28 SIERPNIA 2020

LOTOS Cup 2020: Wietrzny konkurs na Skalitem

W piątek, 28 sierpnia 2020 na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku starsi uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza"  rozpoczęli zmagania w drugiej letniej edycji zawodów LOTOS Cup. Tego dnia rywalizacja toczyła się na dwóch obiektach o wymiarach HS-77 oraz HS-104. Najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubu LKS Klimczok Bystra, którzy triumfowali w dwóch kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy oraz Junior.

Przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie odbył się pierwszy z dwóch konkursów skoków narciarskich w Szczyrku. Zawodnicy oraz zwodnicy na dwóch obiektach rywalizowali o medale w siedmiu kategoriach wiekowych. W pięknym stylu zwycięstwo odniósł Kacper Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane, który po skokach na odległość 76 oraz 78,5 metra pewnie triumfował wśród Młodzików. - Super mi się dzisiaj skakało. Warunki były sprzyjające, belka dosyć wysoka i dzięki temu oddałem bardzo fajne i dalekie skoki - mówi z uśmiechem na twarzy Kacper Jarząbek. - Skoki były naprawdę dobre. Może ten pierwszy skok wykonałem trochę za wcześnie, ale później w powietrzu fajnie się rozciągnąłem i poleciało. Natomiast w drugim wszystko zagrało. Miałem troszkę problemy z lądowaniem, bo jednak odległość była bardzo daleka, dlatego przysiadłem trochę na nartach - dodaje. - Teraz nie muszę już zbyt wiele poprawiać w tych moich skokach, bo są one dobre i stabilne. Muszę pamiętać tylko o dobrym timingu na progu - podsumowuje podopieczny Józefa Jarząbka.

Radości ze zwycięstwa nie kryła również Joanna Szwab. Reprezentantka zakopiańskiego AZS-u stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii Kobiety, skacząc 89 i 90,5 metra. - Jestem bardzo zaskoczona moim zwycięstwem w zawodach, ale również bardzo się cieszę. Pierwsza edycja nie ułożyła się po mojej myśli i tam wyniki były dużo poniżej oczekiwań. Tutaj pocieszające jest to, że rozwiązaliśmy mój problem z prędkością i w końcu jadę szybciej na rozbiegu - wyjaśnia złota medalistka. - To prawda, że dzisiaj dosyć mocno wiało, ale szczerze powiedziawszy starałam się za bardzo nie patrzeć na wiatry, tylko skupić się na swoich zadaniach - dodaje. - Z tych dzisiejszych skoków jestem zadowolona, aczkolwiek mam jeszcze bardzo dużo rzeczy do poprawy. Dużo radości dam mi ten pierwszy skok, bo wprowadziliśmy małą zmianę w moich zapięciach i do końca nie byłam pewna jak to zadziała, ale mimo moich obaw, wszystko dobrze zafunkcjonowało - opowiada podopieczna Łukasza Kruczka. - Cieszę się, że moja aktualna dyspozycja jest w porządku, jednak cały czas czeka mnie dużo pracy nad moim telemarkiem oraz fazą lotu - podsumowuje Szwab.

Żadnych szans rywalom nie dał Jarosław Krzak z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice, którzy pewnie wygrał wśród Seniorów. 20-latek w pierwszym skoku uzyskał 93,5 metra, a w finale wylądował na 99 metrze. - Czy trudno było dzisiaj wygrać? To wszystko zależało od tego, kto w jakiej formie jest i jak bardzo ma powtarzalne skoki, ale zgadzam się, że warunki trochę mieszały - stwierdza Jarosław Krzak. - Ja jestem zadowolony z mojej pracy, bo skoki były solidne, chociaż wiadomo, że jest jeszcze miejsce na poprawę. Wydaje mi się, że ten ostatni skok był takim najlepszym dzisiaj - dodaje. - Przede wszystkim muszę skupić się nad prowadzeniem nart w locie, aby trzymać je bardziej płasko oraz nad powtarzalnością w dojeździe, aby ta pozycja była zawsze dobra, bo dzięki temu nie będę chwiał się na dojeździe - podsumowuje podopieczny Piotra Fijasa.  

Oficjalne wyniki

Medalistki i medaliści piątkowych zawodów

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Mikołaj Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 3. Wiktor Szozda - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova - Ski Club Selce
 2. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 3. Natalia Słowik - AZS Zakopane

Kobiety

 1. Joanna Szwab - AZS Zakopane
 2. Kinga Rajda - SSR LZS Sokół Szczyrk
 3. Kamila Karpiel - AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Petr Vaverka - TJ Dukla Frenstat
 2. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra
 3. Szymon Zapotoczny - KS Eve-nement Zakopane

Junior

 1. Karol Niemczyk - LKS Klimczok Bystra
 2. Mateusz Gruszka - AZS Zakopane
 3. Arkadiusz Jojko - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior

 1. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja - AZS Zakopane
 3. Wiktor Pękala - SSR LZS Sokół Szczyrk

W sobotę w Szczyrku odbędzie się drugi konkurs skoków narciarskich oraz rywalizacja dwuboistów w skoku do kombinacji norweskiej. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00.

Źródło: Anna Karczewska / PZN