18 MARCA 2023

Florek i Sanetra z drugim złotem mistrzostw Polski juniorów w Szczawnicy

Po rozstrzygnięciach w slalomie gigancie przyszła pora na slalom. W sobotę 18 marca na trasie Palenica 1 w ośrodku narciarskim PKL w Szczawnicy odbył się drugi dzień zawodów FIS. W nich najlepsi okazali się Zuzanna Czapska oraz Bartłomiej Sanetra. Tego dnia rozdano także medale mistrzostw Polski juniorów, w których zwyciężyła Patrycja Florek oraz ponownie Sanetra.

Drugi dzień rywalizacji w Szczawnicy

Tym razem ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy gościł zawody FIS, które były równocześnie mistrzostwami Polski juniorów. W piątek 17 marca odbył się slalom gigant, w którym Klasyfikacji ogólnej triumfowali Patrycja Florek i Szymon Bębenek. Więcej o tych zawodach dowiecie się tutaj.

Florek i Sanetra z podwójnym złotem

Drugi dzień walki o medale nie był łaskawy dla narciarzy, bo operujące słońce i wysoka temperatura szybko psuły trasę. Organizatorzy robili jednak wszystko co mogli, aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji. O wymagających, iście wiosennych warunkach przekonała się spora grupa zawodników, która nie ukończyła lub została zdyskwalifikowana w pierwszym przejeździe slalomu.

Ostatecznie wśród mężczyzn zwyciężył Bartłomiej Sanetra (trzeci wynik w sezonie – 41.94 FIS punkty), który z najlepszym czasem obu rund pokonał drugiego Błażeja Budza o 1,03 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Szkoła (+1,20 sek.). W ten sam sposób ukształtowało się podium mistrzostw Polski juniorów.

Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa, zwłaszcza, że są to moje ostatnie MP juniorów. W pierwszym przejeździe były dość słabe warunki, ustawienie było proste, lecz w dolnej części trasy znajdował się ciężki wertikal z krótką odległością.  Drugi przejazd był bardzo dobry, ustawienie było bardzo wymagające, ale warunki dużo lepsze i wyszło twarde – powiedział najlepszy w sobotę, Bartłomiej Sanetra. – Myślę, że jestem gotowy na mistrzostwa Polski seniorów. Forma oraz jazda są coraz lepsza, muszę być dobrej myśli – dodał kadrowicz.

Czapska najlepsza w zawodach FIS

Pierwszy przejazd nie był także łaskawy dla kobiet, gdyż osiem zawodniczek nie dojechało do mety. W trudnych warunkach najlepiej poradziła sobie Zuzanna Czapska, która w drugim przejeździe przegrała co prawda z Patrycją Florek, ale przewaga z pierwszego pozwoliła zachować jej przewagę 0,19 sekundy. Na trzeciej pozycji w zawodach FIS stanęła Maja Woźniczka, która do zwyciężczyni straciła 1,16 sekundy.

– Warunki tego dnia były ciężkie. Śnieg był bardzo sypki i nie dało się tego zasypać salmiakiem, bo nie było mokro i nie łapało. Generalnie jechało się dosyć wolno, więc dla mnie o tyle dobrze, że miałam względnie czas na wszystko. Z kolei drugi przejazd dziewczyn, to już była walka o życie – skomentowała zwyciężczyni, Zuzanna Czapska

W klasyfikacji mistrzostw Polski juniorek drugi dzień z rzędu najlepsza okazała się Florek. Zresztą reszta podium wyglądała identycznie jak w slalomie gigancie, bo druga była Woźniczka, a trzecia Nikola Komorowska.

– Myślę, że mogę być zadowolona z tych dwóch dni w Szczawnicy. Zdobyłam dwa złota na MP juniorów, co mnie bardzo cieszy. Były to moje pierwsze zwycięstwa na Palenicy w tym roku, co dodatkowo daje satysfakcję. Dzisiejsze zawody FIS kończę niby ze srebrem, ale złoto trafiło do przyjaciółki z reprezentacji, więc myśle, że jest to powód do szczęścia dla naszego całego teamu – skomentowała podwójna mistrzyni Polski juniorek, Patrycja Florek.

Tym samym zakończyła się dwudniowe rywalizacja w Szczawnicy. Następne zawody zaplanowano na 22 marca w Szczyrku w slalomie gigancie, który ma poprzedzić drugą część mistrzostw Polski (23-25 marca). Niewykluczone jednak, że alpejczycy wrócą na trasę Palenica 1, jeżeli w Szczyrku nie będą wystarczające warunki do przeprowadzenia krajowych zmagań.