12 LUTEGO 2023

Historyczna edycja Pucharu Grupy Azoty w Zakopanem

III tej zimy edycja Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich dobiegła końca. Była to historyczna edycja Pucharu Grupy Azoty, ponieważ w sobotę po raz pierwsi młodsi uczestnicy startowali w biegu z torem przeszkód, natomiast w niedzielę rozegrane zostały biegi ze startem falowym. Drugiego dnia zmagań w Zakopanem ponownie najlepiej zaprezentowali się zawodnicy klubu UKS Regle Kościelisko, którzy zdobyli najwięcej złotych medali, dwukrotnie stając na najwyższym stopniu podium. 

Blisko 270 uczestników rywalizowało w niedzielnych zawodach Pucharu Grupy Azoty, które rozegrane zostały na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Tego dnia ponownie biegacze narciarscy rywalizowali na dystansach techniką klasyczną. W dwóch najstarszych kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn biegi odbyły się ze startu wspólnego, natomiast zawody dla najmłodszych rozegrane zostały startu falowego, czyli sześcioosobowe grupy ruszały na trasę biegu w odstępie minutowym. – Za nami kolejny historyczny dzień w Pucharze Grupy Azoty. W niedzielę miały miejsce starty falowe w kategoriach młodzików i dzieci. Dla uczestników była to nowa formuła startu. Dzięki temu zawody były bardzo interesujące i emocjonujące. Pogoda nam dopisała, a na trasie panowała wspaniała atmosfera – podkreślił Kamil Fundanicz, koordynator ds. biegów narciarskich w Polskim Związku Narciarskim.

W kategorii Dziewczynka bezkonkurencyjna była Justyna Rysula z UKS Regle Kościelisko, która zapisała na swoim koncie dwa zwycięstwa. – Bardzo podobał mi się zarówno sobotni, jak i niedzielny bieg. Nowa formuła zawodów była bardzo ciekawa. Ten weekend był dla mnie naprawdę udany i muszę przyznać, że byłam zaskoczona tym, że dwukrotnie udało mi się wygrać, ale bardzo się z tego cieszę. Ten niedzielny bieg był naprawdę super w moim wykonaniu mimo iż, trasa była trochę dłuższa i trudniejsza, bo miała więcej podbiegów – przyznała Justyna Rysula. 

Wśród Chłopców dwukrotnie triumfował Dawid Opoka z klubu UKS Wierchy Zalesie. – Cieszę się, że ponownie udało mi się wygrać zawody w Pucharze Grupy Azoty. W niedzielę trasa była trudniejsza i bardziej wymagająca, ponieważ miała dużo podbiegów, ale były też fajne zjazdy. Pogoda nam dopisała, gdyż świeciło słońce i trasy były świetnie przygotowane – podkreślił Dawid Opoka. – Start falowy była naprawdę ciekawą formułą rozegrana zawodów. Dzięki temu zawody były ciekawsze, a konkurencja między nami była większa. Chociaż muszę przyznać, że dla mnie było to troszkę bardziej stresujące – dodał. 

W kategorii Młodziczka żadnych szans rywalkom nie dała Amelia Pitoń z UKS Regle Kościelisko, która dwukrotnie pewnie wygrała bieg i stanęła na najwyższym stopniu podium. – To był dla mnie bardzo udany weekend. Bardzo podobała mi się nowa formuła startu, była fajna i ciekawa, ale na pewno trudniejsza. Trudność polegała na tym, że startowałyśmy grupami w odstępach czasowych i nie wiedziałam jak zaprezentowały się dziewczyny, które startowały przede mną, dlatego każda z nas musiała znaleźć swoje tempo – stwierdziła Amelia Pitoń. – Wygrałam dwa biegi z rzędu i myślę, że to było bardzo fajne doświadczenie dla mnie – dodała. 

Wśród Młodzików na najwyższy stopnień podium powrócił Antoni Żółkiewski z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. – Niedzielny bieg bardzo mi się podobał ze względu na formułę, którą startowaliśmy. Uważam, że bardzo mądrze pobiegłem i rozłożyłem swoje siły. Nie atakowałem zbyt dużo, tylko trzymałem się za rywalami, aby na sam koniec mieć siłę do ataku i na finiszu dać z siebie wszystko – opowiedział Antoni Żółkiewski. 

Po raz pierwszy w karierze w zawodach Pucharu Grupy Azoty triumfował Hubert Tomaszek, który zwyciężył w niedzielnym biegu na dystansie 7,5 km stylem klasycznym w kategorii Junior Młodszy. – Ten bieg był naprawdę bardzo ciekawy i ekscytujący, ponieważ rozegrany został ze startu wspólnego i mieliśmy możliwość bezpośredniej rywalizacji. Poza tym bardzo cieszę się z pierwszego w karierze zwycięstwa w Pucharze Grupy Azoty i z tego, co pokazałem na trasie. Na ostatnim etapie biegu oderwaliśmy się z Przemkiem Legierskim od grupy i to pomiędzy nami na finiszu rozegrała się walka o zwycięstwo. Dziękuję chłopakom za wspólną rywalizacje i cieszę się, że to ja mogłem triumfować – mówił z uśmiechem na twarzy Hubert Tomaszek

W kategorii Open Mężczyzn, po bardzo emocjonującym finiszu, zwyciężył Adrian Kiełbasa z klubu LKS Erion Ptaszkowa. Walka o triumf w biegu na dystansie 15 km techniką klasyczną rozegrała się między Kiełbasą, a Tomaszem Wąsowiczem z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. – To był mój dzień, bo naprawdę super mi się biegło. Cieszę się, że miałem możliwość rywalizacji z moimi kolegami i ostatnie metry biegu dostarczyły nam wszytskim dużo emocji. To był super dzień dla mnie, bo warunki na trasie były świetne, moje narty były super przygotowane, a ja wykonałem dobrą pracę i zwyciężyłem – podsumował Adrian Kiełbasa. 

Medaliści i medalistki niedzielnych zawodów

Dziewczynka 2,5 km C – start falowy

 1. Justyna Rysula – UKS Regle Kościelisko
 2. Amelia Juroszek – MKS Istebna
 3. Alicja Koper – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Chłopiec 2,5 km C – start falowy 

 1. Dawid Opoka – LKS Wierchy Zalesie
 2. Andrzej Michalik – UKS Regle Kościelisko 
 3. Iwo Styrna – LKS Klimczok Bystra

Młodziczka 5 km C – start falowy

 1. Amelia Pitoń – UKS Regle Kościelisko
 2. Martyna Mańdok – LKS Klimczok Bystra
 3. Olga Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik 5 km C – start falowy

 1. Antoni Żółkiewski – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 
 2. Jonasz Haratyk – NKS Trójwieś Beskidzka
 3. Filip Juroszek – NKS Trójwieś Beskidzka

Juniorka Młodsza 5 km C – mass start

 1. Emilia Szeliga – Klub Sportowy Turbacz XC
 2. Julia Rucka – MKS Istebna
 3. Maria Skurzok – NKS Trójwieś Beskidzka

Junior Młodszy 7,5 km C – mass start 

 1. Hubert Tomaszek – MKS Halicz Ustrzyki Dolne
 2. Przemysław Legierski – NKS Trójwieś Beskidzka
 3. Paweł Bryja – UKS Regle Kościelisko

Open Kobiet 10 km C – mass start 

 1. Weronika Jarecka – LKS Klimczok Bystra
 2. Oliwia Buśko – MKS Halicz Ustrzyki Dolne
 3. Daria Szkurat – KS Chochołów

Open Mężczyzn 15 km C – mass start 

 1. Adrian Kiełbasa – LKS Erion Ptaszkowa
 2. Tomasz Wąsowicz – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Wojciech Nieścior – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 

Tytularnym Sponsorem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty, a organizatorem zawodów Pucharu Grupy Azoty jest Polski Związek Narciarski. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN