27 STYCZNIA 2023

Czwórka z awansem na „mamucie” w Bad Mitterndorf

Czterech reprezentantów Polski powalczy w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich Bad Mitterndorf. Będą to pierwsze w sezonie zawody na skoczni do lotów narciarskich. Przez piątkowe kwalifikacje na obiekcie Kulm przeszli Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł. Na 41. miejscu, a zatem pierwszym nie dającym awansu, uplasował się Jakub Wolny. Kwalifikacje wygrał Stefan Kraft.

Austriak poleciał najdalej – na 233 metr – dostał też najlepszą notę za styl. W nieco gorszych warunkach wietrznych startował Andreas Wellinger. Wylądował 2,5 metra bliżej od Austriaka i przegrał z nim o dwa punkty. Trzecie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, który uzyskał 229,5 metra. Taką samą odległość miał także Ryoyu Kobayashi. Japończyk nie zakończył jednak kwalifikacji tuż za Norwegiem. Między nimi uplasował się Dawid Kubacki. Najlepszy z Polaków doleciał do 228 metra. Kobayashiego wyprzedził dzięki lepszym notom za styl i mniejszej liczbie punktów odjętych za wiatr. Japończyk był piąty ex aequo z Zigą Jelarem. W czołowej dziesiątce, na ósmej pozycji, sklasyfikowany został Piotr Żyła. Miejsce to podzielił z Lovro Kosem. Odległość ponad 200 metrów uzyskał również Kamil Stoch. Polak wylądował na 205 metrze co dało mu 14. pozycję. Na 27. miejscu kwalifikacje zakończył Aleksander Zniszczoł – 179,5 metra. W konkursie nie wystąpi Jakub Wolny, który uzyskał jedynie 149 metrów. Polak zajął 41. lokatę. Do ostatniej pozycji dającej awans zabrakło mu 1,2 punktu.