22 STYCZNIA 2023

Za nami II edycja Pucharu Grupy Azoty

21 i 22 stycznia 2023 roku na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem po raz drugi tej zimy biegacze narciarscy rywalizowali w Pucharze Grupy Azoty. Zawody te odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którego Tytularnym Sponsorem jest Grupa Azoty. Podczas II edycji Programu najwięcej medali zdobyli reprezentanci klubów: MKS Halicz Ustrzyki Dolne oraz UKS Regle Kościelisko, którzy pięciokrotnie stawali na podium.

Po raz pierwszy w ramach cyklu Pucharu Grupy Azoty rozgrywane były zawody międzynarodowe FIS. Na starcie rywalizacji w Zakopanem zobaczyliśmy reprezentantów Czech, Słowacji, Węgier, Łotwy, Mołdawii oraz Polski. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbyły się biegi na dystansach techniką dowolną. Pierwszego dnia zmagań wystartowało 154 uczestników a drugiego 147. Każdego dnia II edycji Pucharu Grupy Azoty do rozdania było sześć kompletów medali, a rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach kobiet i mężczyzn: Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza, Junior Młodszy, Open Kobiet i Open Mężczyzn.

Do Zakopanego zawitała piękna zima, dlatego II edycja Pucharu Grupy Azoty odbywała się w pięknej zimowej scenerii. Duże opady śniegu sprawiły trochę trudności uczestnikom sobotniego biegu, jednak już podczas niedzielnej rywalizacji trasy Centralnego Ośrodka Sportu były znakomicie przygotowane. 

Po raz pierwszy w karierze złoty medal Pucharu Grupy Azoty wywalczyła Amelia Pitoń z UKS Regle Kościelisko. 16-latka była najlepsza w niedzielnym biegu na dystansie 5 km wśród Młodziczek. Bardzo się cieszę z pierwszego w karierze złota w Pucharze Grupy Azoty. Jestem z siebie bardzo dumna – mówiła z uśmiechem na twarzy Amelia Pitoń. – To był naprawdę bardzo dobry bieg w moim wykonaniu. Były świetne warunki, a trasa została znakomicie przygotowana – dodała. 

W sobotnim biegu Młodziczek na dystansie 4 km najlepsza była Klaudia Radomyska z klubu UKS Rawa Siedlce, która w niedzielnych zawodach zdobyła srebro. – Sobotni bieg był trudny, ale na pewno każda z nas dała z siebie wszystko, o czym świadczą wyniki. Były niewielkie różnice pomiędzy nami, dlatego jestem szczęśliwa, że mimo iż było blisko, to udało mi się dotrzeć do mety z najlepszym czasem – podkreśliła Radomyska. 

Po raz pierwszy w karierze na podium w zawodach Pucharu Grupy Azoty stanęła Martyna Fundanicz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. 17-latka wywalczyła srebrny medal w kategorii Juniorka Młodsza w niedzielnym biegu na dystansie 7,5 km. Fundanicz miała najlepszy czas wśród Polek, lepsza od niej była tylko Czeszka Małgorzata Szotkowska. – To jest mój pierwszy medal, z którego bardzo się cieszę. Trasa była świetnie przygotowana i biegło mi się bardzo dobrze – przyznała Fundanicz. 

II edycja Pucharu Grupy Azoty była bardzo udana dla Antoniego Żółkiewskiego, który dwukrotnie stanął na podium wśród Młodzików. Reprezentant klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski w sobotnim biegu na dystansie 4 km zajął drugie miejsce, natomiast w niedzielę na dystansie 5 km zdobył złoto. – Jestem bardzo szczęśliwy z tego, co osiągnąłem w Zakopanem. Cieszę się, że mogłem tutaj startować. Za mną bardzo udane biegi i jestem z siebie zadowolony – podkreślił Antoni Żółkiewski. 

Zawody w Zakopanem były również szczęśliwe dla Jana Zwatrzko z klubu UKS Regle Kościelisko. 17-latek zdobył złoto w sobotnim biegu na dystansie 7,5 km oraz srebro w niedzielnych zawodach na 10 km. – Pierwszego dnia warunki były trudne, przez co ciężko się biegło i każdy z nas sporo sił zostawił na trasie. W nocy spadło sporo świeżego śniegu, przez który trasa była miękka a warunki bardzo wolne. Najtrudniejsze na dystansie były na pewno podbiegi. Cieszę się, że wygrałem tak trudny bieg i jestem z siebie z zadowolony – tak sobotnie zawody ocenił Jan Zwatrzko. – Podczas niedzielnego biegu warunki były już naprawdę super, a trasa była szybka. To był równy bieg w moim wykonaniu, ale jednak tym razem troszkę zabrakło do zwycięstwa. Myślę, że dobrze pobiegłem i nie mam niczego sobie do zarzucenia. Po prostu taki jest sport i tym razem Czech okazał się lepszy – podsumował reprezentant UKS Regle Kościelisko. 
 

Medaliści i medalistki sobotnich zawodów

Młodziczka 4 km F

 1. Klaudia Radomyska – UKS Rawa Siedlce 
 2. Olga Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Martyna Mańdok – LKS Klimczok Bystra

Młodzik 4 km F

 1. Tomas Cenek – Fenix Ski Team Jesenik
 2. Antoni Żółkiewski – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 
 3. Jonasz Haratyk – NKS Trójwieś Beskidzka

Juniorka Młodsza 5 km F

 1. Małgorzata Szotkowska – TJ Dolni Lomna
 2. Anna Sirova – Dukla Liberec
 3. Elżbieta Zawada – MKS Istebna

Junior Młodszy 7,5 km F

 1. Jan Zwatrzko – UKS Regle Kościelisko
 2. Bartosz Kita – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Jan Watycha – UKS Regle Kościelisko

Open Kobiet 7,5 km F

 1. Oliwia Buśko – MKS Halicz Ustrzyki Dolne
 2. Weronika Jarecka – LKS Klimczok Bystra
 3. Andżelika Szyszka – MKS Halicz Ustrzyki Dolne

Open Mężczyzn 10 km F

 1. Vladimir Kozlovsky – Czechy 
 2. Matyas Pavek – Dukla Liberec
 3. Indulis Bikse – IB Ski Team

 

Medaliści i medalistki niedzielnych zawodów

Młodziczka 5 km F

 1. Amelia Pitoń – UKS Regle Kościelisko
 2. Klaudia Radomyska – UKS Rawa Siedlce 
 3. Dorota Pająk – KS Chochołów

Młodzik 5 km F

 1. Antoni Żółkiewski – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 
 2. Jonasz Haratyk – NKS Trójwieś Beskidzka
 3. Janusz Duda – UKS Regle Kościelisko

Juniorka Młodsza 7,5 km F

 1. Małgorzata Szotkowska – TJ Dolni Lomna
 2. Martyna Fundanicz – MKS Halicz Ustrzyki Dolne 
 3. Anna Sirova – Dukla Liberec

Junior Młodszy 10 km F

 1. Frantisek Sazel – Fenix Ski Team Jesenik
 2. Jan Zwatrzko – UKS Regle Kościelisko
 3. Szymon Bełz – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Open Kobiet 10 km F

 1. Andżelika Szyszka – MKS Halicz Ustrzyki Dolne
 2. Oliwia Buśko – MKS Halicz Ustrzyki Dolne
 3. Weronika Jarecka – LKS Klimczok Bystra

Open Mężczyzn 15 km F

 1. Indulis Bikse – IB Ski Team
 2. Ondrej Pilar – CKS Ski Jilemnice
 3. David Pesta – Dukla Liberec 

Tytularnym Sponsorem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty, a organizatorem zawodów Pucharu Grupy Azoty jest Polski Związek Narciarski

Źródło: Anna Karczewska / PZN