23 LUTEGO 2020

V edycja Młodzieżowego Pucharu Polski za nami

Ośrodek PKL Mosorny Groń był areną zmagań V edycji Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim, która w weekend odbyła się w Zawoi. Podczas dwóch dni rywalizacji uczestnicy programu PolSKI Mistrz walczyli o medale w dwóch konkurencjach: slalomie gigancie oraz slalomie. Najwięcej złotych krążków zdobyli reprezentanci klubu Team MB Szczyrk, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

 

Po raz pierwszy tej zimy zawody rozgrywane w ramach Programu PolSKI Mistrz odbywały się w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi. Pierwszego dnia zmagań uczestnicy Młodzieżowego Pucharu Polski rywalizowali w slalomie gigancie, natomiast w niedzielę rozegrany został slalom. Każdego dnia na starcie zawodów zobaczyliśmy ponad 150 młodych narciarzy alpejskich, którzy rywalizowali o medale w dwóch kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn: Młodziczka i Młodzik oraz Juniorka Młodsza i Junior Młodszy.

Pierwsze w karierze zwycięstwo w Młodzieżowym Pucharze Polski odniósł w sobotę Wojciech Gałuszka, który z dużą przewagą wygrał slalom gigant w kategorii Junior Młodszy. - Jestem trochę zaskoczony tym zwycięstwem, bo ostatnio gigant szedł mi trochę gorzej. W sobotę jednak zrobiłem swoje i o dziwo zdobyłem pierwsze miejsce, z czego bardzo się cieszę - mówi z uśmiechem na twarzy Wojciech Gałuszka. - W pierwszym przejeździe dałem z siebie 100% i zyskałem dość dużą przewagę nad rywalami, a w drugim po prostu ją utrzymałem. Chociaż ten przejazd wykonałem asekuracyjnie i nie był to taki przejazd życiowy na pełen gwizdek. Generalnie obydwa przejazdy były bardzo dobre w moim wykonaniu - dodaje. - Trasa giganta była świetna, stok był fajnie przygotowany, świeciło słoneczko i warunek był doskonały - podkreśla 16-latek. - Dużo bardziej wolę slalom, chociaż w gigancie też pokazałem, że coś potrafię i mam nadzieję, że w następnym zawodach będzie równie dobrze jak na tym gigancie - podsumowuje Gałuszka.

Po raz pierwszy tej zimy na najwyższym stopniu podium stanęła Magdalena Bańdo, która wygrała slalom gigant wśród Juniorek Młodszych. Podopieczna Macieja Bydlińskiego uzyskała najlepszy czas zarówno pierwszego, jak i drugiego przejazdu. - Sobota była dla mnie bardzo udana i bardzo cieszę się z wygranej. Obydwa przejazdy były dobre w moim wykonaniu, chociaż nie pokazałam jeszcze tego, na co mnie tak naprawdę stać, ale to wystarczyło do zwycięstwa - podkreśla 15-latka. - W ogóle nie zastanawiałam się przed zawodami nad tym, co mogę osiągnąć. Po prostu chciała dać z siebie wszystko, bo liczy się dobry przejazd, a nie miejsce - dodaje. Magdalena Bańdo podczas tego weekendu zdobyła również brązowy medal w slalomie. - Moje przejazdy slalomu nie były złe, ale wiem, że potrafię lepiej jeździć, co pokazuję na treningach, ale mimo wszystko jestem zadowolona również i z występu w slalomie - ocenia reprezentantka klubu Team MB Szczyrk. 

Pierwszy złoty medal wywalczył również Tomasz Macek z Klubu Sportowego Beskidy Bielsko-Biała. 15-latek był najlepszy w slalomie w kategorii Junior Młodszy. - Jestem bardzo zaskoczony, bo nie sądziłem, że wygram. Szczególnie, że po pierwszym przejeździe miałem dość dużą stratę, ale udało się, więc z tego bardzo się cieszę - opowiada zadowolony Macek. - Ten drugi przejazd rzeczywiście był bardzo dobry i najlepszy z tych wszystkich przejazdów w tegorocznych zawodach. Dzięki dobrej jeździe udało się odrobić stratę i nie dać się dogonić innym - dodaje. - Zdecydowanie w slalomie czuję się lepiej, aczkolwiek obydwie konkurencje uwielbiam jeździć na treningach i sprawia mi to radość - zaznacza Tomasz Macek. - Pogoda nas nie rozpieszczała, ale organizatorzy spisali się bardzo dobrze i zrobili wszystko, aby udało się rozegrać ten slalom - podsumowuje.

 

 
Medaliści i medalistki w slalomie gigancie
 
Młodziczka
 1. Maria Majcher - Mitanski Zakopane
 2. Nikola Komorowska - AZS Zakopane
 3. Barbara Kolasa - KS Firn Zakopane
Młodzik
 1. Stanisław Sarzyński - KS Sportup
 2. Kamil Koralewski - KS Skivegas Stanek Race Academy
 3. Piotr Koźbiał - KS Live
Juniorka Młodsza
 1. Magdalena Bańdo - Team MB Szczyrk
 2. Hanna Zięba - KS Tatra Ski Academy
 3. Karolina Krasnodębska - AN Skillz Kraków
Junior Młodszy
 1. Wojciech Gałuszka - Team MB Szczyrk
 2. Piotr Szeląg - Mitanski Zakopane
 3. Jan Łodziński - Team MB Szczyrk
Medaliści i medalistki w slalomie
 
Młodziczka
 1. Nikola Komorowska - AZS Zakopane
 2. Barbara Kolasa - KS Firn Zakopane
 3. Anna Niżnik - MUKS Śmig Zakopane
Młodzik
 1. Stanisław Sarzyński - KS Sportup
 2. Antoni Cukier - KS Frajda Zakopane
 3. Piotr Koźbiał - KS Live
Juniorka Młodsza
 1. Joanna Książek - Team MB Szczyrk
 2. Maja Woźniczka - KS Beskidy Bielsko-Biała
 3. Magdalena Bańdo - Team MB Szczyrk
Junior Młodszy
 1. Tomasz Macek - KS Beskidy Bielsko-Biała
 2. Igor Szymański - Team MB Szczyrk
 3. Mikołaj Sosnowski - WKN Warszawa
**************************************************************************************************************************
Grupa PKL, której właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR), zawarła umowę współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim (PZN). Porozumienie podpisane z PZN przez PFR i Grupę PKL zainicjowało strategiczny program PolSKI Mistrz wspierający rozwój narciarstwa i snowboardu zjazdowego w Polsce.
 
Na mocy podpisanego porozumienia Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka udzielają wsparcia finansowego Polskiemu Związkowi Narciarskiemu na realizację programu PolSKI Mistrz. PKL i Jaworzyna Krynicka udostępniają zawodnikom PZN do treningów sportowe trasy narciarskie w swoich ośrodkach i stają się areną zawodów organizowanych przez PZN.
 
Celem programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce.
 
Skipassy dla uczestników Młodzieżowego Pucharu Polski w Zawoi zapewniała Grupa PKL i PFR jako sponsorzy Programu PolSKi Mistrz.

Źródło: Anna Karczewska / PZN