22 STYCZNIA 2023

Za nami II edycja Pucharu Grupy Azoty

21 i 22 stycznia 2023 roku na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem po raz drugi tej zimy biegacze narciarscy rywalizowali w Pucharze Grupy Azoty. Zawody te odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którego Tytularnym Sponsorem jest Grupa Azoty. Podczas II edycji Programu najwięcej medali zdobyli reprezentanci klubów: MKS Halicz Ustrzyki Dolne oraz UKS Regle Kościelisko, którzy pięciokrotnie stawali na podium.

Po raz pierwszy w ramach cyklu Pucharu Grupy Azoty rozgrywane były zawody międzynarodowe FIS. Na starcie rywalizacji w Zakopanem zobaczyliśmy reprezentantów Czech, Słowacji, Węgier, Łotwy, Mołdawii oraz Polski. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbyły się biegi na dystansach techniką dowolną. Pierwszego dnia zmagań wystartowało 154 uczestników a drugiego 147. Każdego dnia II edycji Pucharu Grupy Azoty do rozdania było sześć kompletów medali, a rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach kobiet i mężczyzn: Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza, Junior Młodszy, Open Kobiet i Open Mężczyzn.

Do Zakopanego zawitała piękna zima, dlatego II edycja Pucharu Grupy Azoty odbywała się w pięknej zimowej scenerii. Duże opady śniegu sprawiły trochę trudności uczestnikom sobotniego biegu, jednak już podczas niedzielnej rywalizacji trasy Centralnego Ośrodka Sportu były znakomicie przygotowane.

Po raz pierwszy w karierze złoty medal Pucharu Grupy Azoty wywalczyła Amelia Pitoń z UKS Regle Kościelisko. 16-latka była najlepsza w niedzielnym biegu na dystansie 5 km wśród Młodziczek. Bardzo się cieszę z pierwszego w karierze złota w Pucharze Grupy Azoty. Jestem z siebie bardzo dumna – mówiła z uśmiechem na twarzy Amelia Pitoń. – To był naprawdę bardzo dobry bieg w moim wykonaniu. Były świetne warunki, a trasa została znakomicie przygotowana – dodała.

W sobotnim biegu Młodziczek na dystansie 4 km najlepsza była Klaudia Radomyska z klubu UKS Rawa Siedlce, która w niedzielnych zawodach zdobyła srebro. – Sobotni bieg był trudny, ale na pewno każda z nas dała z siebie wszystko, o czym świadczą wyniki. Były niewielkie różnice pomiędzy nami, dlatego jestem szczęśliwa, że mimo iż było blisko, to udało mi się dotrzeć do mety z najlepszym czasem – podkreśliła Radomyska.

Po raz pierwszy w karierze na podium w zawodach Pucharu Grupy Azoty stanęła Martyna Fundanicz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. 17-latka wywalczyła srebrny medal w kategorii Juniorka Młodsza w niedzielnym biegu na dystansie 7,5 km. Fundanicz miała najlepszy czas wśród Polek, lepsza od niej była tylko Czeszka Małgorzata Szotkowska. – To jest mój pierwszy medal, z którego bardzo się cieszę. Trasa była świetnie przygotowana i biegło mi się bardzo dobrze – przyznała Fundanicz.

II edycja Pucharu Grupy Azoty była bardzo udana dla Antoniego Żółkiewskiego, który dwukrotnie stanął na podium wśród Młodzików. Reprezentant klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski w sobotnim biegu na dystansie 4 km zajął drugie miejsce, natomiast w niedzielę na dystansie 5 km zdobył złoto. – Jestem bardzo szczęśliwy z tego, co osiągnąłem w Zakopanem. Cieszę się, że mogłem tutaj startować. Za mną bardzo udane biegi i jestem z siebie zadowolony – podkreślił Antoni Żółkiewski.

Zawody w Zakopanem były również szczęśliwe dla Jana Zwatrzko z klubu UKS Regle Kościelisko. 17-latek zdobył złoto w sobotnim biegu na dystansie 7,5 km oraz srebro w niedzielnych zawodach na 10 km. – Pierwszego dnia warunki były trudne, przez co ciężko się biegło i każdy z nas sporo sił zostawił na trasie. W nocy spadło sporo świeżego śniegu, przez który trasa była miękka a warunki bardzo wolne. Najtrudniejsze na dystansie były na pewno podbiegi. Cieszę się, że wygrałem tak trudny bieg i jestem z siebie z zadowolony – tak sobotnie zawody ocenił Jan Zwatrzko. – Podczas niedzielnego biegu warunki były już naprawdę super, a trasa była szybka. To był równy bieg w moim wykonaniu, ale jednak tym razem troszkę zabrakło do zwycięstwa. Myślę, że dobrze pobiegłem i nie mam niczego sobie do zarzucenia. Po prostu taki jest sport i tym razem Czech okazał się lepszy – podsumował reprezentant UKS Regle Kościelisko.