzka, która na finiszu pokonała Andżelikę Szyszkę z klubu MKS Halicz Ustrzyki Dolne.

Bardzo ciekawie przebiegała rywalizacja mężczyzn na dystansie 12,5 km stylem łyżwowym. Kamil Bury, Maciej Staręga i Dominik Bury przez większość dystansu biegli razem i wspólnie wypracowywali przewagę nad resztą stawki. Na ostatniej pętli próbę ataku i odskoczenia od kolegów z kadry podjął Dominik Bury, który ostatecznie jako pierwszy przekroczył linię mety i zdobył tytuł mistrza Polski. - Generalnie jestem zadowolony zarówno z tego biegu, jak i z całych zawodów w Zakopanem. Rywalizacja w naszej grupie była bardzo dużo. Kamil i Maciek byli w dobrej dyspozycji, dlatego wiem, że gdybym został z nimi na finisz, to mogłoby się to skończyć tak jak podczas sobotniego biegu, czyli byłbym trzeci. Wiedziałem, że muszę na ostatnim kole urwać się chłopakom. Próba ataku się powiodła, ale w zasadzie całe ostatnie koło było dla mnie finiszem. Starałem się do końca utrzymać te tempo i bardzo się cieszę, że to mi się udało - ocenił złoty medalista. - Jestem zadowolony również z tego, że aura pogodowa nam dopisała. Może nie było pięknie i słonecznie, ale przed tym weekendem prognozy nie był zbyt optymistyczne - podsumował Dominik Bury. 

Wicemistrzem Polski w biegach na nartorolkach został Kamil Bury, który również reprezentuje barwy klubu KS AZS AWF Katowice. Brązowy medal wywalczył Maciej Staręga z klubu UKS Rawa Siedlce, który na finiszu minimalnie przegrał walkę o srebro z Kamilem Burym.

Medalistki Mistrzostw Polski

  1. Izabela Marcisz - Stowarzyszenie Sportowe Prządki Ski
  2. Monika Skinder - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
  3. Zuzanna Fujak - NKS Trójwieś Beskidzka

Medaliści Mistrzostw Polski

  1. Dominik Bury - KS AZS AWF Katowice
  2. Kamil Bury - KS AZS AWF Katowice
  3. Maciej Staręga - UKS Rawa Siedlce

Źródło: Anna Karczewska / PZN