1 PAŹDZIERNIKA 2020

LOTOS Cup 2020: Deszczowe biegi w Jasienicy

Dwuboiści zainaugurowali rywalizację w IV letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. W czwartkowe popołudnie kombinatorzy norwescy walczyli na trasach biegowych w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. Na półmetku rywalizacji najwięcej liderów ma Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, którego reprezentanci triumfowali w biegu w kategorii Młodzik oraz Junior Młodszy. 

Oficjalne wyniki

W strugach deszczu zawodniczki oraz zawodnicy rywalizowali w biegu do kombinacji norweskiej, który w czwartek odbył się w Jasienicy. Tym razem pogoda nie rozpieszczała uczestników IV edycji LOTOS Cup, ale mimo złej aury, emocji na trasie nie zabrakło. Na starcie zawodów zobaczyliśmy 52 dwuboistów, którzy walczyli o jak najlepszą pozycję wyjściową przed skokami do kombinacji norweskiej. Biegi ze startu wspólnego odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Junior Młodszy oraz Open.

Na półmetku rywalizacji liderem w kategorii Chłopiec Starszy jest Piotr Nowak. Reprezentant klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre pewnie wygrał bieg na dystansie 2,5 km i przed drugą część zmagań na skoczni ma sporą przewagę nad rywalami. - Jestem zadowolony z tej pracy, którą dzisiaj wykonałem. Błędy, które ostatnio popełniałem, zostały poprawione i przez to prędkość była większa. W sumie ten bieg bardziej mi się podobał niż ten ostatni tutaj w Jasienicy - ocenia zawody Piotr Nowak. - Warunki były takie a nie inne, dlatego na trasie trzeba było uważać, ale wydaje mi się, że dzisiaj biegło się mimo wszystko lepiej, bo nie było wiatru jak ostatnio i dzięki temu w końcówce można było się bardziej rozpędzić - dodaje. - Taktyka na ten bieg była bardzo prosta, gdyż od początku do końca miałem dawać z siebie wszytko, aby rywale mnie nie wyprzedzili - podkreśla Nowak. - Już po pchaniu widziałem, że jestem pierwszy, ale u góry za rondem przestraszyłem się, że chłopaki mnie doganiają, dlatego przyspieszyłem i na zjeździe ich odbiegłem - opowiada 13-latek. - To był bieg na ponad 100%, bo dałem z siebie wszystko i wydaje mi się, że miałem lepszy czas biegu niż na ostatnich zawodach - podsumowuje uczeń SMS Szczyrk.

Wśród Młodzików najlepszy okazał się Jakub Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. - Ten bieg oceniam jako dobry, ale muszę się przyznać, że mocno się zmęczyłem na trasie i dałem z siebie wszystko, aby wygrać z Andrzejem. Na pewno warunki przeszkadzały w tym, aby jeszcze lepiej pobiec, ale mimo wszystko jestem zadowolony - opowiada Jakub Cieślar. - Mokra nawierzchnia najbardziej dawała się we znaki, bo ślizgała się rolka i ciężko było się dobrze odpychać. Poza tym na zjazdach było najtrudniej, ale jechałem bardzo stabilnie - dodaje. - Do ostatnich sekund starałem się biec na 100%, bo mimo, iż Andrzej był za mną kilka metrów, to nie było pewne, że wygram - podkreśla reprezentant klubu WSS. - Niestety moja dyspozycja skokowa jest trochę gorsza niż ta biegowa, ale mam nadzieję, że dobrze poradzę sobie na skoczni i wywalczę miejsce na podium - podsumowuje Cieślar.

Liderem po pierwszej część rywalizacji w Juniorze Młodszym jest Grzegorz Mitręga z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Natomiast w kategorii Open triumfował Maciej Gąsienica-Ciaptak z zakopiańskiego AZS-u, który na finiszu pokonał Adama Skupnia z klubu LKS Poroniec Poronin.

Program IV letniej edycji LOTOS Cup 2020
Szczyrk, 02-04.10.2020

02.10.2020, piątek

  • 10:00 - seria próbna HS-104: Kobiety, Junior Młodszy, Junior, Senior; 2 serie konkursowe; skok do kombinacji norweskiej:  Junior Młodszy + Kobiety, Open; ceremonia dekoracji
  • 13:00 - seria próbna HS-77: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka; 2 serie konkursowe; ceremonia dekoracji

03.10.2020, sobota

  • 09:00 - 2 serie konkursowe HS-104: Kobiety, Junior Młodszy, Junior, Senior;ceremonia dekoracji
  • 12:00 - 2 serie konkursowe HS-77: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka; skok do kombinacji norweskiej: Chłopiec Starszy, Młodzik + Młodziczka; ceremonia dekoracji

04.10.2020, niedziela

  • 09:30 - seria próbna HS-44: Chłopiec, Dziewczęta; 2 serie konkursowe –1 konkurs / 2 seria liczona jako skok do KN; 2 serie konkursowe – 2 konkurs; ceremonia dekoracji
  • bieg do KN – godzinę po zakończeniu ceremonii dekoracji bieg na deptaku przy Żylicy, pętla 1 km; ceremonia dekoracji

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN