6 GRUDNIA 2022

Druga lokata Magdaleny Łuczak w gigancie PE w Zinal

Magdalena Łuczak z najlepszym wynikiem w karierze w zawodach Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim. Polka zajęła drugie miejsce w slalomie gigancie rozegranym w szwajcarskim Zinal. Zwyciężyła Niemka Jessica Hilzinger.

Już pierwszy przejazd pokazał, że Łuczak może liczyć się w walce o podium. Polka ruszyła na trasę jako czwarta i po dotarciu na metę okazało się, że ma drugi czas. Lepsza od niej była liderka klasyfikacji generalnej giganta w Pucharze Europy Doriane Escane. Potem wynik Francuzki i Polki poprawiła jeszcze Hilzinger. Ale reszta zawodniczek nie była w stanie pojechać szybciej od tej trójki. Różnice w czołówce nie były jednak aż tak duże. Niemka miała tylko 0,07 sekundy przewagi nad Escane oraz 0,39 sekundy nad Łuczak. Z kolei za Polką ścisk był niesamowity. Ósma Elisa Platino traciła do niej zaledwie 0,34 sekundy.

W drugiej części rywalizacji zaatakowały zawodniczki z dalszych miejsc. Bardzo agresywnie i bardzo dobrze pokonała trasę 20. na półmetku Elisabeth Kappaurer. Austriaczka po swoim przejeździe objęła powadzenie i utrzymywała się na nim aż do pojawiania się na mecie Łuczak. Polka miała od niej lepszy zsumowany czas o 0,05 sekundy. I stało się jasne, że po raz trzeci w karierze stanie podium zawodów Pucharu Europy. Łuczak i Kappaurer nie była w stanie wyprzedzić Escane. Liderka na półmetku, Niemka Hilzinger, pojechała znakomicie i przypieczętowała zwycięstwo.

Dla Magdaleny Łuczak to trzecie w karierze miejsce na podium zawodów Pucharu Europy. A ponadto najlepszy wynik w karierze. W sezonach 2020/2021 i 2021/2022 zajmowała trzecie miejsca w gigantach w Livigno i Andalo we Włoszech.

Pozostałe Polki we wtorkowym gigancie w Zinal nie zostały sklasyfikowane. Magdalena Bańdo nie ukończyła pierwszego przejazdu. Hanna Zięba, która po pierwszej części rywalizacji była 59., wypadła z trasy w drugim przejeździe. Zuzanna Czapska nie zakwalifikowała się do drugiego przejazdu.

PUCHAR EUROPY - SLALOM GIGANT KOBIET, ZINAL (SUI):
1. Jessica Hilzinger (GER) + 2:21,09
2. Magdalena Łuczak (POL) + 1,44
3. Elisabeth Kappaurer (AUT) + 1,49

W weekend 11-12 grudnia zawody w Pucharze Świata w slalomach i slalomach gigantach z udziałem Polaków. Kobiety będą rywalizować w Sestriere, mężczyźni w Val d’Isere.