27 WRZEŚNIA 2023

Czas na FIS Grand Prix w Hinzenbach

Przełom września i października w przypadku skoczków narciarskich oznacza ostatnie sprawdziany w ramach tegorocznej edycji FIS Grand Prix. Już w tym tygodniu światowa elita zjedzie się do Hinzenbach, by przystąpić do rywalizacji w dwóch konkursach na 90-metrowym obiekcie w powiecie Eferding. W Austrii pokaże się pięciu członków Kadry Narodowej A.

– Do Hinzenbach pojadą Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek. Kamil Stoch rozchorował się i nie znajdzie się w zespole na te zawody. Przed nami bardzo ważny okres przygotowań do zimy, więc nie chcemy go przeforsować. Potrzebujemy go zdrowego, więc najpierw musi wydobrzeć, by jesienią móc trenować na pełnych obrotach, a w efekcie być w dobrej formie zimą – mówi Thomas Thurnbichler, trener Kadry Narodowej A.

Tego lata na podium FIS Grand Prix stawali już Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła – przy okazji domowych zawodów w Szczyrku. Obaj plasują się w czołowej "5" klasyfikacji generalnej, zajmując kolejno 4. i 5. lokatę. Liderem jest Władimir Zografski z Bułgarii.

– Wyjedziemy do Austrii w czwartek, aby w piątek przygotować się do weekendowych zawodów. Potrenujemy fizycznie, by mięśnie były gotowe do rywalizacji w sobotę i niedzielę. W piątek oddamy też kilka skoków, by zawodnicy złapali rytm obiektu w Hinzenbach. Podobnie działaliśmy przed rokiem i wyszło to dość dobrze. To trudna skocznia, inna i mniejsza w porównaniu do reszty z pucharowego kalendarza. Rozbieg jest płaski, a bula naprawdę długa. Dobrze będzie poskakać na niej przed zawodami – kontynuuje austriacki szkoleniowiec.

W poprzednim tygodniu pięciu reprezentantów Polski rywalizowało w Rasnovie (HS97). Najlepszy z grona Biało-Czerwonych okazał się Kacper Juroszek (23. i 17. miejsce), a pierwsze punkty w karierze zdobyli juniorzy – Marcin Wróbel (18. pozycja) oraz Klemens Joniak (24. lokata).

– W ubiegły weekend młodzi skoczkowie z reprezentacji Polski dostali szansę, by sprawdzić się w zawodach najwyższej rangi. Było to dla nich pole, by zebrać doświadczenie w FIS Grand Prix, przed kamerami telewizyjnymi. Towarzyszą temu kompletnie inne odczucia niż w przypadku pozostałych zawodów. To ważne, by oswajali się z tym i korzystali z zebranego doświadczenia w przyszłości. Niektórzy oddali kilka dobrych skoków. Nie były to może najlepsze próby, ale w Rumunii głównie chodziło o zbieranie doświadczenia – podsumowuje 34-letni trener.

Przed rokiem w Hinzenbach bezkonkurencyjny okazał się Dawid Kubacki. Tym razem skoczkowie powalczą w Górnej Austrii w dwóch konkursach indywidualnych – zaplanowanych na sobotę (30 września) i niedzielę (1 października). Tydzień później w Klingenthal dojdzie do finału FIS Grand Prix w skokach narciarskich 2023.

Program FIS Grand Prix w Hinzenbach (HS90)
Sobota, 30.09.2023

13:45 - Oficjalny trening
14:45 - Kwalifikacje
16:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 01.10.2023
13:30 - Kwalifikacje
14:45 - Pierwsza seria konkursowa

Źródło: PZN