10 MARCA 2023

Mistrzowskie tytuły w team sprincie dla drużyn z Tomaszowa i Kościeliska 

W piątek na Polanie Jakuszyckiej biegacze narciarscy rozpoczęli trzydniową rywalizację w mistrzostwach Polski seniorów. Pierwszego dnia zmagań walczono o medale w sprincie drużynowym rozgrywanym techniką dowolną. Tytuły mistrzowskie w tej konkurencji zdobyli zawodniczki klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski oraz zawodnicy UKS Regle Kościelisko.  

Po kilku latach przerwy biegacze narciarscy powrócili na Polanę Jakuszycką, aby walczyć w seniorskim czempionacie. W piątek w Jakuszycach rozegrano team sprint, w którym wystartowało dziesięć drużyn damskich i dziewięć męskich. Pogoda nie rozpieszczała uczestników mistrzostw i warunki na trasie były bardzo trudne. W przeddzień zawodów intensywne opady deszczu i wysokie temperatury spowodowały, że spora warstwa śniegu stopniała.

Punktualnie o godzinie 13:00 rozegrano eliminacje według nowego formatu, w których łączny najlepszy czas dwóch biegów osiągnęli reprezentanci klubu UKS Regle Kościelisko oraz zawodniczki z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. 

Następnie odbyły się biegi finałowe, których ostateczne rozstrzygnięcie nie było zaskoczeniem. W team sprincie mężczyzn tytuł mistrzowski w tej konkurencji wywalczyli Robert Bugara i Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko. – Jesteśmy z siebie mega dumni, że zdobyliśmy złote medale oraz zadowoleni z tego, co pokazaliśmy na trasie – przyznał Bryja. – Jest to dla nas pierwsze mistrzostwo w tej konkurencji, z którego się cieszymy. Bieg był naprawdę ciekawy, chłopaki naciskali, ale mieliśmy wszystko pod kontrolą – dodał Bugara.

Wicemistrzami Polski zostali Piotr Sobiczewski i Maciej Staręga. Srebro biegaczom klubu UKS Rawa Siedlce zapewnił bardzo dobry bieg Staręgi na ostatniej zmianie, który wyprowadził swoja sztafetę z czwartego na drugie miejsce. – Bardzo cieszymy się razem z Piotrkiem z tego srebrnego medalu. Biorąc pod uwagę aktualnie panującą aurę, wysoką temperaturę i całonocny deszcze uważam, że warunki na trasie nie były aż tak złe, było dosyć twardo. Obiekt został naprawdę bardzo dobrze przygotowany przez organizatorów – podkreślił Maciej Staręga. – To były naprawdę fajne i pełne emocji zawody. Ja osobiście bardzo lubię team sprint, chociaż na ostatniej zmianie czułem, że mam już mniej sił. Jednak to był udany start naszej drużyny i jesteśmy zadowoleni z tego rezultatu – dodał najlepszy obecni polski sprinter. – Wiedziałem, że ten ciężar odpowiedzialności za wynik będzie spoczywał na mnie, bo biegłem na ostatniej zmianie. Musiałem sporo nadrobić, ale jednak miałem jeszcze siły na ten atak, ponieważ dwa pierwsze biegi były kontrolowane. Poza tym moje doświadczenie sprinterskie na pewno pomogło w rozegraniu ostatniej zmiany – podsumował Staręga. 

Na najniższym stopniu podium stanęli Piotr Jarecki i Michał Skowron z KS AZS AWF Katowice. 

Wśród kobiet złoto wywalczyły biegaczki z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, czyli Karolina Kuć i Monika Skinder. Bardzo dobrze na ostatniej zmianie pobiegła Skinder, która wyprowadziła swój zespół na prowadzenie. – Warunki były trudne i wymagające, ale najważniejsze, że przed samymi zawodami skończył padać deszcz. Cieszę się, że w końcu powróciliśmy do Jakuszyc i mogliśmy tutaj rywalizować. Trasy tutaj są naprawdę fajnie i przyjemnie jest wygrywać na Polanie Jakuszyckiej – opowiedziała Monika Skinder. – Team sprint jest bardzo wymagającą konkurencja, ponieważ trzy razy z rzędu pobiegnięcie sprintu nie należy do najłatwiejszych. Dla mnie osobiście nie były to wcale łatwe zawody, ponieważ była konkurencja na trasie i ostatnia zmiana naprawdę kosztowała mnie sporo sił. Na szczęście udało mi się dogonić sztafetę prowadzącą i na pierwszym miejscu przyprowadzić nasz team – dodała. 

Srebro zdobyły Zuzanna Fujak i Kamila Idziniak z NKS Trójwieś Beskidzka, dla których były to pierwsze w karierze krążki seniorskich mistrzostw Polski. – Jesteśmy bardzo szczęśliwe, ponieważ jest to dla nas pierwszy seniorski medal – mówiła z uśmiechem na twarzy Zuzanna Fujak. – To był naprawdę bardzo dobry bieg w naszym wykonaniu, chociaż warunki na trasie były trudne, ale jesteśmy bardzo zadowolone z tego dnia. Zmiany były płynne, więc możemy ocenić ten start na plus – dodała Kamila Idziniak. 

Brązowymi medalistkami zostały Oliwia Buśko i Andżelika Szyszka z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. 

W sobotę na Polanie Jakuszyckiej rozegrany zostanie sprint indywidualny techniką klasyczną. Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 12:00, natomiast finały zaplanowano na godzinę 13:00.  

Głównym Partnerem PZN i Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego jest Grupa Azoty. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN