9 PAŹDZIERNIKA 2023

Dawid Kubacki na podium w Klingenthal!

FIS Grand Prix 2023 w skokach narciarskich to już historia. Najlepsi zawodnicy w miniony weekend spotkali się w Klingenthal, by po raz ostatni przed startem Pucharu Świata zmierzyć się na arenie międzynarodowej. W Saksonii pokazali się podopieczni Thomasa Thurnbichlera, a także podopieczne Haralda Rodlauera.

W sobotę poznaliśmy indywidualne rozstrzygnięcia tegorocznej edycji FIS Grand Prix w skokach narciarskich. Triumfatorem męskiej klasyfikacji generalnej został Bułgar Władimir Zografski, a konkurs na Sparkasse Vogtland Arenie (HS140) padł łupem Manuela Fettnera z Austrii.

Drugie miejsce w Klingenthal wywalczył Dawid Kubacki, dla którego było to 24. podium Grand Prix w karierze. 33-letni reprezentant Polski w pierwszej serii uzyskał 138,5 metra, co dawało mu prowadzenie na półmetku rywalizacji. W finale nasz rodak skoczył 136,5 metra, finiszując drugi – niespełna cztery punkty za wspomnianym Fettnerem.

– Niewiele zabrakło do zwycięstwa, ale Manuel okazał się lepszy. W moich skokach jeszcze troszeczkę brakuje, ale najważniejsze jest to, że poziom idzie w górę i mimo drobnych błędów jestem w stanie walczyć o czołowe lokaty. To był fajny dzień w Klingenthal, który da mi pozytywne nastawienie do pracy przed zimą! – powiedział Dawid Kubacki.

Piotr Żyła zajął w Niemczech 17. miejsce, natomiast Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek nie dostali się do rundy finałowej, plasując się kolejno na 43. i 51. lokacie. Do zawodów nie dostał się Paweł Wąsek, który nie przebrnął piątkowych kwalifikacji.

– Finał Grand Prix w Klingenthal przyniósł nam podium Dawida Kubackiego. Wiemy, że drużyna jest na właściwych torach i wciąż dysponujemy niewykorzystanym potencjałem. W nadchodzącym okresie będziemy pracować nad rezerwami w aspektach technicznych, fizycznych oraz sprzętowych, po czym będziemy gotowi do rywalizacji na śniegu – przekazał Thomas Thurnbichler, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej A.

Zmagania mężczyzn poprzedził konkurs kobiet, który został zdominowany przez Słowenki. W Klingenthal najlepsza była Ema Klinec, a ze zwycięstwa w całym cyklu cieszyła się Nika Kriznar. W zawodach wystartowały dwie Polki. Natalia Słowik została sklasyfikowana na 34. miejscu, a dwa „oczka” niżej wylądowała Nicole Konderla. Anna Twardosz i Pola Bełtowska odpadły w piątkowych eliminacjach. W niedzielę w Klingenthal odbył się konkurs drużyn mieszanych. Biało-Czerwoni – w składzie Natalia Słowik, Paweł Wąsek, Anna Twardosz i Aleksander Zniszczoł zajęli 9. pozycję, kończąc w ten sposób rywalizację w FIS Grand Prix 2023. 

W przedostatni weekend października reprezentanci Polski zmierzą się w letnich mistrzostwach kraju w Szczyrku. Bilety na to wydarzenie są dostępne na ebilet.pl.

Źródło: PZN