12 WRZEŚNIA 2021

Cztery zwycięstwa klubu LKS Klimczok Bystra na zakończenie III edycji w Zakopanem

III letnia edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" dobiegła końca. W niedzielnych zawodach LOTOS Cup w Zakopanem najlepiej zaprezentowali się narciarze z klubu LKS Klimczok Bystra, którzy czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale dla tego klubu wywalczyli: Jan Habdas, Kacper Tomasiak i dwukrotnie Tymoteusz Dyduch.

Oficjalne wyniki:

Nowoczesny kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem po raz pierwszy od modernizacji był areną zmagań zawodów rozgrywanych w ramach Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza. Przez ostatnie dwa dni młodzi narciarze walczyli o medale LOTOS Cup w konkursach rozgrywanych na skoczniach o rozmiarze HS-70 oraz HS-105.

W niedzielę, 12 września skoczkowie narciarscy i dwuboiści zakończyli zmagania w III letniej edycji Programu. Tego dnia w Zakopanem odbył się otwarty konkurs skoków narciarskich w siedmiu kategoriach wiekowych, a także seria skoków do kombinacji norweskiej w pięciu kategoriach wiekowych, która wyłoniła najlepszych dwuboistów III edycji.

Bardzo dobrą dyspozycję przez cały weekend prezentował Jan Habdas z klubu LKS Klimczok Bystra, który zdominował rywalizację wśród Juniorów i zapisał na swoim koncie dwa zwycięstwa podczas III edycji. W niedzielnym konkursie w Zakopanem 18-latek oddał skoki na odległość 103 i 102 metry i o ponad 10 punktów pokonał srebrnego medalistę. - Bardzo się cieszę, że z powrotem możemy rywalizować w Zakopanem na nowych skoczniach. Obiekt ten jest trudny, ale skacze mi się na nim perfekcyjnie. Poza tym organizacja zawodów jest jak zawsze znakomita - podkreślał po zakończeniu III edycji Jan Habdas. - Podczas tego weekendu spisałem się bardzo dobrze. Myślę, że skoki mogę zaliczyć jak najbardziej na plus. Próby te były powtarzalne i naprawdę całkiem dobre - dodał.

Ze zwycięstwa cieszył się również Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u, który stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii Junior Młodszy. W pierwszej serii 17-latek uzyskał 101,5 metra, natomiast w finale wylądował aż o cztery metry dalej. - Naprawdę bardzo dobrze skakało mi się podczas tych zawodów i cieszę się, że znów mogłem wygrać. Nowy kompleks skoczni w Zakopanem jest bardzo przyjemny i naprawdę cieszę się, że znów możemy rywalizować u nas w Zakopanem - przyznał Marcin Wróbel. - Warunki podczas niedzielnych zawodów były całkiem w porządku, było równo i nie kręciło tak jak to było w sobotnim konkursie - dodał.

W kategorii Open w kombinacji norweskiej pewnie triumfował Szczepan Kupczak, który w piątek zanotował najlepszy czas biegu, a w niedzielę również uzyskał najlepszy wynik na skoczni, skacząc 99,5 metra. - Pozytywnie mogę ocenić tę edycję zawodów LOTOS Cup. Warunki na skoczni były porównywalne dla wszystkich, a sam bieg na pewno był ciekawy dla osób, które kibicowały nam na trasie. Moim zdaniem mass start jest ciekawszą formą rozgrywania biegu, bo na trasie więcej się dzieje i można bezpośrednio porównać zawodników. Poza tym jest większa rywalizacja między zawodnikami - stwierdził Szczepan Kupczak. - Trasy w Zakopanem są dosyć wymagające pod kątem tego, że łatwo można stracić dużo siły. Są długie podbiegi i kilka takich elementów, na których można stracić cenne sekundy, mówiąc krótko: jest co robić na tej trasie - ocenił najlepszy polski dwuboista. - Skocznia normalna w Zakopanem jest stosunkowo trudna. Jeśli ma się jeszcze wiatr w plecy, to weryfikuje ona każdy błąd, ale ostatecznie trzeba się cieszyć, że w końcu w jednym miejscu mamy wszystko to, czego potrzebujemy jako kombinatorzy norwescy - dodał. - Moje skoki podczas tego weekendu były różne. Miałem kilka fajnych prób, a ten skok do kombinacji był w porządku. Poza tym w skoki wkradają się pewne błędy, ale to jest normalne, bo rzadko zdarza się tak, aby oddać perfekcyjny skok, dlatego do zimy jest nad czym pracować. Mamy jeszcze trochę czasu i myślę, że uporamy się z tym - podsumował Szczepan Kupczak.

Medalistki i medaliści konkursu skoków narciarskich

Chłopiec Starszy

 1. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Szymon Byrski - KS Chochołów

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Wiktor Szozda Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 2. Zuzanna Rapacz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Sara Tajner - SSR LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy

 1. Marcin Wróbel - AZS Zakopane
 2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 3. Jan Galica - KS Eve-nement Zakopane

Kobiety

 1. Kamila Karpiel - AZS Zakopane
 2. Paulina Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Wiktoria Polanowska - AZS Zakopane

Junior

 1. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra
 2. Szymon Zapotoczny - KS Eve-nement Zakopane
 3. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane

Senior

 1. Kacper Juroszek - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Krzysztof Leja - AZS Zakopane
 3. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice

Medalistki i medaliści zawodów w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy

 1. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Marcin Galica - KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 2. Piotr Nowak - UKS Sołtysianie Stare Bystre
 3. Mikołaj Serwatowicz - TS Wisła Zakopane

Kobiety

 1. Zuzanna Rapacz - KS Eve-nement Zakopane
 2. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 3. Ewa Frączek - AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Grzegorz Mitręga - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jan Cudzich - TS Wisła Zakopane
 3. Mateusz Król - KS Eve-nement Zakopane

Open

 1. Szczepan Kupczak - SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Andrzej Szczechowicz - TS Wisła Zakopane
 3. Maciej Gąsienica-Ciaptak - AZS Zakopane

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN