30 SIERPNIA 2020

LOTOS Cup 2020: Historyczne zawody w Jasienicy

Niedzielne biegi na trasach w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej zakończyły zmagania w II letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". To były historyczne dla nas zawody, bo w każdej z czterech kategorii wiekowych zwycięzcy wywalczyli swój pierwszy w karierze złoty medal LOTOS Cup.

55 dwuboistów stanęło na starcie biegu do kombinacji norweskiej, który w niedzielę rozegrany został w Jasienicy. Tego dnia walka toczyła się o medale w czterech kategoriach wiekowych.

Grzegorz Mitręga z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach LOTOS Cup. Dzień wcześniej podczas zmagań na skoczni 16-latek uzyskał 85 metrów i tym samym jako drugi wyruszył na trasę 7,5 km biegu. Z każdym kilometrem odrabiał straty i na ostatnim okrążeniu dogonił oraz wyprzedził prowadzącego Jana Galicę i na mecie mógł cieszyć się z pierwszego złotego medalu, który wywalczył w kategorii Junior Młodszy. - To był bardzo szczęśliwy dla mnie dzień, bo po raz pierwszy wygrałem zawody LOTOS Cup. Bardzo cieszę się z tego złotego medalu i myślę, że nie będzie to ostatnie moje złoto. Jestem z siebie naprawdę bardzo zadowolony - mówi z uśmiechem na twarzy Grzegorz Mitręga. - Przed biegiem na pewno nie liczyłem na złoto, bo jednak strata po skoku była dosyć duża. Podejrzewałem jednak, że mogę stanąć na podium, ale na pewno nie na najwyższym jego stopniu. Dałem z siebie 100% i zmniejszałem stratę z okrążenia na okrążenie - dodaje. - Do Jaśka Galicy miałem 1.42 straty, jednak systematycznie eliminowałem tę różnicę. Wyprzedziłem go na ostatnim podbiegu i podejrzewałem, że jeśli go dogonię, to on raczej nie będzie miał już sił na dalszą walkę. Tak też zrobiłem, jednak do końca biegu walczyłem na maxa - przyznaje uczeń SMS Szczyrk. - Moja aktualna dyspozycja na skoczni była słaba. Dopiero w sobotnich zawodach udało mi się dobrze skoczyć z czego się bardzo ucieszyłem. Zaś swoją dyspozycję biegową na tę chwilę oceniam na bardzo dobrą - podkreśla Mitrega. - Uważam, że trasa w Jasienicy jest bardzo fajna i lubię na niej biegać. Myślę, że trasa ta jest wymagająca, ale czy trudna to zależy na pewno od dyspozycji - podsumowuje.

Z pierwszego w karierze triumfu mógł cieszyć się również Andrzej Waliczek z klubu TS Wisła Zakopane. 15-latek uzyskał najlepszy wyniki na skoczni oraz najlepszy czas biegu i pewnie jako pierwszy przekroczył linię mety. - Na mecie czułem wielką radość, ponieważ moja ciężka praca przynosi efekty i w końcu mogłem cieszyć się pierwszym złotem w karierze - mówi szczęśliwy Andrzej Waliczek. - Jestem bardzo zadowolony z mojej formy biegowej, którą potwierdziłem w tych zawodach. Od początku do końca kontrolowałem ten bieg, a plan był prosty, aby nie dać się dogonić rywalom - dodaje. - Byłem liderem po skokach i to było na pewno ważne dla mnie, jednak nie można mówić o przewadze psychicznej nad moimi rywalami, ponieważ miałem tę świadomość, że to ja jestem goniony i muszę uciekać - przyznaje podopieczny Józefa Jarząbka. - Moja forma na skoczni również zaczyna mnie cieszyć i ważne jest to, że kiedy wkradają się błędy, to od razu staramy się je niwelować z trenerem - podsumowuje Waliczek.

Oficjalne wyniki

Medaliści zawodów LOTOS Cup w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy

 1. Hektor Kapustik - KPSL Banska Bystica
 2. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 3. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra

Młodzik

 1. Andrzej Waliczek - TS Wisła Zakopane
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Tymoteusz Amilkiewicz - AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Grzegorz Mitręga - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jan Galica - KS Eve-nement Zakopane
 3. Bartłomiej Kuchta - LKS Poroniec Poronin

Open

 1. Adam Skupień - LKS Poroniec Poronin
 2. Bartłomiej Klimowski - PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Kacper Konior - LKS Klimczok Bystra

Za nami już dwie tego lata edycje Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Po raz trzeci uczestnicy LOTOS Cup będą rywalizowali w Beskidach w ostatni weekend września. Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN