28 MAJA 2022

Uroczyste podsumowanie IV edycji Pucharu Grupy Azoty

28 maja 2022 roku w auli Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem miało miejsce uroczyste podsumowanie IV edycji Pucharu Grupy Azoty, który minionej zimy odbywał się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Tego dnia nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy i zawodniczki, ich trenerzy, a także najlepsze drużyny klasyfikacji klubowej. 

Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich realizowany jest od 2010 roku, a od sezonu zimowego 2018/2019 cykl tych zawodów odbywa się w ramach Pucharu Grupy Azoty. Głównym Partnerem Programu jest Grupa Azoty, która od wielu lat jest także Głównym Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego oraz Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego. 

Na początku uroczystego podsumowania w Zakopanem kilka słów do zgromadzonych laureatów, trenerów oraz przedstawicieli klubów powiedział Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.: – W imieniu Grupy Azoty gratuluję wszystkim laureatom i uczestnikom IV edycji. Grupa Azoty wspiera rozwój biegów narciarskich już od 12 lat. Wierzymy w sportowy potencjał drzemiący w dzieciach i młodzieży, które każdego roku rozpoczynają lub kontynuują swoją przygodę z tą dyscypliną. To powód, dla którego wspólnie z Polskim Związkiem Narciarskim angażujemy się w poszukiwanie największych talentów, które w przyszłości będą reprezentować Polskę na najsłynniejszych trasach biegowych na świecie. Tego oczywiście życzę uczestnikom tegorocznej i kolejnych edycji Pucharu.

– W samych superlatywach mogę wypowiadać się o naszej współpracy z Grupą Azoty, która od wielu lat wspiera Polski Związek Narciarski i przede wszystkim rozwój biegów narciarskich w naszym kraju. Dzięki partnerstwu i wzajemnym zaufaniu wspólnie możemy cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej. Minionej zimy trzeci w karierze medal imprezy mistrzowskiej wywalczyła Monika Skinder, która została wicemistrzynią świata w kategorii U-23, a życiowe wyniki w Pucharze Świata i podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich zanotowała Izabela Marcisz. Puchar Grupy Azoty jest podstawą rozwoju biegów narciarskich w Polsce. Program ten obejmuje nie tylko współzawodnictwo sportowe, ale również wsparcie finansowe klubów, trenerów i zawodników. Bardzo ważne jest to, aby zachęcać i motywować młodych narciarzy do uprawiania tego pięknego sportu. Dzięki wsparciu Grupy Azoty jest to możliwe. Mamy coraz lepsze warunki do rozwoju biegów narciarskich w naszym kraju i kolejne sukcesy wychowanków tego Programu w zawodach międzynarodowych – podkreślił Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Minionej zimy uczestnicy Programu rywalizowali w pięciu edycjach. Inauguracja IV edycji Pucharu Grupy Azoty miała miejsce w grudniu ubiegłego roku na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, a finał rozegrany został w połowie marca na trasach biegowych Kubalonki. Pozostałe trzy edycje odbyły się w Zakopanem, Tomaszowie Lubelskim oraz Ptaszkowej.

Dzięki wsparciu Głównego Partnera Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którym jest Grupa Azoty – po raz czwarty w historii nagrody finansowe otrzymali najlepsi zawodnicy oraz najlepsze zawodniczki Pucharu Grupy Azoty w trzech kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Polski Związek Narciarski przekazał nagrody finansowe ufundowane przez Grupę Azoty pierwszym trzem biegaczkom w kategoriach: Juniorka, Juniorka Młodsza i Młodziczka oraz pierwszym trzem biegaczom w kategoriach: Junior, Junior Młodszy oraz Młodzik. 

Laureatki i laureaci IV edycji Pucharu Grupy Azoty 2022

Dziewczynka

 1. Kinga Gazurek - MKS Istebna 
 2. Julia Danielkiewicz - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 
 3. Zuzanna Kohut - NKS Trójwieś Beskidzka 
 4. Maja Fic - UKS Muflon Duszniki-Zdrój 
 5. Weronika Drelicharz - LKS Klimczok Bystra 
 6. Julia Gdula - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany 

Chłopiec

 1. Filip Juroszek - NKS Trójwieś Beskidzka 
 2. Szymon Zawada - MKS Istebna 
 3. Dawid Opoka - UKS Wierchy Zalesie 
 4. Oliwier Roszko - UKS Hubal Białystok 
 5. Patryk Wydra - UKS przy ZSMS w Zakopanem
 6. Kacper Roszko - UKS Hubal Białystok 

Młodziczka

 1. Laura Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 6000,00 zł
 2. Klaudia Radomyska - UKS Rawa Siedlce 4800,00 zł
 3. Martyna Mańdok - LKS Klimczok Bystra 3600,00 zł

Młodzik

 1. Jan Zwatrzko - UKS Regle Kościelisko 6000,00 zł
 2. Jan Leżanka - UKS Hubal Białystok 4800,00 zł
 3. Jan Watycha - UKS Regle Kościelisko 3600,00 zł

