17 MAJA 2022

Kadry Narodowe Kobiet w skokach narciarskich na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych Kobiet w skokach narciarskich na sezon 2022/2023. Powołane zostały dwie grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa i Kadra Narodowa Młodzieżowa. 

Dziewięć reprezentantek Polski znalazło się w grupach szkoleniowych kobiet w skokach narciarskich. Kadra Narodowa liczyć będzie trzy zawodniczki, a Kadra Narodowa Młodzieżowa sześć.  

Szkolenie centralne będzie odbywało się w dwóch ośrodkach bazowych: beskidzkim i podhalańskim. Trenerem odpowiedzialnym za grupę w Beskidach będzie Szczepan Kupczak, który przez wiele lat był reprezentantem Kadry Narodowej w kombinacji norweskiej. Marcin Bachleda będzie odpowiadał za szkolenie na Podhalu. 

– Podział na trening w grupach regionalnych jest próbą powrotu do istoty systemu szkoleniowego. Trening podstawowy, czyli bazowy będzie realizowany w klubach i Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Najlepsze zawodniczki z grup wspieranych przez PZN będą miały możliwość uczestniczenia w zgrupowaniach i startach w zawodach po spełnieniu minimalnych kryteriów – wyjaśnił Łukasz Kruczek, koordynator ds. skoków narciarskich w PZN. – Trenerzy koordynatorzy w poszczególnych grupach regionalnych będą odpowiedzialni za treningi podczas akcji centralnych i zawodów, a także będą wspierać szkolenie na niższych szczeblach. Trenerzy w Szkołach Mistrzostwach Sportowego będą odpowiadać za rozwój zawodniczek, które na co dzień trenują w SMS Szczyrk i Zakopane. Dla tych młodszych skoczkiń narciarskich celem są Mistrzostwa Świata Juniorów oraz starty głównie w zawodach FIS Cup, natomiast dla tych starszych i bardziej doświadczonych dziewczyn oczywiście zawody wyższej rangi – dodał Kruczek.

Kadra Narodowa Kobiet

 1. Nicole Konderla – KS AZS AWF Katowice
 2. Kinga Rajda – KS AZS AWF Katowice
 3. Kamila Karpiel – AZS Zakopane 

Kadra Narodowa Młodzieżowa Kobiet

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane
 4. Sara Tajner – SSR LZS Sokół Szczyrk
 5. Paulina Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 6. Wiktoria Przybyła – SSR LZS Sokół Szczyrk

Sztab szkoleniowy:

 1. Szczepan Kupczak – trener odpowiedzialny za grupę regionalną w Beskidach
 2. Marcin Bachleda – trener odpowiedzialny za grupę regionalną na Podhalu
 3. Wojciech Tajner – trener odpowiedzialny za pracę z grupą dziewcząt w SMS Szczyrk
 4. Jakub Kot – trener odpowiedzialny za pracę z grupą dziewcząt w SMS Zakopane 

Nowy sezon przyniósł zmiany w życiu zawodowym Szczepana Kupczaka, który od tego okresu przygotowawczego będzie trenerem odpowiedzialnym za szkolenie skoczkiń narciarskich w Beskidach. – Przede mną debiut trenerski. Jest to niewątpliwie duże wyzwanie dla mnie, ale nie czuję strachu. Myślę, że przez lata nabyłem sporo wiedzy i umiejętności, którymi będę mógł się teraz podzielić i je zweryfikować. Myślę że będzie to ciekawe i pozytywne doświadczenie, którego nie mogę się doczekać – tak o swojej nowej roli opowiedział Szczepan Kupczak. – Moja funkcja będzie polegała między innymi na współpracy z trenerami klubowymi w planowaniu i realizacji procesu treningowego. Będę również planował i organizował akcje szkoleniowe oraz wyjazdy w korelacji z grupą podhalańską, a także prowadził treningi i nadzorował zawodniczki w ich trakcie – dodał. – Tak jak już wcześniej wspominałem, nie wybieram się jeszcze na sportową emeryturę. Moim celem będą Mistrzostwa Świata Seniorów w Planicy, do których będą przygotowywał się indywidualnie, w formie dwutorowej. Wiem, że przy odpowiednim planowaniu nie będzie to dla mnie problemem i nie będzie to kolidowało z trenowaniem zawodniczek. Część ćwiczeń będziemy realizowali wspólnie, co według mnie może być dodatkowym atutem i może pozytywnie wpłynąć na jakość treningu. Uważam, że taki układ będzie też dodatkową formą motywacji dla dziewczyn i okazją do wymiany myśli z kimś, kto nadal znajduje się w reżimie treningowym – podsumował Szczepan Kupczak. 

Marcin Bachleda będzie odpowiadał za rozwój zawodniczek w grupie podhalańskiej. – Od tego sezonu mamy zmianę systemu szkoleniowego w kobiecych skokach narciarskich. Szkolenie będzie się odbywało w dwóch ośrodkach regionalnych we współpracy z klubami i Szkołami Mistrzostwa Sportowego. Ja będę odpowiedzialny za trening dziewczyn i całą logistykę w grupie zakopiańskiej, a Szczepan w grupie beskidzkiej – wyjaśnił Marcin Bachleda. – Nasze grupy będą ściśle ze sobą współpracowały. Często będziemy mieli również wspólne treningi, obozy i sprawdziany. Razem ze Szczepanem będziemy wybierali skład na zawody międzynarodowe i jeździli na nie wspólnie. Każda z dziewczyn jest na tej samej pozycji i w międzynarodowych konkursach będą rywalizowały po prostu najlepsze na dany moment zawodniczki – dodał. – Zmiana systemu ma zwiększyć motywację i zaangażowanie wśród dziewczyn, a także wznieść na wyższy poziom nie tylko zawodniczki z kadry, ale również dziewczyny, które trenują skoki narciarskie w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Dzięki Jakubowi Kotowi i Wojciechowi Tajnerowi będzie możliwa ścisła współpraca grup regionalnych z klubami i SMS – zaznaczył Bachleda. – Aktualnie jesteśmy już w trybie treningowym. Na razie szkolenie jest realizowane przy współpracy klubów ze szkołami. Od 1 czerwca zaczynamy zgrupowania kadrowego. Szkolenie dziewczyn będzie się głównie opierało o treningi w dwóch polskich ośrodkach: Szczyrku i Zakopanem. W planach mamy tylko kilka obozów zagranicznych. Na ten moment najważniejsza dla nas jest praca od podstaw, czyli ćwiczenia ogólnorozwojowe, poprawa koordynacji oraz techniki. W środę czekają nas pierwsze skoki, a treningi zaczynamy na mniejszych obiektach, czyli skoczniach o rozmiarze HS-40 i HS-70 – podsumował trener Bachleda. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN