19 MARCA 2023

Stoch ósmy w niedzielę w Vikersund. Życiówki Zniszczoła i Wąska

Czterech Polaków wystąpiło w niedzielnym konkursie lotów narciarskich w Vikersund, który zakończył Raw Air 2023. Wszyscy awansowali do rundy finałowej, a najwyżej – na ósmej pozycji - uplasował się Kamil Stoch. W zawodach zabrakło Dawida Kubackiego, który wycofał się z powodów osobistych. W konkursie najlepszy był Stefan Kraft. Raw Air wygrał Halvor Egner Granerud.

W niedzielę zawodnicy mieli aż trzy punktowane skoki – jeden w kwalifikacjach i dwa konkursowe. Przed nimi liderem w Raw Air był Granerud, który wyprzedzał o 28,5 punktu Krafta. W zwycięskich kwalifikacjach Austriak odrobił do Norwega, który był drugi, 2,7 punktu. Z kolei po pierwszej serii zawodów na Vikersudbakken prowadził Granerud z 9-punktową przewagą nad Kraftem. Austriak poleciał zdecydowanie dalej. Ale po lądowaniu na 246,5 metra miał podpórkę i dużo stracił na notach sędziowskich. Skaczącemu chwilę później Norwegowi skrócono rozbieg. Mimo to zdołał uzyskać trzecią odległość serii. A dzięki rekompensatom wiatrowo-belkowym oraz ocenom za styl objął prowadzenie. W rundzie finałowej Kraft znów miał najdłuższy skok – 235,5 metra. Graneurd wylądował zdecydowanie bliżej – 219 metrów. I spadł na drugie miejsce. Wygrał Austriak, ale w klasyfikacji Raw Air 2023 zdołał odrobić tylko nieznaczną część strat. Ostatecznie Norweg okazał się lepszy o 18,2 punktu. Trzeci w niedzielnym konkursie i w całym cyklu był Anze Lanisek.

Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się w zawodach kończących Raw Air Kamil Stoch. W obu seriach lądował za 220 metrem. W obu otrzymał także solidne noty sędziowskie. Po pierwszym skoku na 222,5 metra był dziewiąty. W rundzie finałowej poprawił się jeszcze o pięć metrów, co pozwoliło mu awansować o jedną lokatę. Miejsca w TOP10 po pierwszej serii nie utrzymał Piotr Żyła. W pierwszej próbie, z wiatrem w plecy, doleciał do 218 metra. W drugim, z podmuchami pod narty, uzyskał 220,5 metra. Dalej jednak lądowało kilku zawodników i w efekcie spadł na 15. pozcyję. Dwaj pozostali Polacy w obu seriach zademonstrowali ponad 200-metrowe loty. Aleksander Zniszczoł wylądował w rundzie finałowej na 220,5 metrze i o metr poprawił rekord życiowy. W konkursie uplasował się na 21. miejscu. Życiówkę ustanowił w niedzielę także Paweł Wąsek. W kwalifikacjach skoczył 216,5 metra. W zawodach, po pierwszym skoku, był 30. Po drugim – na odległość 214 metrów - przesunął się w górę o sześć lokat. Przez kwalifikacje nie udało się przebrnąć Andrzejowi Stękale.

Absencja Dawida Kubackiego w niedzielnej rywalizacji na Vikersundbakken sprawiła, że Granerud już teraz zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ponadto Polak nie mógł podjąć walki o trzecie miejsce w Raw Air 2023. Przed trzema ostatnimi skokami tracił do Laniszka nieco ponad 13 punktów. Zatem najwyżej z biało-czerwonych w norweskim cyklu uplasował się Stoch, który zajął ósme miejsce.