Juniorka Młodsza

 1. Kamila Idziniak - NKS Trójwieś Beskidzka 6000,00 zł
 2. Aleksandra Kołodziej - LKS Witów Ski Mszana Górna 4800,00 zł
 3. Emilia Dobija - LKS Klimczok Bystra 3600,00 zł

Junior Młodszy

 1. Paweł Bryja - UKS Regle Kościelisko 6000,00 zł
 2. Emil Koper - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 4800,00 zł
 3. Dawid Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 3600,00 zł

Juniorka

 1. Oliwia Buśko - MKS Halicz Ustrzyki Dolne 3000,00 zł
 2. Kinga Mareczek - MKS Karkonosze 2500,00 zł
 3. Aleksandra Mikołajczyk - SS-R LZS Sokół Szczyrk 2000,00 zł

Junior

 1. Łukasz Gazurek - NKS Trójwieś Beskidzka 3000,00 zł
 2. Piotr Sobiczewski - UKS Rawa Siedlce 2500,00 zł
 3. Kamil Kajzar - MKS Istebna 2000,00 zł

Seniorka

 1. Andżelika Szyszka - MKS Halicz Ustrzyki Dolne 
 2. Sonia Miczołek - KS Jedność Nowy Sącz 
 3. Dorota Kowal - Klub Sportowy Turbacz XC

Senior

 1. Adrian Cheba - MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra
 2. Wojciech Wojtyła - MKS Istebna 
 3. Kacper Guńka - UKS Regle Kościelisko 

Również po raz czwarty w historii nagrody finansowe otrzymało sześć najlepszych zespołów klasyfikacji klubowej Pucharu Grupy Azoty w sezonie 2021/2022.  

 1. UKS Regle Kościelisko 15.000 zł
 2. MULKS Grupa "OSCAR" Tomaszów Lubelski 13.000 zł
 3. NKS Trójwieś Beskidzka 11.000 zł
 4. MKS Istebna 10.000 zł
 5. Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 9.000 zł
 6. UKS Rawa Siedlce 8.000 zł

Po raz czwarty w historii Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich nagrodzeni zostali także trenerzy, którzy zajmują się szkoleniem młodych narciarzy w klubach. Roczne wynagrodzenia przyznane zostały 15 trenerom z 12 najlepszych klubów rankingu Pucharu Grupy Azoty. Wypłaty trenerskie za szkolenie w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich zostały przyznane według regulaminu Pucharu Grupy Azoty i stąd trzy pierwsze zespoły otrzymały dla swoich trenerów dwie roczne nagrody finansowe w wysokości 1 800 zł miesięcznie. Natomiast klubom z miejsc 4-12 przekazana została jedna roczna nagroda finansowa dla trenera w wysokości 1 500 zł miesięcznie.

 1. Zofia Leśnik – UKS Regle Kościelisko 
 2. Andrzej Leśnik – UKS Regle Kościelisko 
 3. Jaromir Korkosz – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 
 4. Waldemar Kołcun – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 5. Mateusz Ligocki – NKS Trójwieś Beskidzka 
 6. Mariusz Zowada – NKS Trójwieś Beskidzka 
 7. Małgorzata Galej – MKS Istebna 
 8. Bronisław Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
 9. Maria Staręga – UKS Rawa Siedlce 
 10. Adam Roszkowski – UKS Hubal Białystok 
 11. Bogdan Kwaśnik – MKS Halicz Ustrzyki Dolne 
 12. Beata Szymańczak – LKS Klimczok Bystra
 13. Joanna Kil – KS Chochołów 
 14. Krzysztof Jarosz – LKS Witów Ski Mszana Górna 
 15. Anna Bubula – LKS Markam Wiśniowa-Osieczany 

W czerwcu najmłodsi uczestnicy Pucharu Grupy Azoty udadzą się na tygodniowe zgrupowanie do Zakopanego. Obóz ten jest nagrodą dla sześciu najlepszych zawodniczek w kategorii Dziewczynka oraz sześciu najlepszych zawodników w kategorii Chłopiec. 

***

Od 2010 roku Grupa Azoty wspiera rozwój biegów narciarskich w Polsce. To właśnie w tym roku, na fali sukcesów Justyny Kowalczyk, powstał Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich, który do 2017 roku nosił nazwę „Bieg na Igrzyska”. Od sezonu zimowego 2018/2019 uczestnicy rywalizują w zawodach, które rozgrywane są w ramach Pucharu Grupy Azoty. Chcąc w kilku słowach ująć ideę programu trzeba powiedzieć, że wśród dzieci i młodzieży poszukiwane są największe talenty, które w przyszłości będą reprezentować nasz kraj na najsłynniejszych trasach biegowych na świecie. Celem programu było stworzenie systemu rywalizacji dzieci i młodzieży opartej o cykl zawodów rozgrywanych w formule Pucharu Świata, a nadrzędnym celem był przede wszystkim rozwój biegów narciarskich w Polsce. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN