7 STYCZNIA 2021

Rozdano medale drugiej edycji Pucharu Grupy Azoty w Zakopanem

Po raz drugi tej zimy uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich rywalizowali na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem w zawodach Pucharu Grupy Azoty. Podczas drugiej edycji w Zakopanem zawodnicy walczyli o medale w biegach na dystansach. Pierwszego dnia rozegrane zostały biegi stylem klasycznym, a drugiego biegi na dystansach stylem dowolnym.

Przy pięknej, zimowej scenerii odbywała się druga tej zimy edycja Pucharu Grupy Azoty w Zakopanem. Przez większą część rywalizacji warunki pogodowe były znakomite i dzięki temu mogliśmy podziwiać wspaniałą walkę o medale Pucharu Grupy Azoty. Jedynie pierwszego dnia zmagań zbyt intensywnie padający śnieg utrudnił nieco bieganie najmłodszym uczestnikom Programu.

Podczas dwudniowych zawodów najwięcej medali wywalczyli reprezentanci klubu z Tomaszowa Lubelskiego, którzy ośmiokrotnie stawali na podium. Podopieczni Waldemara Kołcuna zdobyli cztery złote krążki, jeden srebrny i trzy brązowe.

Bardzo udany start zaliczył w Zakopanem Łukasz Gazurek z klubu NKS Trójwieś Beskidzka, który zarówno klasykiem, jak i łyżwą triumfował w kategorii Junior Młodszy. - Rzeczywiście to był bardzo udany start dla mnie. Cieszę się, że mogłem porównać się ze starszymi kolegami, bo techniką dowolną mieliśmy do pokonania dokładnie taki sam dystansach. Bieg był bardzo dobry w moim wykonaniu. Czułem się dobrze i również narty miałem świetnie przygotowane. Wszystkie cztery kółka starłem się pobiec równym tempem i na ostatnim okrążeniu jeszcze przyspieszyłem, aby walczyć o każdą sekundę - przyznał Łukasz Gazurek. - Nie mam swojego ulubionego stylu. Zarówno w klasyku, jak i łyżwie bardzo dobrze się czuję i tak samo lubię obydwa te style. Większe znaczenie ma natomiast dystans, bo wolę zdecydowanie biegi dłuższe - dodał. - Ten sezon zaczął się dla mnie bardzo dobrze. Za mną kolejne dobre biegi i oby ta dobra dyspozycja była jak najdłużej. W okresie przygotowawczy dużą uwagę trenerzy przykładali do techniki i teraz to procentuje - stwierdził złoty medalista. - Trasy w Zakopanem są wymagające. Są to bardzo techniczne trasy, które mają dużo podbiegów. Jednak bardzo często tutaj trenujemy, więc można powiedzieć, że znam je już bardzo dobrze i dla mnie są to takie standardowe trasy - podsumował reprezentant Kadry Narodowej Młodzieżowej.

Zwycięstwo wśród Juniorek Młodszych na dystansie 5 km techniką dowolną odniosła klubowa koleżanka Gazurka - Zuzanna Fujak. - Czułam się dobrze podczas tej edycji i wiedziałam, że stać mnie na dobry bieg, ale nie sądziłam, że wygram, dlatego zwycięstwo jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Dobrze czuję się w klasyku, aczkolwiek zdecydowanie wolę łyżwę - mówiła z uśmiechem na twarzy Zuzanna Fujak. - Narty miałam świetnie przygotowane, bo bardzo dobrze trzymały oraz jechały - dodała. - Warunki podczas biegu były bardzo dobre. Tory również były świetnie przygotowane, ale jednak trasa była trudna i wymagająca. Poza tym 5 km jest to krótki dystans, więc od samego początku do końca trzeba było dać z siebie wszystko - podsumowała podopieczna Jana Antolca.

Żadnych szans rywalkom drugiego dnia nie dała Martyna Michałek. 16-latka z klubu MKS Istebna z dużą przewagą wygrała bieg wśród Młodziczek. - Może to tylko tak wyglądało, ale przyznam, że zmęczyłam się na trasie. To był bardzo trudny bieg, warunki też były ciężkie, ale walczyłam do samego końca i bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Mocno zaczęłam ten bieg i do samego końca starłam utrzymać się tempo - mówiła po zawodach Martyna Michałek. - Jestem zadowolona z tej drugiej edycji. Zdobyłam złoty i srebrny medal. Klasyk nie jest moją mocną stroną, dlatego wiedziałam, że o zwycięstwo może być trudniej - dodała. - Bardzo lubię tutaj te trasy w Zakopanem. Rywalizacja na nich nie sprawia mi bardzo dużego problemu - podsumowała 16-latka z klubu MKS Istebna.

Zwycięstwo zapisał na swoim koncie również Antoni Żółkiewski z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, który zwyciężył w biegu stylem klasycznym w kategorii Chłopiec. - Uważam, że nie możemy narzekać na warunki, bo trasy były bardzo dobrze przygotowane. Może ten padający śnieg troszkę utrudnił nam rywalizację, bo przyklejał się do nart, ale nie było tak źle - uważał podopieczny Waldemara Kołcuna. - Jestem zadowolony z mojej dyspozycji na trasie. To był dobry bieg w moim wykonaniu, bo wiem, że dałem z siebie wszystko. Poza tym narty miałem dobrze przygotowane, więc fajnie mi się biegło - dodał. - Muszę przyznać, że złoty medal w biegu techniką klasyczną był dla mnie zaskoczeniem. Miałem nadzieję, że powalczę o podium, ale nigdy nie spodziewałem się zwycięstwa - podsumował Antoni Żółkiewski.

Medaliści i medalistki biegów na dystansach techniką dowolną

Open Mężczyźni
1.    Dawid Damian - KS AZS AWF Katowice
2.    Sebastian Bryja - UKS Regle Kościelisko
3.    Bartosz Cielniak - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Open Kobiety
1.    Karolina Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
2.    Karolina Kukuczka - MKS Istebna
3.    Monika Skinder - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Junior Młodszy
1.    Łukasz Gazurek - NKS Trójwieś Beskidzka
2.    Piotr Jarecki - KS Speed Jasło
3.    Adrian Kiełbasa - LKS Erion Ptaszkowa

Juniorka Młodsza
1.    Daria Szkurat - KS Chochołów
2.    Zuzanna Fujak - NKS Trójwieś Beskidzka
3.    Hanna Popko - UKS Hubal Białystok

Młodzik
1.    Szymon Bełz - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
2.    Paweł Bryja - UKS Regle Kościelisko
3.    Przemysław Legierski - NKS Trójwieś Beskidzka

Młodziczka
1.    Martyna Michałek - MKS Istebna
2.    Laura Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3.    Emilia Szeliga - Klub Sportowy Turbacz XC

Chłopiec
1.    Grzegorz Galice - UKS przy ZSMS Zakopane
2.    Damian Muca - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
3.    Jonasz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka

Dziewczynka
1.    Klaudia Radomyska - UKS Rawa Siedlce
2.    Martyna Mańdok - LKS Klimczok Bystra
3.    Olga Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Głównym Partnerem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty. Natomiast organizatorem zawodów Pucharu Grupy Azoty jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN