11 GRUDNIA 2022

Skromny dorobek punktowy polskich biegaczy w Beistostolen

Trzeci weekend rywalizacji w Pucharze Świata w biegach narciarskich nie przyniósł polskim zawodniczkom i zawodnikom zbyt wielu punktów. Mężczyźni wywalczyli w sumie 19, kobiety 12.

Zmagania w Norwegii rozpoczęły się od sprintów techniką klasyczną. Tym razem jednak nie było tak przyjemnie jak na inaugurację sezonu w Ruce. W Finlandii Maciej Staręga awansował do półfinału i został sklasyfikowany na 11. miejscu. Ponadto przez kwalifikacje przebrnął także Kamil Bury. W Beistostolen do ćwierćfinałów nie zdołał wejść żaden z naszych reprezentantów. Najbliżej był Staręga, któremu zabrakło 2,31 sekundy. Polak uplasował się na 41. pozycji. Identycznie miejsce zajęła Monika Skinder. Aby znaleźć się w „trzydziestce” musiałaby pobiec ponad trzy i pół sekundy szybciej. Wygrała Szwajcarka Nadine Faehndrich, dla której był to drugi wygrany indywidualnie sprint w karierze i jednocześnie drugie pucharowe zwycięstwo. Wśród mężczyzn najlepszy był Richard Jouve. Francuski specjalista od sprintu klasykiem cieszył się z trzeciego triumfu w Pucharze Świata.

Problemy zdrowotne Marcisz

W sprincie wystartowała także Izabela Marcisz. Polka przed przyjazdem do Beistostolen chorowała i nie pozostało to bez wpływu na jej 49. pozycję. Dzień później miała pobiec na 10 kilometrów techniką klasyczną, ale nie stanęła na starcie. Temperatura tego dnia w Norwegii była bardzo niska – bliska limitu, po przekroczeniu którego zawody nie mogą się odbyć – i trener Lukaš Bauer postanowił nie ryzykować zdrowia swej podopiecznej. Polskę reprezentowała więc jedynie Karolina Kukuczka, która po solidnie przepracowanym zgrupowaniu w Livigno została zaproszona przez trenera kadry narodowej A na zawody Pucharu Świata w Norwegii. 19-latka zajęła 58. miejsce z blisko 6-minutową stratą do zwyciężczyni Kerttu Niskanen. Finka, która specjalizuje się w biegu na 10 kilometrów klasykiem, odniosła czwartą wygraną w karierze. Wszystkie na tym samym dystansie. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała Norweżka Tiril Udnes Weng, która ma 102 punkty przewagi nad Szwedką Fridą Karlsson.

Polak z punktami Pucharu Świata

W rywalizacji mężczyzn na 10 kilometrów techniką klasyczną wzięli udział: Maciej Staręga i Dominik Bury. W Beistostolen miał wystartować również Mateusz Haratyk, który tak jak Kukuczka był niedawno na obozie przygotowawczym w Livigno, ale wyeliminowała go choroba. Lepiej z Polaków wypadł Bury. Zaczął bardzo spokojnie. A na drugiej połowie dystansu zaczął nieco przyspieszać. Wystarczyło to do zajęcia 45. miejsca i sześciu punktów Pucharu Świata. 66. lokatę zajął Staręga. Wygrał Paal Golberg, który dzięki temu umocnił się na czele pucharowej klasyfikacji. To był jego drugi triumf w sezonie. Drugi w biegu techniką klasyczną.

Sztafety mieszane na koniec weekendu

Rywalizację w Beitostolen zakończyły sztafety mieszane. W każdej z ekip startowali na przemian zawodniczka i zawodnik. Wszyscy mieli do pokonania pięć kilometrów. Dwie pierwsze zmiany to technika klasyczna, dwie ostatnie technika dowolna. Reprezentacja Polski pobiegła w składzie: Izabela Marcisz, Dominik Bury, Monika Skinder i Kamil Bury, który zastąpił awizowanego wcześniej Macieja Staręgę. Po odcinku Marcisz biało-czerwoni zajmowali 13. pozycję, przed dwiema sztafetami Kazachstanu i Estonią. Dominik Bury utrzymał tę lokatę, ale na trzeciej zmianie Estonka Keidy Kaasiku najpierw dogoniła Skinder, a po przebiegnięciu pięciu kilometrów miała nad nią prawie minutę przewagi. Na ostatni odcinek Kamil Bury ruszył z nieco pond czterosekundowym zapasem nad Naiłem Baszmakowem. Kazach dość szybko doścignął Polaka, a potem jeszcze zyskał nad nim ponad pół minuty. Ostatecznie Polacy zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

KLASYFIKACJA SPRINTU TECHNIKĄ KLASYCZNĄ KOBIET:
1. Nadine Faehndrich (SUI)
2. Lotta Udnes Weng (NOR)
3. Johanna Matintalo (FIN)
41. Monika Skinder (POL)
49. Izabela Marcisz (POL)

KLASYFIKACJA SPRINTU TECHNIKĄ KLASYCZNĄ MĘŻCZYZN:
1. Richard Jouve (FRA)
2. Simone Mocellini (ITA)
3. Calle Halfvarsson (SWE)
41. Maciej Staręga (POL)
48. Kamil Bury (POL)
61. Dominik Bury (POL)

KLASYFIKACJA BIEGU NA 10 km TECHNIKĄ KLASYCZNĄ KOBIET:
1. Kerttu Niskanen (FIN)
2. Anne Kjersti Kalvaa (NOR)
3. Frida Karlsson (SWE)
58. Karolina Kukuczka (POL)

KLASYFIKACJA BIEGU NA 10 km TECHNIKĄ KLASYCZNĄ MĘŻCZYZN:
1. Paal Golberg (NOR)
2. Didrik Toenseth (NOR)
3. Andrew Musgrawe (GBR)
45. Dominik Bury (POL)
66. Maciej Staręga (POL)

KLASYFIKACJA SZTAFET MIESZANYCH 4 x 5 km:
1. Norwegia II
2. Norwegia I
3. Szwecja I
15. Polska
 

Źródło: PZN