6 LUTEGO 2023

Młodzieżowy Puchar Polski zawitał do Szczawnicy

W poniedziałek, 6 lutego w ośrodku narciarskim PKL Palenica w Szczawnicy zainaugurowano IV edycję Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim. Pierwszego dnia młodzi alpejczycy rywalizowali w slalomie. Najwięcej miejsc na podium zajęli reprezentanci klubów: UKN Laworta Ustrzyki Dolne oraz KN Gondola Krynica, którzy dwukrotnie zameldowali się w najlepszej trójce zawodów w danej kategorii wiekowej. 

Ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy po raz pierwszy w tym sezonie gości narciarzy alpejskich, którzy startują w zawodach rozgrywanych w ramach Programu PolSKI Mistrz. Na trasie Palenica 1 w Szczawnicy odbywa się IV edycja z cyklu Młodzieżowego Pucharu Polski. W poniedziałek rozegrany został slalom, na starcie którego stanęło blisko 180 alpejczyków. Tradycyjnie walka o medale toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn: Młodziczka i Młodzik, Juniorka Młodsza i Junior Młodszy. 

Do Szczawnicy zawitała piękna zima, dlatego zawody zostały rozegrane w prawdziwie zimowych warunkach. Trasa została bardzo dobrze przygotowana do rywalizacji, jednak sporo trudności uczestnikom zawodów sprawiły ustawienia przejazdów slalomu, które były dosyć wymagające. 

Ze zwycięstwa wśród Juniorek Młodszych cieszyła się Kinga Bała. Reprezentantka klubu UKS MitanSki zanotowała najlepszy czas zarówno pierwszego, jak i drugiego przejazdu i pewnie triumfowała w zawodach. – Cieszę się z tego zwycięstwa, chociaż przyznam, że przed drugim przejazdem czułam stres. Zaryzykowałam w pierwszej rundzie i to się opłaciło, ponieważ zanotowałam dobry wynik i bałam stracić przewagę, a także spaść z pierwszego miejsca. Na szczęście wszystko wyszło super i jestem bardzo zadowolona z tego, co dzisiaj pokazałam – mówiła z uśmiechem na twarzy Kinga Bała. – Warunki były dzisiaj naprawdę dobre, ale muszę przyznać też, że miałam dobry numer startowy. Same ustawienia przejazdów były dosyć trudne, zwłaszcza ten w drugiej rundzie. Lubię jednak tutaj startować, bo zawsze osiągam dobre wyniki, chociaż łatwo nie jest. Trzeba przyznać, że Palenica jest trudnym i wymagającym stokiem – podkreśliła 16-latka.  

Żadnych szans rywalom nie dał Kazimierz Ziółkowski. Narciarz z klubu UKN Laworta Ustrzyki Dolne uzyskał drugi czas pierwszej rundy, natomiast w finałowym przejeździe zdeklasował rywali i wygrał slalom wśród Juniorów Młodszych z prawie trzysekundową przewagą. – Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać slalom. Tym bardziej, że po pierwszym przejeździe byłem drugi, ale awansowałem o jedno oczko i zdobyłem złoto – cieszył się Kazimierz Ziółkowski. – Ustawienia przejazdów były trudne, ale mi ta trasa pasowała i bardzo się cieszę, że mogłem się ścigać tutaj na Palenicy – dodał. 

Medalistki i medaliści Młodzieżowego Pucharu Polski w slalomie

Młodziczka

 1. Iga Kaczmarek – Stowarzyszenie Ski Team Kaczmarek
 2. Ihler Kristina Mazur – Klub Sportowy AS
 3. Agata Judkowiak – KN Gondola Krynica

Młodzik

 1. Tymon Zglinicki – UKS Alfa Wilkowice
 2. Jan Miłosz – KS Beskidy
 3. Dominik Kulej – KS Ski Vegas Stanek Race Academy

Juniorka Młodsza

 1. Kinga Bała – UKS MitanSki
 2. Pola Kądziołka – UKN Laworta Ustrzyki Dolne
 3. Aniela Wójciak – KS Tatra Ski Academy

Junior Młodszy

 1. Kazimierz Ziółkowski – UKN Laworta Ustrzyki Dolne
 2. Jan Dubelski – KN Gondola Krynica
 3. Andrzej Stasik – Rusiński Ski-Max

We wtorek rozgrane zostaną zawody Młodzieżowego Pucharu Polski w slalomie gigancie. Start rywalizacji Młodziczki i Młodzika zaplanowano na godzinę 09:00. O godzinie 11:00 do walki o medale przystąpią Juniorki Młodsze i Juniorzy Młodsi. 

***

PolSKI Mistrz to Narodowy Program Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, którego inicjatorami są: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku. W 2021 roku do grona Partnerów Programu PolSKI Mistrz dołączył Polski Koncern Naftowy ORLEN. Dzięki współpracy PZN z PFR, PKL i PKN ORLEN możliwy jest dalszy rozwój Programu i zwiększenie wsparcia dla klubów, poprzez zmniejszenie kosztów uprawiania narciarstwa alpejskiego w Polsce, brak opłat startowych i udostępnienie skipassów, dostęp do infrastruktury treningowej oraz rozwój bazy i kompetencji trenerskich. 

Celem Programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa alpejskiego i snowboardu w Polsce.

Współpraca PZN z Partnerami Programu PolSKI Mistrz opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące zabezpieczenie szkolenia Kadr Narodowych PZN, wsparcie klubów (w każdym sezonie na nagrody finansowe dla klubów przeznaczanych jest 120 000 zł), a także organizację zawodów krajowych i międzynarodowych z kalendarza FIS, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN