12 MARCA 2023

Murańka najlepszy z Polaków w Pucharze Kontynentalnym w Zakopanem

Klemens Murańka dwukrotnie meldował się w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Oba konkursy odbyły się w niedzielę w odstępie paru godzin. W pierwszym, przeniesionym z soboty, Polak był siódmy. W drugim uplasował się tuż za podium. Zwyciężyli Austriacy Clemens Leitner i Philipp Aschenwald.

Pierwszy konkurs zaplanowany był na sobotę, ale ze względu na padający śnieg i bardzo silny wiatr został przełożony na niedzielny poranek. Wczesna pora nie specjalnie służyła polskim zawodnikom. Choć na półmetku na czwartej pozycji znajdował się Kacper Juroszek. 21-latek wykorzystał najlepsze w całej stawce warunki wietrzne i poleciał na 141 metr. Była to najlepsza długość w pierwszej serii. Co więcej, Polak otrzymał także najwyższe noty za styl. Jednak odjęte punkty za wiatr pod narty – aż 22,2 - nie pozwoliły na wyższe miejsce niż czwarte. Oprócz Juroszka w TOP10 plasowali się także Andrzej Stękała, który po skoku na 131 metrów był siódmy oraz Klemens Murańka - 134,5 metra i dziewiąta lokata. W rundzie finałowej drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata z Falun wylądował półtora metra dalej, a ponadto uczynił to w zdecydowanie lepszym stylu. Dzięki temu awansował o dwie pozycje. Juroszek i Stękała, którzy w drugiej próbie wraz z sześcioma rywalami skakali z obniżonego rozbiegu, nie utrzymali lokat w TOP10. Obaj nie dolecieli do punktu konstrukcyjnego, który na Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 125 metrze. Stękała miał 123 metry i spadł na 18. miejsce. Juroszek był o cztery metry gorszy i zajął ostatecznie 20. pozycję. W drugiej dziesiątce byli także Jan Habdas (14) oraz Tomasz Pilch (15). A punktowali również Klemens Joniak, Stefan Hula i Maciej Kot. Wygrał Clemens Leitner z Austrii, który był liderem również na półmetku.

W drugim konkursie Murańka tuż za podium

45 minut po zakończeniu pierwszego konkursu rozpoczął się drugi. I znów po pierwszej serii bardzo blisko czołowej trójki był jeden z reprezentantów Polski. Maciej Kot po skoku na 133,5 metra był czwarty. Na 10. pozycji plasował się Murańka, który w rundzie finałowej skoczył znakomicie. Skorzystał z mocniejszych podmuchów wiatru pod narty. Wylądował na 143 metrze, otrzymał najwyższe noty za styl w drugiej serii i rozpoczął marsz w górę klasyfikacji zawodów. Ale wyprzedzić skaczącego tuż przed nim, także w doskonałych warunkach, Felixa Hoffmanna nie zdołał. Niemiec poleciał jeszcze metr dalej i awansował w konkursie na drugie miejsce. Murańka był czwarty, bo wyżej od niego znaleźli się także dwaj Austriacy. Markus Mueller, który na najniższy stopień podium wskoczył z siódmej lokaty. A także prowadzący po pierwszej serii Philipp Aschenwald. Pół metra dalej niż w pierwszym skoku wylądował w rundzie finałowej Kot. Miał także wyższe noty za styl. Ale bardzo dużo punktów odjęto Polakowi za korzystny wiatr i w efekcie spadł na ósme miejsce. To jednak i tak był jego najlepszy wynik w tym sezonie. Miejsca w drugiej dziesiątce zajęli – Pilch, Habdas i Stękała. Ten ostatni uplasował się na 15. pozycji po awansie o 14 lokat. Punkty Pucharu Kontynentalnego w drugim zakopiańskim konkursie zdobyli również – Hula, Adam Niżnik oraz Wiktor Szozda.

Skok Huli na 133 metry, który pozwolił mu przesunąć się o sześć miejsc (na 21. pozycję) był jego ostatnim w karierze. 37-latek ze Szczyrku, brązowy medalista konkursu drużynowego igrzysk olimpijskich w Pyeongchangu, ogłosił zakończenie kariery.